Ak hľadáš lístok na koncert, najbezpečnejšie je získať vstupenky od autorizovaného predajcu. Čo však robiť, ak už je neskoro a vstupenky sa vypredajú?
To, že sú nedostupné na oficiálnom webe, neznamená, že ich nenájdeš inde. Budeš si však musieť poriadne priplatiť. Práve preto veľa ľudí stále preferuje priamy predaj od "dobrosrdečných ujov a tiet" zo sociálnych sietí.
Ja som bola jedným z nich.
Aj napriek tomu, že som mimoriadne nedôverčivý človek a môjho "predajcu" som si poriadne preklepla, skončila som bez lístkov aj bez peňazí. Až neskôr mi došlo, aké chyby som urobila. V tomto článku sa dozvieš, na čo všetko si dať pozor, aby si nedopadol ako ja.
So zlodejom som telefonovala
Cez stránku pražskej Lucerny, kde sa mal konať koncert speváka Bensona Boona, som sa preklikala na oficiálny facebookový event akcie. Posledný príspevok mal vyše 500 komentárov – všetko zúfalí fanúšikovia snažiaci sa získať lístok. Rozhodla som sa pridať k nim a ponúknuť vyššiu cenu.

Popritom som napísala aj do ďalších fanúšikovských skupín tohto amerického speváka zameraných na predaj a kúpu lístkov na jeho aktuálne turné. Niektoré mali až tisícky členov. Vo väčšine skupín bolo na prvý pohľad vidieť, že sú plné scamov.
Desiatky po anglicky hovoriacich "predajcov" (ehm, botov), ktorí doslova prosia, aby si ich lístky niekto kúpil. To veru nesedí vzhľadom na nevyvážený pomer dopytu a ponuky.

Podobní "predajcovia" zaplavili aj môj inbox. Všetci mali krkolomné mená, písali vo väčšine prípadov po anglicky a ich profil vyzeral nedôveryhodne. Každý, kto je už nejaký ten rôčik na internete, vie, že takéto správy treba vymazať a neriešiť.
Potom mi však napísal používateľ s menom Daniel Grossmann. Dobrou češtinou sa ma opýtal, či už mám lístok a či sa ma niekto nepokúsil oklamať, lebo v skupinách je veľa scammerov. Konečne niekto, kto znie ako človek, pomyslela som si.