Triky, ako v lietadle ušetriť za batožinu, ovládli sociálne siete. Nízkonákladovky odpovedajú jasne

Predstavivosti môžu klásť na letisku medze.

Ilustračné. Ilustračné. (Zdroj: Letisko Košice)

Zamestnankyňa v modrej vestičke a žltej šatke ťahá kovovú konštrukciu s uzučkým priestorom, vymedzujúcim maximálnu veľkosť príručnej batožiny. Kolieska zlovestného vozíka škrípu ako závity inkvizičnej španielskej čižmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď si začne z diaľky premeriavať tvoj "nafúknutý" ruksak, zaleje ťa studený pot. Neletíš predsa o 6.30 z inej krajiny, aby si teraz ušetrené eurá zacvakal za batožinu.

Čakajúc v rade rozospatých dovolenkárov si začneš napchávať vrecká nohavíc a mikiny skrčenými ponožkami, nabíjačkami či kozmetikou.

SkryťVypnúť reklamu

Taktiku vizuálnej optimalizácie príručnej batožiny, ktorá má pre niekoho improvizovaný charakter, dotiahli iní do dokonalosti.

Poplatky, ktoré vedia pokaziť dovolenku

Nízkonákladové letecké spoločnosti sa svoje občas absurdne nízke ceny leteniek snažia vykompenzovať všakovakými bonusmi. Účtujú si za zmenu sedadla či check-in na letisku.

Samostatnú kapitolu predstavujú ich tabuľky poplatkov za batožinu, ktoré sú zlým snom každého šetrného turistu. Pre Ryanair, Wizzair aj easyJet platí, že za nadrozmernú batožinu zistenú pri kontrole pred nástupom do lietadla si siahneš do vrecka hlbšie, ako keď ju zaplatíš dopredu online.

Súvisiaci článok Päť dobrých rád na leto pre slovenských dovolenkárov. Na ubytovaní sa dá ušetriť až 100 eur Čítajte 

Na internete nájdeš množstvo rád, ako sa týmto poplatkom vyhnúť. Najskúsenejší šetriči sa hrdia tým, že dokážu odniesť raz toľko ako v príručnej batožine so štandardizovanými rozmermi 40 x 20 x 25 centimetrov v prípade Ryanairu či 45 x 36 x 20 centimetrov v spoločnosti easyJet.

SkryťVypnúť reklamu

Ukáž vrecká

Taktika oblečenia si najobjemnejších a najhrubších kúskov oblečenia pred boardingom mnohým nie je cudzia. Trúfalejší z nás idú ešte o krok ďalej a úložné priestory na svojom oblečení napchávajú ďalšími kusmi batožiny.

Ideálne na tento účel sú staré dobré "kapsáče" či rybárske vesty. V internetových obchodoch dokonca nájdeš aj špecializovaný tovar vytvorený presne na tento účel.

Loading

@candiselin86

Vankúšom nielen na ceste ku kvalitnému spánku

Na palube lietadla si mnohí dobrovoľne a iní celkom neplánovane schrupneme. V týchto prípadoch poteší, ak máme poruke čosi viac ako len zloženú mikinu.

Ak na letisko neprídeme priamo vyzbrojený vankúšom, môžeme si ho kúpiť takmer na každom letisku. Mimoriadne populárne sú tie v tvare písmena C, ktoré majú aj inú výhodu, nenápadnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Tú využívajú vynaliezaví a šporovliví cestujúci. Stačí ich totiž vypchať dômyselne zloženými kusmi oblečenia.

O poznanie nápadnejšie a v konečnom dôsledku aj riskantnejšie je na účely prepašovania nadbytočnej batožiny využitie štandardného a rozmernejšieho štvorcového či obdĺžnikového obalu na vankúš.

Loading

@lanadoma

Čo by to bol za travel-hack trend, ak by sa na sociálnych sieťach neobjavili manuály na to, ako svoj vankúš čo najlepšie vypchať a ideálne prejsť bez povšimnutia až do lietadla.

Má to však jeden podstatný háčik. Aerolinky si na podobné taktiky začínajú dávať pozor.

Pri uplatňovaní predpisov a nariadení ohľadom batožiny máme často pocit, že záleží na benevolentnosti konkrétneho člena pozemnej posádky alebo na tom, či sa dobre vyspal.

Súvisiaci článok Vybrali sme lacné letenky na leto od 25 do 50 eur. Za nízke ceny môžeš letieť nielen k moru Čítajte 

Keďže je nevyspytateľnosť nepriateľkou duševnej pohody, odpoveď na pálčivé otázky ohľadom batožinových travel-hackov sme sa rozhodli hľadať priamo u leteckých spoločností.

SkryťVypnúť reklamu

V sekcii zákazníckej podpory na oficiálnych stránkach sa uspokojivých odpovedí nedočkáme. Nevzdávame sa a po zdvorilostnej výmene formuliek s automatickými robotickými asistentmi sa dočkáme aj ľudskej interakcie. Prosím, ospravedlň, nižšiu kvalitu angličtiny redaktora.

"Cestujúci si môžu okrem štandardnej príručnej batožiny priniesť aj malú tašku cez plece, kabelku či puzdro na fotoaparát. Ak člen nášho personálu usúdi, že by sa zmestili do batožiny, zákazník ju do nej nemusí pribaliť, keďže sú obe položky považované za súčasť jednej príručnej tašky," spresňuje zamestnanec podpory zákazníkov spoločnosti easyJet.

Odpoveď nás poteší, no jej dodatok už o čosi menej. Ak zamestnanci easyJet zistia, že sa pokúšate obísť nariadenia o batožine, budete musieť uhradiť poplatok.

SkryťVypnúť reklamu

Je zrejmé, že keď zamestnanci nadobudnú podozrenie, že sa v obale od vankúša snažíte prepašovať batožinu, jeho obsah môžu skontrolovať. Podľa Musu vám rovnako môžu skomplikovať a predražiť cestu, aj keď zočia vaše príliš bujne vypchaté vrecká.

Elán vankúšových experimentátorov tlmí aj najväčšia európska "nízkonákladovka" Ryanair.

"Vankúše si môžu pasažieri priniesť len namiesto príručnej batožiny alebo ako jej súčasť. Aj vtedy musia prirodzene spĺňať hmotnostné a veľkostné obmedzenia. Akákoľvek položka, ktorá nie je uvedená pri rezervácii, bude zaúčtovaná," hovorí pre Closer asistent podpory spoločnosti Ryanair.

Spoločnosť na druhej strane nemá žiadne reštrikcie ohľadom oblečenia pasažierov a tak by ti rybárska či iná vesta mala prejsť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu