Medveď na zadných nerobí to, čo si myslíš. Virálne video z Nízkych Tatier už videli státisíce ľudí

Tento mýtus dlhé roky živili filmy aj internet.

Strážca prírody Dan Harťanský vysvetľuje, ako sa zachovať pri strete s medveďom.Strážca prírody Dan Harťanský vysvetľuje, ako sa zachovať pri strete s medveďom. (Zdroj: Instagram/Denuuusik)

Keď sa medveď postaví na zadné nohy, neznamená to, že sa bezprostredne chystá zaútočiť. Vyšší výskyt stretnutí medveďa s človekom na Slovensku za posledný rok rozšíril viacero mýtov o tom, ako sa tieto zvieratá správajú.

Influencerke Denise Strapkovej alias Denuuusik sa niektoré z nich podarilo vyvrátiť vo virálnom videu. Na Tiktoku a Instagrame ho videlo viac ako 700-tisíc ľudí.

Hlavnou postavou videa je strážca prírody Dan Harťanský z Národného parku Nízke Tatry. Influencerke, ležérne opretý o služobné auto, odpovedá na zvedavé otázky o tom, ako sa zachovať pri stretnutí s medveďom.

SkryťVypnúť reklamu

Akúkoľvek snahu o útek by Harťanský neodporúčal, aj keď sa to v nebezpečnej situácii môže zdať ako dobrý nápad.

„Uvedomte si, že utekať pred ním nemá význam. Medveď na krátku vzdialenosť dobehne a predbehne cválajúceho koňa,“ vysvetľuje vo videu.

Strapková strážcu prírody stretla počas akcie organizovanej známou značkou kozmetiky. Značka sa spojila s nadáciou Ekopolis a pozvala viacerých influencerov do Národného parku Nízke Tatry s cieľom vyčistiť okolie rieky Revúca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nebezpečný len na štyroch nohách

Harťanský vo videu drží v rukách sprej na medvede a vysvetľuje, že zviera je pre človeka nebezpečné hlavne vtedy, ak je na štyroch nohách.

„To zviera je zvedavé, keď sa postaví na zadné nohy, vtedy zisťuje, o čo ide. To nie je predzvesť útoku," upozorňuje okolostojaci hlúčik ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Loading

@denuuusik

Pri otázke, či je to naozaj tak, pretože vo filmoch boli medvede zvyčajne zobrazované na zadných nohách krátko pred útokom či počas neho, sa Harťanský iba pousmeje. „Vyzerá to opačne, ale to sú filmy. Len filmy,“ hovorí.

Dostane aj otázku, či sa pri stretnutí s medveďom neoplatí vyliezť na strom. „Pri ťažšom medveďovi možno áno, ale pozor, nevieš rýchlo šplhať,“ varuje ľudí.

Tvrdí však, že netreba podceňovať svoje reakcie v situácii, keď človeka začne ovládať strach. Vtedy práve strach dáva ľuďom krídla, nie Red Bull ako v reklamách, hovorí.

Osvedčeným riešením je podľa Harťanského chodiť do lesa so sprejom na medvede.

„Pokiaľ idete do lesa, tak to naozaj treba nosiť tak, aby ste to mali poruke,“ ukazuje nádobku so sprejom. Ľuďom odporúča vziať si do lesa väčší sprej, nie menšie balenia. Väčší sprej vydrží striekať okolo sedem sekúnd.

SkryťVypnúť reklamu

„Použijete ho až vtedy, keď vidíte, že k vám uteká a je už blízko. Čo ja viem, na takých sedem metrov. Nie naraz, ale prerušované streky, aby tie oblaky k nemu prišli," radí ľuďom, ako postupovať, ak sa už na nich rozrušený medveď rozbehne.

Takéto spreje naozaj fungujú. Medveď podľa strážcu zabrzdí, prestane vidieť, otočí sa a odíde s podráždeným zrakom aj čuchom.

Na tieto prejavy si treba dať pozor

Slová Harťanského o medveďoch stojacich na zadných nohách potvrdzuje aj oficiálna stránka Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ktorý má na starosti prevenciu aj riešenie krízových situácií v prípade stretnutí s týmito zvieratami.

„Medveď vztýčený na zadných nohách sa snaží získať lepší prehľad, nie je to agresívna pozícia,“ upozorňujú ochranári na webe.

SkryťVypnúť reklamu

Mieru rozrušenia, nepokoja alebo stresu signalizujú človeku rôznymi spôsobmi. „Niektoré signály sú nenápadné – ako pozastavenie sa v činnosti, zmeravenie a zmena orientácie tela, alebo neprirodzené zívanie. Iné sú očividnejšie – fučanie, mrmlanie a cvakanie zubami,“ vysvetľuje stránka.

Ak chceš vedieť, kedy už medveď dáva na známosť, že sa chystá zaútočiť, v tom prípade treba sledovať „veľmi napäté agresívne prejavy ako slintanie, rýchle fučanie, vrčanie, bručanie s otvorenou papuľou, zaháňanie sa labou a hrdelné zvuky, napríklad rev“.

Zásahový tím na záver konštatuje, že stretnutie s medveďom nemusí nutne znamenať útok na človeka.

Všetkým turistom v lesoch odporúča zvoliť skôr „pasívny“ prístup a aby zviera iba potichu sledovali a pomaly ustupovali. Utekanie by mohlo vyprovokovať prenasledovanie zo strany medveďa.

SkryťVypnúť reklamu

„K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to ani v prípade, že sa zdá pokojný. Vyhnite sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie,“ uzatvára stránka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu