Čo si zobrať na letnú túru? 22 vecí, ktoré by si nemal zabudnúť

Lepeňák a plechovka piva nestačia.

(Zdroj: Unsplash.com)

Skúseného turistu spoznáš podľa dobrého vybavenia. Vybaviť sa na šesťhodinovú túru iba s lepeňákom a plechovkou piva nemusí byť najlepší nápad.

Ak si zvyknutý chodiť po horách len takto „naľahko“, možno máš pocit, že ti nič viac netreba. Prečo však zbytočne podceňovať situáciu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hory sú nevyspytateľné a vo vysokých nadmorských výškach sa ti môže prihodiť čokoľvek. Vždy je príjemnejšie vrátiť sa z turistiky po vlastných, ako keby ťa z nej mal odvážať vrtuľník (mimochodom, vedel si, že zásah horskej služby ťa môže stáť až tisícky eur?).

SkryťVypnúť reklamu

Pripravili sme pre teba kompletný zoznam vecí, na ktoré by si určite nemal zabúdať. Stručný prehľad nájdeš na konci článku.

Investuj do batohu aj obuvi

Základom každej túry je, samozrejme, odolný turistický batoh, ktorý by mal pevne držať na chrbte. Dôležité je správne si ho nastaviť a vhodne rozložiť váhu, aby ťa príliš neťahal k zemi či na jednu stranu.

Objem batohu si vyberaj podľa dĺžky turistiky. Na jednodňovú túru ti postačí batoh do 30 litrov, na viacdenné treky sa ti možno zíde aj päťdesiatlitrový.

Horská záchranná služba (HZS) turistom odporúča obuť si kvalitné turistické topánky s vibramovou podrážkou. Vibram je druh podrážky, ktorá sa vyznačuje dobrou odolnosťou, priľnavosťou a trvanlivosťou.

Medzi najuniverzálnejšie topánky na turistiku patrí obuv z kategórie Trekking s tvrdšou podrážkou. Podľa odborníka Slavomíra Majzela platí, že čím kamenistejší je terén, tým tvrdšia by mala byť podrážka. Turistické sandále si na vysokohorskú túru určite neber.

SkryťVypnúť reklamu

Na niekoľkohodinovú túru si nevezmi ani prvé ponožky, na ktoré natrafíš v skrini. Môžu ti spôsobiť nepekné otlaky či pľuzgiere. Špeciálne turistické ponožky majú zosilnenú pätu a špičku, a tak tlmia práve kľúčové „zóny dopadu“.

Priprav sa na horúčavy aj na dážď

V lete nepotrebuješ veľa vrstiev oblečenia ani hrubé páperové bundy. Základom je priedušné oblečenie, ktoré odvádza pot a vlhkosť.

Kým v zime je lepšie staviť na termoizolačné materiály či merino, v lete postačí bežné športové oblečenie zo syntetických materiálov, ideálne vo svetlejších farbách.

Bavlna býva väčšinou zatracovaná ako najhorší materiál na športovú aktivitu, pretože absorbuje veľa vlhkosti a schne veľmi pomaly. V horúcom a suchom počasí môže však podľa odborníkov príjemne chladiť.

SkryťVypnúť reklamu

Tvoje telo ocení aj oblečenie s vetracími otvormi a ochranným faktorom pred ultrafialovým žiarením (UPF), ktoré do určitej miery blokuje slnečné lúče. Ak máš citlivú pokožku, zvoľ radšej ľahkú košeľu s dlhými rukávmi ako tielko.

Dobrým tipom sú aj odopínacie nohavice, z ktorých si môžeš za pár sekúnd „vyrobiť“ šortky.

Samozrejme, aj v lete sa oplatí mať v batohu náhradné vrstvy, ak by sa prudko ochladilo alebo začalo pršať. Na hrebeni či vo vyšších nadmorských výškach zvykne byť oveľa chladnejšie, a tak sa ti zíde napríklad vrchná vrstva z flísového materiálu, ale aj náhradné tričko, ak by bolo treba prezliecť sa do suchého.

