Podivuhodný prípad najškaredších topánok v hre

A čo tie členkové ponožky?

(Zdroj: Koláž Closer)

Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš štrnáste vydanie newslettra Happy hour. Porozprávam o dianí v popkultúre a vo svete, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.

Dnes o značke Crocs, ktorá reže oči v každom druhom letnom outfite. Ale aj o veľkej ponožkovej kauze.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No najskôr, neviem, či vieš, ale minulý týždeň Justin Timberlake jazdil pod vplyvom a zatkla ho polícia. Toto je moje najobľúbenejšie meme vlákno zo situácie. Netflix oznámil, že oživí legendárnu šou MTV Pimp My Ride. Vysielala sa do roku 2007 a kritizovali ju za to, že na niektorých autách sa po úprave nedalo jazdiť. Tímea sa v podcaste Rutina rozprávala o mojej obľúbenej téme parfumy s Tomášom Ricom z Pigmentaria, vypočuť si ju môžeš aj TU. Bytedance, firma, ktorá vlastní tiktok, spustila sociálnu sieť/apku Whee, na ktorej môžeš zdieľať fotografie s priateľmi... ehm instagram? Post Malone má nový singel I had some help, a áno, je to country. Je tam veľká pracka na opasku, džínsy aj americká vlajka a je to catchy! Momentálne bingujem seriál Becoming Karl Lagerfeld, ak chceš ďalšie odporúčania, spísala som ich sem. A Just stop Oil postriekali súkromné lietadlo Taylor Swift ovej (ako si teraz pôjde do kuchyne urobiť čaj?).

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Muži zbožňujú letné šaty, možno až príliš Čítajte 

Minulé vydanie Happy hour bolo o sundress season a o tom, ako mnohým mužom z letných šiat uletí dekel. Ak by si chcel/a mať newsletter každý pondelok ráno v e-maile, prihlás sa na odber tu. Ďakujem!

Milujeme/nenávidíme Crocs

Minulý týždeň mi v e-maile pristál prieskum od firmy dcdx, ktorá sa zaoberá vytváraním obchodnej stratégie pre firmy. V prieskume sa zameriavali na generáciu Z a značky, ktoré boli v druhom kvartáli aktuálneho roku 2024 medzi mladými najobľúbenejšie.

Prvé miesto obsadila fast fashion značka Shein. Na druhom mieste sa prekvapivo ocitla značka z opačného konca spektra – Dior. A tretie miesto obsadila značka Crocs. Ak vám táto trojica znie, akoby ju náhodne vyžrebovali, nie ste sami.

Prieskum dcdx zahŕňal respondentov z USA a do úvahy bral prevažne firemný a influencerský obsah na tiktoku. Popularitu e-milovanej aj nenávidenej značky Crocs však vieme podporiť aj nedávnym globálnym prieskumom.

SkryťVypnúť reklamu

Portál Fashion United, ktorý sa zaoberá analýzou globálneho módneho priemyslu, v máji zverejnil výsledky prieskumu v 135 krajinách. Skúmali najvyhľadávanejšie značky počas ostatných dvoch rokov.

Značka Crocs sa stala najvyhľadávanejšou až v 23 krajinách. Údajne najškaredšie topánky (to hovoria ľudia a ja s nimi súhlasím) na svete vyhrali v Kanade, Austrálii, v niekoľkých afrických krajinách, ale napríklad aj na Taiwane.

Na druhom mieste – v osemnástich krajinách zvíťazila – sa umiestnila značka New Balance. Na Slovensku sme podľa tohto prieskumu najviac vyhľadávali značku Steve Madden.

Susedia v Česku zase do Googlu najviac písali L’Oreál Paris, keďže do prieskumu zaradili aj kozmetické značky. Vo Švajčiarsku vedie Columbia. V Rusku najviac vyhľadávali luxusnú značku Burberry. Nič iné ako online shopping im neostáva, keďže značka v roku 2022 medzi poslednými odišla z miestneho trhu pre ruskú agresiu na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Celý graf si môžeš pozrieť na tomto linku.

Teraz už naozaj poďme k tým crocsom

Crocsy si na nedávne odovzdávanie cien Tony k večernej róbe obula herečka Brooke Shields. Bola však po operácii kĺbu, a tak bol titulok článku na bulvárnych Topkách v znení: „Preboha! Herečka na červenom koberci šokovala: luxusná róba, ale... To čo má na nohách?!“ zbytočný. Pozdravujem.

Na červenom koberci sa však crocsy ocitajú pravidelne. Mal ich Justin Bieber, Post Malone aj Questlove.

Vždy, keď vidím outfit s crocsmi, premýšľam nad tým, ako sa táto obuv mohla dostať zo záhrad a lodných palúb, kam bola pôvodne určená. Rovnako by sme sa však mohli zamyslieť nad robotníckym oblečením od značky Carhartt, rybárskou vestou či niekedy dávno nad džínsami.

Odhliadnuc od môjho osobného vkusu sa totiž tejto špecifickej obuvi ročne predá 150 miliónov párov.

SkryťVypnúť reklamu

Úplne prvé crocsy sa pritom objavili už v roku 2002 , keď ich podnikateľ Scott Seamans priniesol na plavbu s ďalšími dvoma kamarátmi – Lyndonom Hansonom a Georgeom Boedbeckerom Jr. Scott v tom čase spolu s kanadskou spoločnosťou Foam creations vyvíjal špeciálnu penovú obuv vhodnú práve na povrch lode.

