Letuška Bianka: Ľudia s lacnou letenkou za 20 eur mali pocit, že majú nárok na luxusný servis

Odišla z kancelárie do lietadla.

Bianka začala kariéru letušky v spoločnosti Wizz Air.Bianka začala kariéru letušky v spoločnosti Wizz Air. (Zdroj: archív respondentky Bianky)

Mladá Slovenka Bianka Guzyová mala stabilnú prácu v Bratislave, no v istom momente jej začal prekážať zabehnutý stereotyp. Rozhodla sa podať výpoveď a stala sa letuškou.

Súvisiaci článok Slovenka žije 18 rokov v USA: Rok som tu bola načierno, americký sen nie je zadarmo Čítajte 

Prešla pohovorom v nízkonákladovej spoločnosti Wizz Air, presťahovala sa do Budapešti a začala lietať po celej Európe. Netrvalo však dlho, kým ju zlákali arabské letecké spoločnosti. Dnes pracuje pre Etihad Airways.

V rozhovore pre Closer porozprávala o svojej ceste z bratislavskej kancelárie až do Abú Zabí, kde dnes býva. Hovorí aj o skúsenostiach a zážitkoch z paluby Wizz Air, kde si ľudia občas mysleli, že vďaka 20-eurovej letenke o nich bude postarané ako v najluxusnejšom hoteli.

SkryťVypnúť reklamu

Bianka pritom upozorňuje, že ak sa niekto chce stať letuškou alebo stewardom v arabských leteckých spoločnostiach, predchádzajúce skúsenosti v letectve ani zďaleka nie sú také dôležité, ako by si mohol myslieť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kedy si sa rozhodla stať sa letuškou?

Bolo to veľmi spontánne rozhodnutie. Prvýkrát som letela, keď som mala 21 rokov, ale z cestovania sa rýchlo stala droga. Zapáčilo sa mi to natoľko, že som sa stala letuškou.

Pracovala som v Bratislave, bola som v nekonečnom kolobehu s pracovným časom od ôsmej do štvrtej. Mala som miestami pocit, že už žijem ako 40-ročná teta a potrebovala som zmenu. Vystúpiť zo stereotypu.

Na facebooku mi vyskočila reklama na pohovory pre Wizz Air, tak som si povedala, že by som to mohla vyskúšať. Aj keď som na pohovore nebola úplne spokojná so svojím výkonom, vzali ma a musela som vystúpiť z komfortnej zóny.

SkryťVypnúť reklamu

Môžeš opísať, ako prebiehal pohovor?

Mala som ho iba online, bol rozdelený na viacero kôl a trval dva týždne. Poslala som životopis, potom som odpovedala na vopred nahrané otázky o tom, prečo sa chcem stať letuškou a či mám relevantné skúsenosti.

Až potom ma pozvali na skutočný pohovor, kde som sa už rozprávala s reálnymi ľuďmi. Pýtali sa ma veľa otázok, aj to, ako by som sa zachovala v rôznych situáciách, a s mojimi reakciami som nebola úplne spokojná.

Bola som v strese, bolo to krátko pred Veľkou nocou, sedela som zatvorená v izbe doma u rodičov a snažila som sa čo najlepšie zapôsobiť. Ja som síce nebola spokojná, ale im som sa očividne zapáčila, lebo ma vzali.

Mala si po nástupe do spoločnosti pocit, že niektorí ľudia sa dnes stále na nízkonákladové letecké spoločnosti pozerajú cez prsty?

SkryťVypnúť reklamu

Moje okolie vnímalo Wizz Air ako trošku lepšie aerolínie v porovnaní s Ryanairom, ale v Spojených arabských emirátoch to berú narovnako. V prospech Wizz Airu možno hrá to, že už dlhšie lieta do Dubaja či Abú Zabí.

Počas výcviku si vo Wizz Air dali záležať na bezpečnostnom výcviku, mali sme veľmi náročné skúšky. Na všetko dávali väčší dôraz.

Loading

...

A stretla si sa niekedy s tým, že letušky niekto vnímal iba ako čašníčky v oblakoch?

Nikdy som sa nestretla s tým, aby ma niekto nazval čašníčkou v oblakoch. Mala som šťastie na dobrých cestujúcich aj kolegov. Videla som to len na sociálnych sieťach, keď pridám video na Tiktok, tak sa vždy nájde niekto, kto kritizuje.

Uvedomujú si podľa teba ľudia, že letušky sú v lietadle v prvom rade pre bezpečnosť pasažierov?

SkryťVypnúť reklamu

Vo Wizz Air sme veľmi dbali na bezpečnosť. Servis na palube je minimálny, ľudia si jedlo kupujú, inak sme pasažierom nič automaticky nedávali. V Etihade dostávajú pasažieri plný servis, takže ide o kombináciu bezpečnosti a obsluhy.

Na bezpečnosť sa dáva dôraz vždy. Ak sa napríklad vyskytnú turbulencie, v prvom rade máš dávať pozor na seba a pasažierov, až potom na servis. Nikdy som preto nemala pocit, že robím iba čašníčku v lietadle.

V súčasnosti pracuješ v spoločnosti Etihad. Keď to spätne porovnávaš, vnímala si výrazný skok v podmienkach a nárokoch, ktoré musí človek spĺňať, ak chce prejsť do Etihadu?

V Etihade dávali veľký pozor na to, ako sa správame, obliekame a ako pôsobíme na ľudí okolo seba. V prijímacom procese nám napríklad Etihad dal ťažký test z anglického jazyka, na ktorý som sa musela poriadne pripraviť.

SkryťVypnúť reklamu

Celkovo mal Etihad viac komplexných požiadaviek. Do Wizz Air sa môžu hlásiť dievčatá už od 18 rokov, v arabských krajinách musíš mať nad 21 rokov a skúsenosti z cestovného ruchu. Ideálne, ak si robila recepčnú či čašníčku. Toto vo Wizz Air vyslovene od uchádzačov nevyžadovali, hoci to mohlo byť plus.

Bola výhoda, že si predtým pracovala pre nízkonákladovku?

Je dobré, ak máš skúsenosť s letectvom a prácou s ľuďmi. To je podľa mňa dôležitejšie ako to, že som bola v špecifickej spoločnosti. Ak si rok pracovala ako čašníčka, bolo by to dostačujúce.

Ak vidia, že máš skúsenosti a vydržala si niekde dlhšie, to je veľké plus. To, že som predtým bola v aerolíniách, bolo miniatúrne plus. Nemyslím, že by to výrazne zavážilo. Skúsenosti z Wizz Air mi skôr pomohli počas výcviku a tréningu, lebo som vedela, do čoho idem.

SkryťVypnúť reklamu

Je dnes tvoje platové ohodnotenie na inej úrovni ako v Maďarsku?

Platové podmienky v Etihade sú o niekoľko tried vyššie ako vo Wizz Air.

Mala si vo Wizz Air pocit, že tvoja práca letušky bola finančne adekvátne ohodnotená?

Ja by som každému dopriala viac. Bolo mi povedané, že je to na pomery v Maďarsku veľmi nadštandardný plat, takže to bolo v poriadku. Ale zaslúžili by si viac.

Treba dodať, že vo Wizz Air má každá báza iný plat, zárobok sa prispôsobuje konkrétnej krajine. Na báze v Abú Zabí, Budapešti aj v Spojenom kráľovstve sú platové podmienky úplne iné, takže by som to nedávala do jednej škatuľky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAUHP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu