Aký je rozdiel medzi epiláciou a depiláciou? Vysvetľujeme, ako sa dlhodobo zbaviť chĺpkov

Tipy od expertky na hladkú pokožku.

Nie každému vyhovuje holenie.Nie každému vyhovuje holenie. (Zdroj: Pexels/cottonbro studio)

Hoci odstraňovanie chĺpkov pre mnohých nie je výlučne témou letných mesiacov, práve v tomto období vzrastá záujem ľudí o rôzne metódy, ktoré by im ušetrili čas a námahu.

Niektoré sú rýchle a krátkodobo aj lacné. Ďalšie si síce vyžadujú vyššiu investíciu, ale nebudeš sa musieť o chĺpky zaujímať týždne či celé mesiace. Teda, v prípade, že ti záleží na tom, aby na tvojom tele chĺpky neboli – nie je to nevyhnutnosť riešiť ich.

O dostupných metódach odstránenia chĺpkov sme sa rozprávali v podcaste Rutina s Romanou Blažičkovou, manažérkou salónu Hairless v Bratislave. Romana salón nielen vedie, ale sa aj stará o klientky a klientov, ktorí si zvyčajne volia epiláciu voskom, cukrovou pastou alebo laserom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozrieme sa však aj na ďalšie metódy a zhrnieme za a proti, ktoré ti pomôžu vybrať si tú ideálnu pre teba.

Načítavam... Ktorá metóda depilácie je najlepšia a ako sa efektívne zbaviť zarastujúcich chĺpkov?
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Depilácia vs. epilácia

Pri depilácii sa chĺpky odstraňujú len povrchovo a korienok ostáva v koži, ale pri epilácii sa odstraňuje chĺpok rovno aj s korienkom, vysvetľuje na úvod Blažičková.

Efekt depilácie – napríklad strojčekom alebo žiletkou – preto vydrží kratšie, zvyčajne už po 1-2 dňoch cítiš, že ti chĺpky rastú späť. Efekt epilácie napríklad laserom, elektrolýzou či voskom je dlhodobejší, ale tiež má svoje nevýhody či kontraindikácie.

Holenie žiletkou

Blažičková ľuďom odporúča siahať po pánskych žiletkách. Nielenže sú lacnejšie, ale fungujú rovnako dobre, ak nie lepšie ako dámske, vysvetľuje v podcaste. Pokiaľ ide o výber konkrétnej hlavice, expertka radí vyberať si viacčepeľovú jednorazovú žiletku a nikdy nesiahať po otupenej žiletke, ktorá môže akurát tak doráňať pokožku a viesť k zarastajúcim chĺpkom či dokonca zápalom.

SkryťVypnúť reklamu

Nevyhnutné je použiť aj penu na holenie alebo produkt, na ktorom bude žiletka ľahko kĺzať a neporeže ťa. Blažičková radí nezanedbávať ani skincare a pravidelne používať v starostlivosti o telo píling a hydratačný krém alebo olej.

"Na zmäkčenie odporúčam aj krémy s obsahom urey," pridáva osobný tip.

Súvisiaci článok Kedysi stáli euro a nosili sme ich do školy. Dnes ti zväčšia pery a sú symbolom luxusu Čítajte 

Epilácia voskom alebo cukrovou pastou

Obe tieto metódy prebiehajú podobne: chĺpky treba mať odrastené aspoň na niekoľko milimetrov, pokožka sa pred ošetrením odmastí, nanesie sa vosk alebo pasta a potom sa strhne a koža hydratuje.

Ide síce o bolestivejšie metódy, no recenzie ľudí, ktorí ich využívajú pravidelne, hovoria, že časom si koža zvykne a bolesť už nebude výrazná. Efekt týchto metód vydrží niekoľko týždňov, pričom vosk aj pasta sa dajú použiť na celé telo vrátane tváre, chrbta či intímnych oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre ľudí je najmä pri intímnych oblastiach ten prvý zážitok stresujúci, ale stačí si uvedomiť, že my to berieme ako profesionálky. Nepozeráme sa na nič iné, iba na to, aby sa procedúra kvalitne urobila. Naozaj nevidíme tieto oblasti v salóne prvýkrát," upokojuje s úsmevom Blažičková tých, ktorí ešte s tzv. brazílskou epiláciou v okolí genitálií nemajú skúsenosť.

Dôležité je navštevovať salón so skúsenými ľuďmi, pretože najmä pri epilácii voskom môže spočiatku dochádzať k miernemu zakrvácaniu po strhnutí.

"To je normálna reakcia pokožky pri prvom či druhom ošetrení," upokojuje Blažičková. "Deje sa to najmä v podpazuší, v tvárovej oblasti alebo na intímnych partiách, pretože chĺpky sú hrubé. Časom sa stanú jemnejšími a nebude k tomu dochádzať."

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Z každej reklamy na teba vyskakuje kozmetika pre mikrobióm. Je to len trend alebo skutočne pomáha? Čítajte 

Pravidelná starostlivosť o pokožku je pri týchto epiláciách nevyhnutná. Hydratovaná a zvláčnená pokožka lepšie reaguje a nemá až taký sklon k zarastajúcim chĺpkom.

Z týchto dvoch možností je epilácia cukrovou pastou menej bolestivá a netreba na strhnutie použiť papierové pásiky, preto sa zvyčajne označuje za viac ekologickú možnosť.

V prípade vosku existuje mäkký a tvrdý, ktorý v salónoch volia podľa oblasti a samotného ochlpenia. Mäkký sa strháva pomocou pásikov, tvrdý sa podobne ako pasta dá strhnúť bez toho.

Loading

@reneesdays

Laserová epilácia

Laserové techniky využívajú svetlo na generovanie tepla vo vlasových folikuloch, a tým ničia schopnosť vlasu vyrastať z folikulu. Laserové ošetrenie je u niektorých typov pleti účinnejšie ako u iných a nezabráni tvorbe nových vlasových folikulov, no ide o dlhodobé riešenie.

SkryťVypnúť reklamu

Pre úplný efekt Blažičková odporúča zhruba 6 - 12 ošetrení, pretože chĺpky nie sú v rastovej fáze naraz. Pri malých oblastiach sa odporúča mesačný interval, pri veľkých, ako sú nohy či chrbát, dvojmesačný. To znamená, že zhruba po roku ošetrení dosiahneš hladkú kožu, pre udržanie tohto stavu stačí jedno ošetrenie za pár mesiacov.

Dlho platilo, že laser nie je vhodný pre tmavé typy pleti, no technológia sa už posúva vpred. Blažičková v salóne pracuje so 4D laserom, ktorý je na rozdiel od staršej technológie vhodný pre viaceré farby pleti aj typy kože.

Pri oblastiach, ktoré sa nedajú ošetriť laserom, väčšina salónov ponúka elektrolýzu, teda odstránenie chĺpkov jednotlivo pomocou elektrickej ihly.

Súvisiaci článok Nevieme si umývať vlasy a používame veľa šampónu. Toto sú najväčšie chyby v starostlivosti o vlasy Čítajte 

Domáce možnosti

Domácimi alternatívami sú epilátory či iné prístroje na odstránenie chĺpkov.

SkryťVypnúť reklamu

Najpopulárnejšia je zrejme epilácia domácim prístrojom s intenzívnym pulzným svetom (IPL). No ten dokáže zasiahnuť predovšetkým tmavé chĺpky, upozorňuje na nevýhodu domáceho ošetrenia Blažičková. "IPL nie je vhodné pre ľudí so svetlými chĺpkami, a navyše to, že chĺpok je tmavý, neznamená, že je tmavý aj korienok."

Ako upozorňuje aj jeden z výrobcov týchto nástrojov Braun, tiež nie je vhodný pre tmavú pokožku. Kontrast medzi pokožkou a chĺpkom je nevyhnutný pre to, aby chĺpok laser účinne zachytil a zároveň pokožku nespálil a nespôsobil nechcené pigmentové škvrny.

Menej intenzívne domáce IPL nástroje, ktoré by mali byť bezpečné aspoň pre opálenú pokožku, už na trhu sú, no pre tú najtmavšiu nie sú vhodné ani tie.

Ďalšou možnosťou sú domáce epilátory, ktoré majú malinké pinzety a vytrhávajú chĺpky aj s korienkom. Je to bolestivé ošetrenie, pri ktorom je veľmi dôležité dbať na dobrú (celoročnú) skincare a tiež na dezinfekciu prístroja pred každým použitím.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu