Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš jedenáste vydanie newslettra Happy hour. Každý týždeň ti porozprávam o dianí v popkultúre, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.
V deep dive si povieme o trende quiet vacation. Mileniáli totiž našli spôsob, ako si vziať viac voľna a nepovedať o tom svojmu šéfovi. V TLDR zase o tom, ako si tínedžeri kupujú parfumy za 300 eur.
Ale najskôr, minulý týždeň sa na titulke britského magazínu Tatler objavil portrét Kate Middleton od umelkyne Hannah Uzor a najbežnejšou reakciou na sociálnych sieťach bolo "je toto vtip?" a "maľovalo to dieťa?"/ Četovacia aplikácia ICQ skončila po 28 rokoch a zomrel japonský pes Kabosu, ktorého poznáš z memečiek/ Nicky Minaj zatkli v Amsterdame, za prevážanie ľahkých drog dostala pokutu. Zmeškala preto koncert, kde na ňu čakalo 20 000 ľudí/ Speváčka Cassie sa na instagrame vyjadrila k videu, v ktorom ju raper Diddy napadol. Hovorí, že si praje, aby sa obetiam násilia verilo od začiatku. Pozadie celého incidentu popísala Tímea v tomto článku na Closeri.
Dovolenka na tajňáša
Na sociálnych sieťach nájdeš množstvo videí, ktoré vtipne poukazujú na rozdiely medzi zoomermi a mileniálmi na pracovisku. Najlepšie by to celé vystihlo anglické „same, same, but different“. Pravda totiž je, že sme v mnohom podobní, no rozdiely sú kľúčové. Určiť, kto je lepší, je pritom nemožné.
💡O tom, ako rozdielne vnímame napríklad takú blbosť ako emotikony, som písala v tomto newslettri.

Kým zoomeri sú podľa odborníkov na personalistiku oveľa spoločenskejší a užívajú si kontakt s ľuďmi, preferujú pracovať individuálne. Mileniáli majú radi na výber. Keď prídu do práce, chcú sa socializovať a vážia si tímovú prácu, radi to však občas preložia home officeom.
Mileniálky sú "girl bosses", píše Economist. Oproti ženám z generácie X, sme priebojnejšie a viac nás štve platová nerovnosť či nedostatok príležitostí v porovnaní s mužskými kolegami. Za svojím cieľom však ideme aj na úrok mentálneho zdravia.
Zoomerky sú skôr „snail girls“, ale nie v negatívnom zmysle slova. Na prácu idú pomaly a prioritizujú self care, no stále vyznávajú rovnaké hodnoty.
Ak ako mileniálka zoomerom niečo závidím, tak je to zrejme fakt, že majú absolútne v paži a o svojich postojoch k práci hovoria veľmi jasne a nahlas. Je im jedno, kto to vidí alebo počúva.
Vo februári na tiktoku trendovali videá zoomerov, ktorí sa natočili pri tom ako dostávajú výpovede. Odborník v článku CBS News zdôrazňuje, že generácia Z vyrastala na sociálnych sieťach a zverejňovať tam svoj osobný život je pre týchto mladých ľudí úplne bežné. Či už je to rozchod, alebo výpoveď. Dodáva tiež, že to nerobia pre lajky, ale skôr pre feedback.
Stoja aj za trendmi ako quiet quitting či bare minimum monday.
Quiet quitting alebo pomalá cesta k výpovedi, označuje stav, keď v práci robíš len to najnutnejšie, aby ťa nevyhodili. Bare minimum monday je niečo veľmi podobné. Nedať sa prevalcovať náhlivosťou pondelka a prácou sa takpovediac preplaziť.
Ak si niekedy pracoval/a v kolektíve plnom zoomerov, určite si sa stretol/la aj s tým, ako rozdielne vnímame slovo multitasking. Kým mileniáli robia v práci viacero vecí naraz, zoomeri šikovne spájajú pracovnú aktivitu s nepracovnou. A tu niekde sa generačne trochu rozchádzame.
Moje obľúbené video na tiktoku je "your gen Z colleague is getting fired".
Loading
@honesthourkl
Alyssa sa na pracovnú poradu cez zoom pripojí od nechtárky a úprimne nechápe, prečo to jej šéfke prekáža, keďže ako sama hovorí „chce produktívne využiť čas počas porady a multitaskuje“.
Vyhodili by ste Alyssu?
Anketa už bola ukončená.
Dám ruku do ohňa za to, že mileniál si nikdy na instagram počas pracovných hodín nezavesí video, ako šliape na turistike s popiskom „work life balance“ a ešte očakáva like od svojho šéfa. Ako však ukazuje posledný trend, neznamená to, že na turistiku počas pracovného času nejde.
Quiet vacation je trend pre ľudí, ktorí chcú dodržať work life balance, ale nechcú to povedať svojmu šéfovi.
Aspoň pohni myškou
Na Slovensku máme zákonom daných 20 až 25 dní dovolenky na čerpanie ročne. Presné dáta o tom, koľko Slovákov a Sloveniek si vyčerpá celých 25 dní, však k dispozícii nemáme. Na základe štvrťročného výkazu o cene práce ISCP, ktorý realizuje ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, vieme, že na Slovensku si čerpáme dovolenku najmä v lete. Je to až 40 % celkového počtu dovolenkových dní.
Mnohí sú vo vidine vyššieho počtu voľných dní ochotní spojiť voľno s prácou. Podľa Holiday barometra agentúry Ipsos z roku 2023 stúpa trend „workation“ (work + vacation, práca + dovolenka), 28 % ekonomicky aktívnych respondentov plánuje z dovolenky pracovať. Do prieskumu bolo zapojených pätnásť krajín a v každej bolo oslovených tisíc respondentov. Slovensko sa na prieskume nezúčastnilo, ale Česká republika napríklad áno.
