S našimi českými susedmi nás toho spája veľa – spoločná história, podobný jazyk aj láska k Tatrám a čapovanému ležiaku.Čo však spoločné nemáme, je pocit šťastia.
Územne nás síce delí len jedna krátka hranica, no v pocite spokojnosti je medzi nami dlhé roky veľká priepasť. Týka sa to tak všeobecnej populácie, ako aj mladých ľudí.
Tohtoročný globálny prieskum o šťastí (World Happiness Report 2024), ktorý hodnotil šťastie obyvateľov 143 krajín, priniesol alarmujúce čísla. Kým Čechom patrí solídne 18. miesto, Slovákom "prischla" 48. priečka. Spokojnejší sú aj Poliaci, Srbi či Rumuni.
So sociológom Michalom Vašečkom sme hľadali konkrétne faktory a príčiny, ktoré nás tak veľmi odlišujú od našich českých susedov.

Čo si len o nás pomyslia
"Videli ste už Čecha v Tatrách? Im nezáleží na tom, čo si o nich druhí myslia," hovorí nadľahčene sociológ.
V tom sme podľa Vašečku extrémne protipóly. Kým Slovákom patrí povestné "len aby sme v hanbe neostali" a "čo si o nás pomyslia", Česi majú v podstate "na saláme".
Netýka sa to len stereotypu v podobe ponožiek v sandáloch, ale aj celkového nazerania na život a vzťahy. Česi, podľa sociológa, oplývajú silnou schopnosťou individualizmu a zmyslom pre sebavyjadrenie, zatiaľ čo Slováci sú "od prírody" kolektivistickí.