Ostatným sa topánky tak zapáčili, že spolu so Seamansom založili značku Crocs. Topánka niesla názov po krokodílovi, a to vďaka životnosti na súši aj vo vode. Vyrábaná bola z materiálu „croslite“, ide o špeciálny patentovaný druh ľahkej a zápachu odolnej živice.

Napriek tomu, že väčšina ľudí sa pri pohľade na mohutnú deravú topánku zhodla, že je škaredá, rýchlo si našla svoju cieľovku. Boli ňou zdravotníci, kuchári, záhradníci a deti.

V roku 2005 Američanka Shery Schmelzer našla spôsob, ako deťom neatraktívnu topánku trochu okrášliť. Vymyslela Jibbitz – malé odznaky, ktoré sa vkladajú do dier na crocsoch. V nasledujúcom roku Crocs jej značku kúpili za 10 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Jibbitz sa ukázali ako veľmi úspešná investícia. Potenciál malých odznakov siahal ďalej ako po malé kvietočky, na stole sa postupne objavovali limitované edície a spolupráce s tými najznámejšími rozprávkami ako Peppa Pig alebo aktuálne so Sofiou Vergarovou a mimoňmi.

Loading

...

Ten zlomový bod

V roku 2006 vyšiel film Idiocracy. V postapokalyptickej snímke mali postavy obuté práve crocsy, ako náznak toho, že v ich budúcnosti nič iné neprežije. Aj toto však bola ešte stále tá zlá reklama.

Pravdou je aj to, že mileniáli nebažili po pohodlnosti až natoľko, aby v crocsoch vyšli na ulicu. V klipoch na MTV ich nemal obuté nikto, videli sme baby vo vysokých opätkoch alebo Avril Lavigne a jej podobné v converskách.

Crocsy navyše v roku 2010 magazín Time zaradil medzi 50 najhorších inovácií. Vizitka produktu začínala vetou: „Nezáleží na tom, aké sú populárne, stále sú strašne škaredé.“ Niekedy v tom čase vznikol aj blog I Hate Crocs.

SkryťVypnúť reklamu

Viaceré weby sa zhodujú, že zlomový bod prišiel v roku 2017. Dizajnér Christopher Kane bol prvý, kto sa odhodlal na spoluprácu so značkou Crocs. Podľa magazínu W chcel uchopiť niečo absolútne obyčajné a urobiť z toho niečo neobyčajné. Zaradením crocsov do kolekcie im dal pomyselnú nálepku „trendy“.

A keď značka Balenciaga predstavila špeciálne crocsy na platforme, škaredá topánka sa v módnom biznise navždy stala relevantnou. Kopa celebrít, ktoré zrazu crocsy nosili, vrátane Justina Biebera, Kendall Jennerovej či Posta Malona, to už len potvrdili.

Ako dodáva magazín W, crocsy si jednoducho museli počkať na ten správny čas. A spolu s nimi veľmi podobne aj birkenstocky alebo uggy.

Gumené sandále sa momentálne tešia obrovskej popularite a v posledných rokoch za to „vďačia“ aj pandémii. Podľa The New York Times predaje od roku 2019 narástli o dvesto percent.

SkryťVypnúť reklamu
Anketa:
Kam všade si ochotný/á obuť si Crocsy?
Nosím ich úplne v pohode všade...
1
Na záhradu, a na dovolenku...niekam áno, niekam nie
8
Nikam. Taká pandémia tu ešte nebola, aby som si jedny kúpil/a
12
Hlasovalo: 21
Hlasovanie otvorené:
od: 23.06.2024 17:23

Na záver ma zaujíma, ako si na tom s láskou ku crocsom ty, hlasuj v ankete.

TLDR:

Pridávajú ti členkové ponožky na veku?

Na tiktoku kolujú videá, ktoré hovoria, že mileniála a zoomera rozlíšime na základe typu ponožiek. Ak si mileniál, nosíš členkové, ak si zoomer nosíš klasické ponožky. Virálne bolo video od Pauly Wiegelovej s názvom Ako sa dnes mileniáli skrývajú.

„Myslím si, že členkové ponožky sú naozaj nechutné. Sú čudné a nepotrebné, niečo ako džegínsy – akože prečo by niekto tlačil denimovú potlač na elastan,“ hovorí respondentka v článku The Independent.

S džegínsmi súhlasím, ale ten zvyšok... Toto isté sme si hovorili my o klasických ponožkách, ktoré si naši otcovia obúvali k mohutným teniskám Asisc alebo New balance. Áno, presne k tým, ktoré teraz pravdepodobne máme doma na poličke.

SkryťVypnúť reklamu

Virálna ponožková téma sa objavila aj na The New York Times. Tridsaťosemročný Matt Bunting v článku hovorí, že zoomeri robia všetko naopak ako mileniáli, ponožková kauza je len ďalší výkrik popri bedrových džínsoch a capri nohaviciach.

Ide tak o prirodzenú revoltu voči staršej generácii.

„Neustále sa snažíme byť viac cool ako naši rodičia alebo starí rodičia, chcem preto prísť s novými nápadmi. Obyčajne to však končí tým, že sa stávame recyklovanou verziou toho, čo tu už bolo,“ hovorí Bunting.

Ja už len dopĺňam toto vtipné video, ktoré výborne demonštruje predchádzajúce slová.

Ájeje, dočítal/a si newsletter Happy hour. Ak sa ti páčil, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu