Krásne slnečné ráno na promenáde River Parku osviežuje májový vánok. Idylku milionárskej štvrte na nábreží Dunaja zrazu naruší vôňa leteckého benzínu. Pilot helikoptéry pristávacím manévrom na streche luxusného hotela zobúdza posledných spáčov.
Klimatická vedkyňa Katharine Hayhoe zatiaľ sedí so šálkou čiernej kávy v presklenej reštaurácii a kochá sa pohľadom na bujné lužné lesy a vežu výstaviska Incheba, kde len pred pár dňami zahral Jean Michel Jarre.
Stretávame sa deň po tom, ako vliala z pódia kvapku nádeje do duší poslucháčov na festivale vedy Starmus.
Keď mi antivírus od Esetu neodporučí pripojiť sa na sieť hotela, v ktorom bývajú hlavné hviezdy festivalu, ktorý Eset sponzoruje, nejde zďaleka o najväčší paradox tohto rána. Katharine Hayhoe je totiž známa ako vedkyňa, ktorá dokáže zosúladiť kresťanskú vieru a špičkovú vedu.
Váš muž je evanjelikálny pastor a sama ste praktizujúca kresťanka. Ako je táto rola zlučiteľná s empirickou vedou, ktorej sa venujete ako klimatická vedkyňa?
Niektorých ľudí to zvykne prekvapiť, no o klímu sa zaujímam aj preto, že som kresťanka. Rovnako v tom hrá rolu, že som matka, ako aj fakt, že milujem zimné športy.
Nie je však viera v božie zázraky v protiklade s princípmi vedy?
Nie a do minulého storočia bola väčšina vedcov veriacich. Aj dnes ich nájdeme množstvo. Ak veríte, že vesmír a Biblia majú rovnaký pôvod, nemôžu byť vo vzájomnom rozpore.
Myslíte teda, že Zem vznikla vďaka Bohu?
Áno.