V USA už čísla rozprávajú viac. Podľa prieskumu agentúry The Harris Poll, na ktorom sa zúčastnilo 1170 zamestnaných ľudí, si až 78 % Američanov nevyčerpá celú ročnú platenú dovolenku.
Prieskum bral do úvahy aj vek respondentov, a tak vieme, že až štyria z desiatich mileniálov si aspoň raz vzali voľno z práce bez toho, aby o tom informovali nadriadených. Samozrejme, rozprávame sa o práci, ktorá sa dá vykonávať mimo office.
Tí istí sa vyjadrili, že počas falošného voľna aspoň „pohli myškou“, aby na firemných komunikačných nástrojoch ako Slack či Teams pôsobili, že sú online. Zároveň priznali, že si nastavili automatické odoslanie správy po pracovnom čase, aby budili dojem, že pracujú nadčas.
O oficiálnu dovolenku mileniáli často nepožiadajú preto, lebo cítia tlak deadlinov a nechcú vyzerať ako quitteri a slabosi. Podľa prieskumu si navyše až 85 % ľudí v USA myslí, že tamojšia kultúra glorifikuje „busy life“. A až 47 % ľudí pociťuje výčitky svedomia, ak si vezmú platené voľno.
Možno len vymýšľajú, možno je to znamenie
V posledných rokoch sa o úprave pracovného času vedie veľa rozhovorov. Trendy ako quiet quitting, quiet vacation či workation nevznikajú len tak náhodou, upozorňujú na väčší problém. Mladí ľudia dnes trpia duševnými problémami spojenými s vyhorením.
V staršom rozhovore pre SME som sa o tom rozprávala s bývalým horolezcom a koučom Zoltánom Demjánom. Hovoril, že s vyhorením a problémom nájsť work life balans za ním chodí veľa manažérov tridsiatnikov. Forbes pokračuje vo svojom úspešnom podcaste Nevyhorení. A čoraz viac firiem ponúka na podnet svojich zamestnancov ako pracovný benefit terapiu u psychológa.
Skloňoval sa štvordňový pracovný týždeň a to aj u nás na Slovensku. Viac o experimente, jeho možných výhodách aj nevýhodách si môžeš prečítať v podrobnom článku na Indexe.

Hovorilo sa aj o „nekonečnej dovolenke“, čo znamená, že zamestnanec nemá daný minimálny ani maximálny počet dovolenkových dní. IT skupina Solitea tento benefit svojim zamestnancom priniesla. Podmienkou bolo, aby voľno hlásili v dostatočnom predstihu, informovala Pravda. V reprezentatívnom prieskume respondenti ocenili najmä možnosť mať viac dní odpočinku, ale aj dôveru zamestnávateľa.
Na záver ešte jedna anketa, neboj, nikomu to nepoviem.
Čo ty a quiet vacation? Tváril/a si sa niekedy, že pracuješ, ale pritom si si vzal/a na tajňáša day off?
Anketa už bola ukončená.
TLDR:
Kedy sa mladým chlapcom zapáčili 300-eurové parfumy?
Tento text ma minulý týždeň úprimne šokoval aj rozosmial, neviem, ktorá emócia prevážila. Reportáž od New York Times sa začína príbehom jedenásťročného Lincolna, ktorý v Sephore požiada svoju mamu, aby mu kúpila YSL parfum v hodnote 120 dolárov. Tvrdí, že mať značkový luxusný parfum je momentálne medzi jeho rovesníkmi otázka popularity.
Predaje značiek Axe či Old Spice , ktoré zapĺňali poličku mladých chalanov niekoľko rokov dozadu, v tomto segmente cieľovky klesli. Ich miesta prevzali značky ako Valentino či YSL. Absurdné sa zdajú aj výpovede iných tínedžerov, ktorí s rovesníkmi na „prespávačkách preberajú parfumy ako someliéri opisujú víno“.
Medový akcent a pikantný základ, to nie sú práve slová, ktoré by ste čakali od násťročného dieťaťa. Mladí respondenti sa nimi ohadzujú na všetky strany, pozri si video.
Loading
@kidssmellfragrance
Štrnásťročný Logan našetrené peniaze investoval do svojho „signature“ parfumu, Tobacco Vanille od Toma Forda. Parfum stojí približne 300 eur a Logan v článku vyhlási „Neviem, či som vôbec niekedy voňal Axe...“. (Ja neviem, či som sa niekedy cítila chudobnejšia ako v čase čítania tohto textu, hah)
Ide v podstate o ďalšiu formu "tween beauty starostlivosti". Dávnejšie viaceré médiá písali o fenoméne tínedžeriek, ktoré v parfumériách hľadajú drahú skincare. V reportáži hovorí aj učiteľka strednej školy, ktorá bola prekvapená, aké produkty medzi mladými tínedžermi momentálne fičia. Chlapci v škole vyťahujú značky Gucci, Jean Paul Gaultier, dievčatá sú posadnuté kozmetikou od Sol de Janeiro, ktorej cena sa pohybuje od 25 eur a viac.
Dôraz na luxus ako symbol statusu je viditeľný u najmladších členov generácie Z a ich rodičia za to vďačia najmä tiktoku. Mladí vidia produkty u svojich obľúbených influencerov a ako uzatvára pätnásťročný Matt: „To, ako voniaš, môže rozhodnúť situáciu.“ Na otázku, akú patovú situáciu môže tínedžer riešiť parfumom, hovorí „napríklad pri rozhovore s dievčaťom“.
Dočítal/a si newsletter Happy hour, ak sa ti páčil, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.