Mladí ľudia nežehlia, niektorí nepárujú ani ponožky. Život je na to príliš krátky, tvrdí Mary

Žehlenie je prežitok, myslia si mladí.

(Zdroj: Pexels/Monstera Production)

Tridsať percent mladých ľudí v Británii vo veku od 18 do 34 rokov nevlastní žehličku ani nežehlí. Respondenti tvrdia, že nosia oblečenie, ktoré nevyžaduje žehlenie, nie je pre nich dôležité alebo skrátka neradi žehlia.

S týmito závermi prišiel v roku 2023 prieskum britskej siete predajní s domácimi potrebami Lakeland. Na názor sa pýtali tritisíc respondentov.

Fakt, že žehlenie nie je medzi mladými ľuďmi populárne, neušiel ani slovenskej sekcii na Reddite. V polovici júna príspevok s názvom "Mladí nežehlia" komentovalo viac ako dvesto používateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina komentujúcich nežehlí a žehlenie považuje za zbytočnosť či prežitok.

Expertka na diplomatický protokol a etiketu Katarína Strýčková má však pre všetkých "nežehličov" odkaz.

"Naša pohodlnosť či vyslovene lenivosť by nám nemali brániť v tom, aby sme sa naučili vyžehliť si košeľu alebo blúzku. Môže to byť celkom užitočná vec," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na žehlenie je život príliš krátky

Z prieskumu siete Lakeland vyplynulo aj to, že až 90 percent respondentov vo veku nad 45 rokov stále vlastní žehličku a pravidelne žehlí. Štatistiky tak poukazujú na výraznú medzigeneračnú zmenu.

Oslovili sme preto viacero používateľov priamo na Reddite, a respondentov sme hľadali aj v známej facebookovej skupine bratislavských vysokoškolských internátov Univerzity Komenského.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prečo sú Česi šťastnejší ako Slováci? V rebríčku šťastia nás delí 30 miest. Ekonomické dôvody za tým nie sú, vraví sociológ Čítajte 

"Je to strata času, chcem sa venovať iným veciam," odpovedala na naše otázky Romana, ktorá si podľa vlastných slov uvedomuje, že žehlenie pomáha materiálu dosiahnuť jeho najlepší tvar aj formu. "Aj tak na to nemám čas," hovorí.

Ani 25-ročná Mary nevníma žehlenie ako aktivitu, ktorej by chcela venovať čo i len minútu svojho času navyše. "K žehleniu mám taký istý postoj ako k párovaniu ponožiek - život je na to príliš krátky," vysvetľuje.

Až 62 percent mileniálov vo veku od 25 do 39 rokov žehličku nedokáže použiť a netuší, na čo slúžia tlačidlá, ktoré obsahuje. Ukázal to v roku 2020 prieskum na 4200 britských respondentoch pre spoločnosť na odvoz odpadu Clear It Waste.

Miriam vo veku 25 rokov hovorí, že si do práce musí raz mesačne vyžehliť košeľu, ale aj toto žehlenie nenávidí.

SkryťVypnúť reklamu

"Som rada, že sme globálne prijali nežehlenie. Mám veľa kamarátov, ktorí chodia napríklad s trochu pokrčeným tričkom v štýle 'ako mi to vyschlo, tak si ho oblečiem' a absolútne nikto to nerieši," teší sa.

Tričko mu skritizoval kamarát

Oproti tomu, nie každý zástupca mladej generácie považuje žehlenie za stratu času. Ako nám povedal 26-ročný Tomáš, svoje oblečenie si žehlí, aj keď nie vždy.

"Ľudia hovoria, že oblečenie stačí vybrať z práčky a dobre ho zavesiť, ale keď to človek urobí päťkrát po sebe, oblečenie je časom aj tak pokrčené. Viem to, lebo som to tak v minulosti robil aj ja až do chvíle, kým mi to neokomentoval jeden kamarát," hovorí.

S partiou si šli sadnúť do mesta, všetci sa obliekli slušnejšie, lenže Tomáš na stretnutie prišiel s pokrčeným tričkom.

SkryťVypnúť reklamu

"Kamarát mi povedal, že mám dokrčené tričko, čo ma zaskočilo. Odvtedy som si oblečenie začal žehliť, aj keď som predtým ani nevedel, ako sa žehlička používa. Zistil som, že je to celkom upokojujúca aktivita, keď si aspoň raz za týždeň veci ožehlím," opisuje svoju rutinu Tomáš.

Zamýšľa sa nad tým, že pre staršiu generáciu je žehlenie aj udržiavanie poriadku v domácnosti otázkou cti, zatiaľ čo mladej generácii na tom až tak nezáleží.

"Je to obrovský rozdiel, keď prídem k niekomu, kto má nad 40 rokov a do bytu niekoho vo veku od 20 do 30 rokov. Mladí ľudia robia domáce práce skôr povrchne s minimom úsilia. Vidím to na kamarátoch, ktorí práce odkladajú až do bodu, kým to nepresiahne únosnú mieru," hodnotí mladík.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kto sú "moderní mnísi"? Aby dosiahli svoj cieľ, odmietajú porno, alkohol aj zábavu Čítajte 

Nevyžehlená košeľa je prešľap

Odborníčka na diplomatický protokol a etiketu Strýčková upozorňuje na to, že aj keď pravidlá etikety vyslovene nič nehovoria o žehličke a žehlení, pri príležitosti spoločenských podujatí sa od účastníkov vyžaduje upravenosť a uhladenosť.

"Pri formálnom obliekaní, kde sa u mužov vyžaduje oblek, smoking alebo frak, je stále predpokladom, že košeľa bude vyžehlená a celkový vzhľad muža nebude vyvolávať dojem dokrčenia alebo stavu 'práve som sa zdvihol z gauča'," hovorí.

Upravené a uhladené by podľa etikety mali byť aj mladé ženy.

"Rovnako to platí o oblečení dievčat a mladých žien, hoci materiály ženských šiat, blúz a sák bývajú v úprave, ktorá často žehlenie nepotrebuje či vyslovene zakazuje, prípadne vyžaduje iba o úpravu horúcou parou," vysvetľuje expertka.

SkryťVypnúť reklamu

Existuje podľa nej len jediná výnimka, keď si muž nemusí časť oblečenia vyžehliť. V prípade dress code "smart casual" alebo "casual" je prípustné, aby košeľa s označením "non iron" v outfite bez viazanky nemala na rukávoch zažehlené puky.

V ostatných prípadoch sa nevyžehlená košeľa či skrčené šaty na spoločenskom podujatí považujú za prešľap.

Súvisiaci článok Som z mesta a nikdy som nespala vonku. Ako som zvládla 48 hodinový kurz prežitia v prírode? Čítajte 

Žehlenie môže byť aj relax

Zatiaľ čo najmladší respondenti žehlenie nepovažovali za podstatné, tí starší v ňom čoraz viac nachádzali spôsob, ako sa na chvíľu odseknúť od reality či dokonca zrelaxovať.

Dobrým príkladom môže byť 34-ročná Lucia, ktorá nám povedala, že žehlenie považuje za relax, pri ktorom môže vypnúť hlavu. "Pustím si k tomu seriál alebo podcast a je to pre mňa oddych," opisuje. Navyše má rada pekne rovné a uložené oblečenie v skriniach, takže po žehlení zvyčajne má príjemný pocit.

SkryťVypnúť reklamu

Zhoduje sa s ňou aj Nika v rovnakom veku, ktorá vyžehlené oblečenie považuje za samozrejmosť.

"Vypovedá to o človeku, ako sa stará o seba, ako o seba dbá, aj aký dojem zanechá. Tak ako si umývam zuby, vlasy, tvár a strihám nechty, moje oblečenie si zaslúži rovnakú pozornosť. Nie je veľmi príjemné rozprávať sa s dogabaným špinošom," uzatvára Nika.

Celkový prístup k upratovaniu a domácim prácam sa mení s pribúdajúcim vekom.

Prieskum Európskeho inštitútu pre rodovú rovnosť z roku 2021 napríklad ukázal, že vykonávaním domácich prác strávi hodinu denne iba 39 percent žien vo veku od 18 do 25 rokov a len 19 percent mužov v rovnakom veku.

Na druhej strane, vo veku od 50 do 64 rokov strávi domácimi prácami aspoň hodinu denne až 83 percent žien a 33 percent mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Tento nárast, respektíve výrazný rozdiel medzi mužmi a ženami podčiarkuje stále existujúcu rodovú nerovnosť. Ženy upratovaním strávia oveľa viac času.

Dvadsaťšesťročný Patrik o žehlení viackrát diskutoval so svojou svokrou. "Svokra žehlí nielen spodnú bielizeň, ale úplne všetko, čo dáva do práčky. Obliečky na posteľ, obrusy aj uteráky. Raz sa zhrozila, že svoju dcéru zle vychovala, keď nežehlí, pretože oni v domácnosti mali vo zvyku každú nedeľu žehliť aj dve hodiny," tvrdí.

S manželkou doma síce nežehlia, ale používajú naparovačku.

"Aj to len vtedy, keď je niečo naozaj pokrčené alebo keď si dávam košeľu či oblek. Inak si kupujem oblečenie z materiálov, ktoré netreba žehliť alebo sa dajú ľahko napariť," vysvetľuje Patrik.

SkryťVypnúť reklamu

S komentármi na jeho nevyžehlené oblečenie sa ešte nestretol. "Ešte ma nikto na ulici nezastavil s tým, že bráško, choď sa schovať, máš pokrčené tričko," smeje sa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu