Rôzne hmatové a masážne techniky môžu mať vplyv nielen na to, ako sa cítiš, ale aj na to, ako vyzeráš, tvrdí Žofia Dubravíková, zakladateľka Face Academy a lektorka omladzovacích techník na tvár a telo.
Roky sa venuje tvárovej jóge a tvárovým cvičeniam, ktoré podľa jej slov dokážu človeku pomôcť vyzerať mladšie a najmä sa cítiť vo vlastnej koži lepšie.
Masážne techniky a akupresúra pomáhajú uvoľniť napätie v našej tvári, vysvetľuje Dúbravíková. "Nepracujeme primárne s pokožkou, ale s vrstvami pod ňou: so svalmi, podkožím a spojovými tkanivami, ktoré sa nazývajú aj fascie," vysvetľuje.
Čo však presne zahŕňa tvárová joga, ako často ju treba robiť, aby boli výsledky viditeľné a čo hovorí o týchto technikách veda?
Virálna bukálna masáž
Na sociálnych sieťach dlho trendovali správy o tvárovej masáži, ktorá sa robí zvnútra úst. Hoci môže na pohľad vyzerať komicky alebo nepohodlne, svoje opodstatnenie podľa lektorky má.
Loading
@findhowyoufleurish
Pri bukálnej masáži sa uvoľňujú lícne svaly a aj hlboké žuvacie svaly a Dúbravíková sa ju naučila robiť u viacerých špecialistiek. "Je to manipulácia so všetkými svalmi, ku ktorým sa inak, z povrchu, nevieme dostať. Práve v hĺbkových žuvacích svaloch sa nám kumuluje napätie, často aj podvedome. Je preto prospešné uvoľniť to a pomôcť regenerácii tkaniva," vysvetľuje.

Lektorka, ktorá pracuje aj ako kozmetička, zároveň hovorí, že najlepšie sa tieto techniky robia našimi rukami. Na trhu je mnoho pomôcok určených na masáže a uvoľnenie tvárových svalov, no vraví, že pre ľudí je vhodné osvojiť si aspoň základné veci vlastnými rukami.
Aj v salónoch, aj v domácom prostredí, sa však okrem prstov zvyknú využívať masážne gua sha kamene, valčeky či prístroje na elektrickú stimuláciu svalov.
Čo všetko sa "ráta" ako tvárová joga?
Tvárové cvičenia, tvárová joga a tvárové masáže. Tieto tri výrazy sa zvyknú aj v médiách často miešať. Väčšinou ide o techniky, pri ktorých manipuluje s tvojou tvárou niekto iný. Sú potrebné špeciálne kurzy a školenia, často ich absolvujú napríklad kozmetičky, aby si potom mohli zaradiť tieto techniky do portfólia.
Pre jednoduchosť v článku budeme používať výraz tvárová joga, pod ktorým Dúbravíková rozumie cviky, masáže, hmatové techniky, akupunktúru a hĺbkové uvoľňujúce techniky.
Medzi technikami, s ktorými pracuje, sú aj tie z dielne Japonky Fumiko Takatsu. K tvárovej joge sa nedostala pre obavy zo starnutia, ale pre autonehodu. Utrpela také úrazy, ktoré ovplyvnili ako vyzerá jej tvár.
Začala sa preto učiť o metódach, ktoré by mohli prinavrátiť aspoň trochu zo stratenej symetrie a pevnosti a časom tieto techniky opísala v knihách a vyučovala na kurzoch.
"Jej metódy spočívajú v uvoľnení svalov, no veľa pracuje s celým telom, nielen izolovane s tvárou," opisuje Dúbravíková. Práve Takatsu patrí medzi popredné predstaviteľky tvárovej jógy ako životnej filozofie: nehovorí len o tom, ako sa stláčať a masírovať, ale aj o tom, ako si nekrčiť tvár a nepoužívať nadmernú mimiku.
"Tým sa nemyslí, že sa nemáme smiať alebo inak dávať najavo naše emócie. Skôr ide o to, aby sme nepoužívali prehnanú mimiku aj vo chvíľach, keď nie je potrebná," vysvetľuje slovenská lektorka.
Mnoho Dúbravíkovej klientok napríklad ťahá kútiky úst smerom nadol, hrbí sa alebo vraští čelo podvedome, čím si držia vo svaloch napätie a krčia si aj pokožku. Tieto veci ich učí uvedomovať si a redukovať. "
Na tvári sa nám prejavujú aj zadržiavané emócie či stres, aj s tými odporúčami klientkam pracovať," dodáva.
Stále však platí, že drvivú väčšinu vrások a iných vecí, ktoré spájame so starnutím, spôsobuje slnečné žiarenie. Koľko dôkazov má za sebou tvárová joga v kontexte predchádzania starnutia?

Maj realistické očakávania
Prekrvenie a zmenšenie opuchov patria medzi okamžité efekty, ktoré budeš vidieť už po prvej masáži, vraví Dúbravíková. Pravidelnými masážami však môžeš badať ešte viac výsledkov a v prípade, že ťa čaká dôležitá udalosť ako svadba, odporúča zaradiť si masáže do rutiny aspoň niekoľko týždňov vopred.
Podľa profesorky dermatológie na Harvardskej univerzite medicíny Suzanne Olbrichtovej zatiaľ nie je dostatok kvalitných vedeckých dôkazov pre totálne nadšenie z tvárových cvičení. Ako dôkaz možno poslúžia fotografie spokojných klientok Dúbravíkovej, ale aj ďalších, ktorí na Slovensku prevádzkujú kozmetické salóny a v ponuke majú rôzne tvárové cvičenia a masáže.
O výsledkoch hovorí napríklad aj menší výskum publikovaný v JAMA Dermatology. Výskumníci zistili, že účastníčky (vo veku 40 – 65 rokov), ktoré počas 20 týždňov vykonávali 30-minútové cvičenia tváre denne alebo každý druhý deň, zaznamenali mierne zlepšenie plnosti hornej a dolnej časti líc.
Okrem toho hlásili zníženie zdanlivého veku: 1,2 roka po ôsmich týždňoch a 2,7 roka po dvadsiatich týždňoch. Je to malá ale veľmi motivovaná vzorka. Odhodlali sa poctivo robiť cvičenia každý deň skoro pol roka. Potenciál tu teda je, ale je dôležité vydržať a robiť cvičenia pravidelne.

Aj Dúbravíková sa venuje tvárovým cvičeniam denne. "Niekedy je to krátka, trojminútová masáž, inokedy sa tomu venujem aj tridsať minút. Nepracujem len s tvárou, ale aj krkom, dekoltom, vrchnou časťou tela. Ale je dôležité robiť to denne, pretože krk a tvár zaťažujeme každý deň," vysvetľuje, prečo je pravidelnosť dôležitá.
Výsledok však ovplyvňujú aj iné faktory: napríklad tvoja genetika, skincare či životný štýl. U niekoho je podľa Dúbravíkovej vidieť efekt už po tridsatich minútach a niekto iný, kto napríklad zažíva veľa stresu a zle spáva, nemusí byť s výsledkami spokojný ani po hodinovej masáži.
Tvárové masáže možno majú aj ďalšie výhody, ktoré tiež nie sú dostatočne prebádané. Sú napríklad štúdie, ktoré naznačujú, že masáže pomáhajú s redukciou jaziev a strií a tiež, že uvoľnenie napätých svalov má efekt aj na naše duševné zdravie. Možno aspoň pre príjemný pocit a prebudenú pleť si jednu masáž dnes dopraj.