Nestačí si nakúpiť celú radu kozmetiky na aknóznu pleť, vyžaduje si to komplexnú starostlivosť, vysvetľuje kozmetička a skinfluencerka Jekatěrina Nagy.
Jekatěrina, známa aj ako @ekiskincare, si sama prešla cestou boľavého, cystického akné. Táto skúsenosť ju napokon doviedla k otvoreniu vlastného kozmetického salónu v Prahe.
Podelila sa s nami o svojej praktické tipy, ako zvládať život s vyrážkami, a čo pomáha redukovať zápal a bolesť.
Môže ti pomôcť kozmetička
"Lekár nemá až tak veľa času, aby s človekom prebehol celý životný štýl a zvyky či kozmetickú rutinu, no kozmetička na to ten priestor má," vysvetľuje kozmetička Nagy výhodu toho, ak má človek prístup k lekárskej aj kozmetickej starostlivosti.
Vo svojej praxi s ľuďmi rieši aj otázky alergií, spánku, stresu a ďalších faktorov, ktoré môžu ovplyvňovať stav pleti. Vyhradený čas má aj na poradenstvo o kozmetickej rutine.
V salóne má veľkú časť klientok a klientov, ktorých trápi práve akné.
Zvyčajne volí dva spôsoby ošetrenia: pri upchatých póroch alebo menších zápaloch pomáha hĺbkové čistenie. V prípade, že je akné hlboké, bolestivé a vedie k jazvám, tak ponúka skôr upokojujúce ošetrenie a klientov ďalej posiela do kožnej ambulancie.
Kožnú lekárku má aj priamo vo svojom kozmetickom štúdiu.
Aj výber kozmetičky a konkrétneho ošetrenia môže priebeh akné zhoršiť. Ak už je vyrážka zrelá a má jasnú bielu hlavičku, klientov učí, ako s ňou pracovať aj doma.
"Ja nezvyknem ľuďom zakazovať domáce vytláčanie, lebo viem, že ma aj tak neposlúchnu. Radšej ich naučím, ako dezinfikovať pleť a ruky, ako vyrážku vytlačiť a ako potom kožu ošetriť," vysvetľuje.

Záleží aj na detailoch
Okrem profesionálnej pomoci je niekoľko vecí, ktoré ti doma môžu pomôcť akné redukovať. Najmä v prípade zapálených vyrážok je vhodné zvážiť častejšiu výmenu posteľnej bielizne aj uteráčikov na tvár.
Áno, na tvár by sme mali mať samostatný uterák, ktorý meníme každý jeden deň.
V čase, keď Nagy trpela najhorším akné, dokonca vymenila uteráky za jednorazové utierky. Bola si vďaka tomu úplne istá, že do boľavých vyrážok nezanáša ďalšie nečistoty.
Pozor si dávala aj na prehnanú parfumáciu v aviváži či produktoch, aby citlivú pleť zbytočne nedráždila.
"Je tiež nápomocné poriadne si vymývať vlasové produkty, ktoré ak zostávajú na koži, môžu tiež viesť k podráždeniu a upchatiu pórov, a tým pádom nám vznikajú vyrážky na chrbte," pokračuje v radách.
Najdôležitejšie však pre ňu bolo zapracovať na zlozvyku chytať si tvár.
"Mne kozmetička spočiatku nemohla pomôcť, lebo som si akné zhoršovala sama. Neustále som si totiž chytala tvár, čo mi stav kože iba zhoršovalo, takže toto som sa musela odnaučiť ako prvé," priznáva otvorene.

Ľuďom s tendenciou rýpať si do vyrážok odporúča náplasti na akné.
"Dobre fungujú tie hydrokoloidné, pretože pomáhajú redukovať opuch a zároveň sa nevieme vyrážky dotknúť, ale ešte radšej mám tekuté náplasti, ktoré sa výborne nosia aj pod mejkapom," hovorí.

