Na tohtoročných futbalových majstrovstvách Európy sa naprieč 24 národnými tímami predstaví dovedna 622 hráčov. Ich trhová hodnota sa pohybuje od päťdesiattisíc do 180 miliónov eur.
Mnohí si zažijú svojich pätnásť minút slávy a niektorí vojdú aj do futbalovej histórie. Väčšina pritom z nemeckých štadiónov odíde bez zanechania hlbšej brázdy v kolektívnej pamäti.
Pripravili sme pre teba zoznam pozoruhodných hráčov, ktorí svojím životným príbehom zaujmú aj mimo ihrísk.
Lamine Yamal (Španielsko)
Školské povinnosti nepustia. Stále len šestnásťročný supertalent je najmladším hráčom turnaja. Na opačnom póle nájdeme Portugalčana Pepe, ktorý vo veku 41 rokov odohrá už piaty kontinentálny šampionát. O jeden viac stihol len Cristiano Ronaldo.

Mladý Španiel je produktom barcelonskej akadémie La Masia a futbalová verejnosťou ho považuje za kaliber, ktorý môže v blízkej budúcnosti dosiahnuť tie úplne najvyššie méty. Úspešný šampionát môže ešte zvýšiť jeho aktuálnu trhovú hodnotu, odhadovanú na 90 miliónov eur.
Syn guinejskej matky a marockého otca sa vo veku 16 rokov a 57 dní stal najmladším hráčom, ktorý hral a skóroval za Španielsko. Počas šampionátu ho však okrem futbalových čakajú aj iné povinnosti.
V čase voľna sa bude musieť venovať domácim úlohám. "Som vo štvrtom ročníku povinnej strednej školy. Mám však hodiny online a celkom sa mi darí. Dúfam, že ma učiteľka nechá prejsť všetkými skúškami," zdôveril sa Yamal nedávno španielskym novinárom z AS.
Christian Eriksen (Dánsko)
Srdce na správnom mieste. Takmer presne pred troma rokmi na niekoľko minút stíchol nielen celý štadión v Kodani ale aj desiatky miliónov divákov pred televíznymi obrazovkami. Kapitánovi domácej reprezentácie Christianovi Eriksenovi sa práve zastavilo srdce.
Hoci sa medikom podarilo hráča expresne resuscitovať a neskôr aj implantovať defibrilátor, o návrate na špičkovú úroveň sa spočiatku hovorilo s rezervou.

Do najprestížnejšej ligy sveta Premier League sa Eriksen vrátil už o osem mesiacov a dnes je kmeňovým hráčom Manchestru United. Jeho návrat do skupinovej fázy turnaja EURO bude nepochybne ostro sledovaný, píše Sportnet.
Ylber Ramadani (Albánsko)
Od melónov k miliónom. Zďaleka nie všetci rodičia bezhranične dôverujú futbalovému talentu svojich ratolestí. Kariéra profesionálnych hráčov máva množstvo úskalí a v skutočnosti sa snaha, peniaze a trápenie investované do tréningu pretavia na úspešnú kariéru len málokedy.
Ylber Ramadani vyrastal ako množstvo jeho kolegov z albánskej reprezentácie v politicky aj ekonomicky mimoriadne zložitej situácií. Rodák z Kosova sa futbalu venoval napriek zarytému odporu svojich rodičov, ktorí nemali peňazí nazvyš. Mladí Ylber im musel vypomáhať s rodinným biznisom a trénoval poza ich chrbát.
Keď o pätnásťročného chlapca prejavil záujem prezident miestneho klubu Ferizaj, odpoveď jeho otca bola jednoznačná: "Nechcem prísť o príjmy, tak vás prosím, ak si myslíte, že môj syn je len dobrý hráč, neberte mi ho. Potrebujem ho na predávanie melónov."
Na naliehanie funkcionára ho nakoniec uvoľnil a keď sa ubezpečil v tom, že si dokáže futbalom slušne zarobiť, jeho odkaz synovi znel opäť jasne: "Sústreď sa už len na futbal, odteraz sa ničoho iného ani nedotkni," spomína stredopoliar talianskeho Lecce, ktorého trhová hodnota je dnes štyri milióny eur.
Oleksandr Zinčenko (Ukrajina)
Najhlasnejší hlas proti ruskej agresii. Kvalifikácia ukrajinskej reprezentácie, ktorej budú Slováci čeliť 21.júna, sa nerodila ľahko. Udiala sa v tieni ruskej vojenskej agresie. Boje na ukrajinskom území sa nezastavia ani počas EURO. Hráči nášho východného suseda budú mať postarané o motiváciu navyše v podobe povzbudenia ich krajanov.
Najzreteľnejším nositeľom tohto naratívu je kapitán výberu Oleksandr Zinčenko, Mnoho jeho spolužiakov bojuje za Ukrajinu a sám by sa k nim pridal, ak by bol povolaný.
Hráča Arsenalu Londýn síce túto sezónu trápila nevyrovnaná forma spôsobená zranením lýtkového svalu, v národnom tíme však hrá centrálnu rolu. Pre duch mužstva, ale aj komunikáciu navonok sú nesmierne cenné aj Zinčenkove aktivity mimo ihriska.
Spolu s legendárnym útočníkom Andrijom Ševčenkom pôsobí ako veľvyslanec charitatívnej platformy United 24, ktorej cieľom je upozorňovanie na ruskú agresiu. Vďaka benefičnému zápasu Game for Ukraine sa im podarilo vyzbierať vyše dva milióny dolárov na pomoc vojnou zdevastovanej krajine.
Benjamin Henrichs (Nemecko) a Memphis Depay (Holandsko)
Tvrdá hra a tvrdé riadky. Najpopulárnejší šport má s rapom,- najpopulárnejším hudobným žánrom dneška, viac spoločného, než sa môže zdať.
Mená futbalových hráčov sa čoraz viac objavujú v rapových textoch, interpreti vystupujú v klubových dresoch a fotia sa so svojimi športovými obľúbencami, upozorňuje portál Vice.

V nemeckej, respektíve holandskej reprezentácii nájdeme dokonca dvoch raperov. Nemecký obranca Benjamin Henrichs nahral svoju prvú pieseň Von Anfang spolu s ostrieľanejším interpretom Quin Pinom v januári 2023.

O niečo väčší úspech a aj serióznejší prístup badáme u holandského útočníka Memphisa Depaya. Na youTube sleduje hudobný profil útočníka Atlética Madrid vyše 800-tisíc fanúšikov a jeho tracky často dosahujú niekoľkomiliónové videnia.
Memphis sa rapu venuje od malička, keď sa dokonca zúčastňoval turnajov vo freestyle. Jeho mládežnícky kouč z PSV Eindhoven sa dokonca obával, že pre špecifický životný štýl raperov môže byť ohrozená jeho futbalová kariéra.
Jules Koundé (Francúzsko)
Francúzska módna avantgarda. Najlepšie oblečeným futbalistom tohto šampionátu bude francúzsky obranca Jules Koundé, hrajúci vo FC Barcelona, tvrdí to portál Highsnobiety.
Zatiaľ čo sa napríklad basketbalisti predháňajú v originálnych outfitoch, garderóby futbalistov sú skôr prvoplánovo luxusné.
Koundé však obľubuje kúsky od značiek Ferragamo, Prada či Carhartt. Často si oblieka aj celkom originálne kúsky mladých a nenápadných dizajnérskych značiek.
Domagoj Vida (Chorvátsko)
Zadné vrátka... do stodoly. Po futbalovej kariére sa nejeden hráč rozhodne pre podnikateľskú dráhu. Urputný chorvátsky obranca začal ešte predtým, ako zavesil kopačky na klinec. Vo svojej rodnej obci Donji Miholjac vlastní prasaciu farmu.
"Nakupuje u mňa množstvo reštaurácií. Vedia, že moje mäso dostanú vždy čerstvé,“ chváli sa statný hráč AEK Atény. Vidova farma chová lokálne čierne plemeno, ktoré bolo ešte v 90. storočí vyhlásené za ohrozený druh.

Milovníkom zvierat, avšak z trocha inej perspektívy, je aj Vidov spoluhráč Borna Sosa, ktorý je krstným otcom slona v štutgartskej zoo, financuje projekty na ochranu africkej divočiny a v Austrálii si na diaľku "adoptoval" aj koalu Jimmy.
Alessandro Buongiorno (Taliansko)
Príklad hodný nasledovania. O obrovskom vplyve futbalu na okolitý svet vie 25-ročný Alessandro z vlastnej skúsenosti, ale aj ako akademik. Len nedávno ukončil trojročný študijný program podnikovej ekonomiky. Svoju záverečnú prácu pritom zasvätil marketingu emócií vo futbale.
Stopér zúročuje svoje vzdelanie aj v kariére. V Turíne, v ktorom vyrastal, si každoročne štvrtého mája počas ceremónie pripomína hlasným prečítaním mená obetí leteckého nešťastia z roku 1949, pri ktorom zomreli všetci futbalisti miestneho šampióna.
Buongiorno podľa The Guardian pomáha robiť deň krajším (pun intended) aj deťom a mládeži v ťažkej sociálnej situácií. Podporuje turínsky paralympijský tím a pravidelne sa stretáva s pacientmi v nemocnici Regina Margherita.
Federico Gatti (Taliansko)
Po lešení až na vrchol. Ak by sme hľadali hráča, ktorý nedávno popri kariére pracoval ako opravár striech, nazrieť do reprezentácie ostatných víťazov šampionátu by nám asi nenapadlo. Nebolo to tak dávno, keď Federico Gatti liezol po lešeniach, sedel na vrátnici a staval z tehál.
"Ešte pred dvoma rokmi som opravoval strechy a hrával na blate. Môj otec bol nezamestnaný a ja som sa musel obetovať, aby som splatil to, čo pre mňa urobil. Vstával som za úsvitu a často v mraze. Bolo to veľmi ťažké, ale vyformovalo ma to,“ napísal dnešný hráč veľkoklubu Juventusu Turín v roku 2020 na Instagram.
V tom istom roku sa s klubom SS Verbania Calcio potácal v piatej najvyššej talianskej lige. Aj keď sa postupne vyštveral do najznámejšieho klubu apeninského polostrova, do 26-člennej národnej zostavy sa dostal ako náhradník. Svoj recept úspech vysvetlil pre taliansky denník La Gazzetta Dello Sport nasledovne:
„Mojím palivom je hnev. Na trávniku nemám žiadnych priateľov a chcem len vyhrať. Zvykol som sa stretávať s nesprávnymi ľuďmi, avšak Boh mi položil ruku na hlavu a ukázal cestu.“