Určite si pribaľ aj pršiplášť, pončo alebo tenkú vrchnú vrstvu proti dažďu. Miesto ti môže ušetriť ľahká, skladná pláštenka, ktorá neváži a nestojí takmer nič a zmestí sa hoci aj do vrecka.

SkryťVypnúť reklamu

Nepodceň ani pohodlnú spodnú bielizeň, ktorá neškrtí ani netlačí, či náhradné ponožky, ak by ti premokli nohy. Náhradné kusy oblečenia si zabaľ do nepremokavého vaku, udržíš si ich tak suché aj v prípade silného lejaku.

Z povinnej výbavy treba spomenúť slnečné okuliare, opaľovací krém s čo najvyšším ochranným faktorom a pokrývku hlavy, teda šiltovku alebo turistický klobúk.

Čo má byť v lekárničke?

Nezabudni na nabitý mobil so stiahnutými offline mapami, napríklad Mapy.cz, a uloženým číslom na horskú záchrannú službu.

Na mobil sa však nespoliehaj, signál často v horách nie je a Wifi už vôbec nie. V prípade núdze je fajn mať poruke papierovú mapu, len si dávaj pozor, aby si v lete používal letnú a v zime zimnú.

Ak nedôveruješ batérii svojho mobilu, nezabudni ani na nabitú power banku.

SkryťVypnúť reklamu

V pokynoch Horskej záchrannej služby je aj lekárnička prvej pomoci, kam patria lieky od bolesti, náplaste, obväzy, dezinfekcia či magnézium, ak by sa dostavili kŕče.

S bezpečnosťou súvisí aj poistenie do hôr, ktoré stojí pár eur a pokryje ti náklady na záchranné akcie aj prevoz do liečebnej starostlivosti.

Zo „zálesáckych“ pomôcok je vhodný multifunkčný nôž či píšťalka, ktorá privolá pomoc a odoženie divú zver.

Na rýchlu opravu kempingového či turistického vybavenia je vynikajúca aj odolná, viacúčelová lepiaca páska, ktorá ti zachráni všetko od roztrhnutej obuvi až po dieru v bunde či stane.

Nedáme dopustiť ani na rýchloschnúci uterák, ktorý využiješ, keď budeš mokrý od vody, dažďa či potu, alebo si budeš chcieť sadnúť na zem. Je praktický v tom, že sa dá zavesiť len tak na batoh, kde do pár minút vyschne.

SkryťVypnúť reklamu

Čelovku v lete využiješ menej často, ale vždy je lepšie ju mať, ak sa, nedajbože, stratíš, alebo ak plánuješ nočný či skorý ranný prechod.

Potrebuješ viac vody, než si myslíš

V neposlednom rade, samozrejme, nezabudni ani na dostatok vody – zvlášť v lete, keď zvykneme podceniť, koľko toho naše telo potrebuje.

Členovia americkej záchrannej zdravotnej služby odporúčajú aspoň pol litra vody za hodinu počas strednej náročnej fyzickej aktivity v miernych teplotách. Ak ťa čaká náročná turistika v horúčavách, každú hodinu by si mal vypiť aspoň liter vody.

Pred túrou si zisti, či sa po ceste nenachádza studnička alebo prameň s pitnou vodou, kde si možno doplniť tekutiny.

Dávaj si pozor aj na znaky dehydratácie, akými sú bolesti hlavy, únava, kŕče, nevoľnosť a tmavo sfarbený moč. Do tohto štádia by si sa nemal dostať nikdy, preto je vždy lepšie piť viac ako menej.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň však nezabúdaj dopĺňať sodík, pretože nadbytok tekutín riedi minerály. Vyrieši to napríklad iontový nápoj či slaný snack v batohu.

Rýchlu energiu v krízovej situácii ti dodá hroznový cukor a ,samozrejme, čokoláda, ktorá je plná rýchlych cukrov a nasýtených tukov. Na dlhšiu túru si pribaľ aj niečo sýte, nielen sladkosti.

Ak sa po ceste zastavíš na horskej chate, nezabudni ani na hotovosť, keďže kartou sa tam – až na veľké výnimky – väčšinou platiť nedá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu