Dočkali sme sa a konečne vieme, ktorý album je ten najlepší v histórii. Teda aspoň podľa expertov, umelcov, skladateľov a producentov, ktorých k spoločnému muzikologickému bádaniu postrčila platforma Apple Music.
Po postupnom odhaľovaní prvej stovky po desiatkach, sme sa konečne dostali k tomu, čo všetkých zaujímalo: odhaleniu prvej desiatky.
Na vrchole hudobnej hierarchie sa umiestnil album Lauryn Hill z roku 1998 The Miseducation of Lauryn Hill. Porota na ňom vyzdvihla nadčasovosť a zároveň schopnosť empaticky popísať dobu a prostredie, v ktorej vznikol.
Za Lauryn Hill nájdeme umelcov, ktorých rezonancia má o čosi globálnejší charakter. Druhú priečku si vyslúžil Michael Jackson s albumom Thriller z roku 1982, tretiu The Beatles s Abbey Road z roku 1969.
Za stupňami víťazov nájdeme Princa, ktorý spolu so zoskupením The Revolution nahral v roku 1984 Purple Rain. Ako prekvapenie sa môže javiť piate miesto albumu Blonde od Franka Oceana z roku 2016. Prvú desiatku uzatvára Nirvana s Nevermind a Beyoncé s jej šiestym albumom Lemonade.
Reakcie urazených fanúšikov na sociálnych sieťach na seba nenechali dlho čakať. Skalní poslucháči Adele, Draka či Taylor Swift by svojich miláčikov radi uvideli v prvej desiatke.
Naopak, o často tendenčných umiestneniach naprieč stovkou albumov upozorňuje v sérii videí populárny hudobný publicista Anthony Fantano, ktorému sa napríklad nepozdáva vysoké umiestnenie albumu AM od Arctic Monkeys.
Podľa platformy je rebríček 100 najlepších albumov Apple Music "moderný rebríček, ktorý odráža ducha a vkus z perspektívy 21. storočia." Nemá nič spoločné s popularitou umelcov na streamingových platformách. A je to vidieť.
Ak tvorcovia rebríčka hovoria, že ide o "milostný list nahrávkam, ktoré formovali milovníkov svetovej hudby", musíme dodať, že napriek snahe o zdanie absolútnej hodnovernosti, pôjde pri podobných rebríčkoch vždy o subjektívny počin.

Dôkazom je aj fakt, že album v jazyku inom ako angličtina by sme hľadali márne. O objektivite môže byť reč len ťažko, no Apple sa huncútstvo podarilo. O jeho rebríčku sa hovorí, v dobrom i zlom.
Ak rebríček podujme ľudí k znovu-objavovaniu a počúvaniu časom overenej klasiky, splnil svoj účel.
Kompletný stobodový zoznam nájdeš na stránke Apple.