Nechaj si poradiť s výberom kozmetiky
Aj samotný výber kozmetiky jej stav zlepšil. Po rokoch skúšania natrafila na kórejskú kozmetiku, ktorá sa viac zameriava na hydratáciu a výživu pleti aj v prípade akné.
"Musela som pochopiť, že akné nevzniká z mejkapu alebo z toho, že si nečistím dostatočne tvár. Práve prehnané čistenie, drenie alebo vysúšanie stav iba ďalej zhoršuje," vraví.
Ľudia majú podľa kozmetičky tendenciu akné najskôr riešiť na vlastnú päsť.
Najskôr vykúpia celú radu kozmetiky určenú na akné z lekárne, keď to nezaberie, siahnu po prírodnej kozmetike v domnienke, že tá bude lepšia. Častým striedaním kozmetiky pleť ale dráždia a nevhodne zvolenými rutinami ju často zbytočne príliš presušujú.
Nehovoriac o tom, že sa príliš spoliehajú na marketing a siahajú len po produktoch s označením "neupcháva póry".

Vieme vopred, ktoré produkty upchávajú póry?
Podľa kozmetičky nie je ľahké predvídať, ktoré produkty upchávajú póry.
Síce existuje tzv. škála komedogenicity, na ktorej sú kozmetické ingrediencie rozdelené podľa ich potenciálu upchávať póry, no táto škála je problematická.
Vytvoril ju dermatológ Albert Kligman, ktorý stojí aj za vznikom retinoidových liekov na akné. Liek s názvom Retin-A vynašiel spolu s kolegom Jamesom Fultonom v roku 1969.
Samotnú škálu navrhol o desať rokov neskôr, no jednotlivé ingrediencie sa testovali na zajačích uškách či na chrbtoch väzňov. Okrem otázky medicínskej etiky tu vyvstáva aj otázka použiteľnosti: koža na tvári nie je rovnaká, ako koža na chrbte a ani ako tá na ušiach zvierat.
Ako vysvetľuje doktorka chémie Michelle Wong, tým, že testy neodrážali realitu, často z nich vychádzali aj skreslené výsledky.
Najznámejším falošným pozitívnym výsledkom sa pýši vazelína: tá v pôvodnej škále vyšla ako veľmi komedogénna, no opakované testy ukázali, že póry neupcháva a je vhodná aj pre aknóznu pokožku.

Vazelína sa všeobecne v kožnej medicíne využíva pri hojení rán a pomoci s extrémne vysušenou pokožkou. Práve pri liečbe retinoidmi na predpis môže byť nápomocná v snahe redukovať nepohodlie suchých pier či viečok.
Ako dodáva Wong, nezáleží len na jednotlivých zložkách, ale na finálnej receptúre kozmetického produktu. Všetko závisí od toho, ako produkt vyrobili.
"Nekomedogénne" alebo "neupcháva póry" navyše nie sú regulované výrazy a výrobcovia ich môžu na obaly napísať bez ohľadu na zloženie.
Akné ovplyvňuje genetika aj životospráva
Akné sa netýka len ľudí v puberte.
Za posledných desať rokov sa diagnóza akné v dospelosti celosvetovo zvýšila o 10 percent. Hovorí o tom prehľad štúdií na túto tému z roku 2022, ktorý vyšiel v International Journal of Dermatology.
Týka sa navyše najmä žien, ktorým akné "hrozí" podstatne viac aj v dospelosti ako mužom.
Kým v puberte má akné aj 90 percent ľudí, údaje z klinických štúdií odhalili, že približne 50 percent žien vo veku 20 rokov, 33 percent žien vo veku 30 rokov a 25 percent žien vo veku 40 rokov trpí akné, informuje univerzita Yale.
Úlohu pri tvorbe akné zohráva životospráva, genetika, stres, hormonálne disruptory v prostredí, teda látky, ktoré ovplyvňujú hormonálnu funkciu, lieky a aj kozmetické produkty.