Robert Fico si za svoju kariéru narobil množstvo nepriateľov z najrôznejších zákutí verejného aj občianskeho života. Dopomohla mu k tomu jeho politická dlhovekosť a húževnatosť.
Dnes sa všetci zhodnú na jednom: atentát na jeho osobu je ohavný a neospravedlniteľný.
Avšak tak ako je dnes neprípustné schvaľovať ho, musíme uplatňovať obozretnosť a civilizovanosť aj pri ukazovaní prstom na domnelých vinníkov.
Podľa Adama Jajcaya z programu Hoaxy a podvody sa konšpirácie, hoaxy a dezinformácie začali šíriť od prvých minút po oznámení atentátu. Niektoré boli cielené, iné zase výsledkom unáhlených záverov.
"Išlo o absolútne bezprecedentnú udalosť. Spôsob, akým sa reportovalo a rozprávalo o atentáte, túto nevyspytateľnosť kopíroval. Príkladom bola počiatočná správa nemenovaného média, že je premiér mimo ohrozenia života," upozorňuje Jajcay.

Vždy, keď sa udeje niečo podobne prevratné, naša myseľ vyžaduje rýchle vysvetlenie. Keď nám nestačia spravodajské odhalenia a videá z miesta činu, blúdime po sociálnych sieťach. Práve na nich však na nás číhajú neoverené špekulácie, provokácie a často vyslovené hlúposti a nekorektný humor.
Konšpiračné teórie vznikajú neustále, aj napriek tomu, že už v kontúrach poznáme presvedčenia a hodnotové zaradenie atentátnika. Adam Jajcay si všíma, že ich životaschopnosť vyplýva z nedôvery, spôsobenej polarizáciou spoločnosti.
"Už neexistuje žiadne médium, ktoré by jedna alebo druhá strana nenálepkovala. V takej atmosfére majú mnohí potrebu hľadať pravdu sami alebo v uzavretých skupinách ľudí s rovnakým názorom," hovorí odborník.
Ukazovanie prstom na médiá a progresívcov
Podľa Jajcaya sa na šírení hoaxov na Slovensku dlhodobo podieľajú všetky spoločensky významné skupiny vrátane politicky exponovaných osôb.
O možnom útoku na vládnych činiteľov hovoril nedávno vo facebookovom videu sám Robert Fico. Za aktérov polarizácie spoločnosti, ktorá sa vraj raz pretaví v atentát, označil jednoznačne "progresívcov a ich spriaznené médiá".