Špičkový model od Apple za dve stovky, štýlový Huawei za rovnakú sumu alebo vychytávka od Bang & Olufsen za dvojnásobok. Prémiové bezdrôtové slúchadlá si nemôže dovoliť každý.
Pozreli sme sa preto na cenovo dostupné modely.
Medzi lacnejšími slúchadlami je ťažké sa orientovať. Najlacnejšie dokonca kúpiš už od sedem eur. Na výber nie sú desiatky, ale skôr stovky modelov, preto sme pre teba pripravili návod, ako pristúpiť k výberu.
Aký typ je pre teba najlepší?
Kupovať si v dnešnej dobe káblové slúchadlá nedáva veľký zmysel.
Dnešné bezdrôtové slúchadlá do uší prešli za poslednú dobu poriadny kus cesty. Kým ešte pred pár rokmi sme sa tým najlacnejším vyhýbali, dnes sú modely za 30 eur použiteľné bez väčších problémov.
Na výber máš z dvoch rozdielnych typov slúchadiel – tie, ktoré do ucha len vkladáš, alebo tie, ktoré musíš zasunúť do zvukovodu.
V prípade prvého typu je výhodou vyššie pohodlie, keďže ťa nič nebude tlačiť v uchu. Tento typ slúchadiel je vhodný aj pre ľudí s menším zvukovodom.
Druhý typ slúchadiel má veľkú výhodu vo výrazne lepšej izolácii zvuku. Nadstavce fungujú ako účinná izolácia, keďže neprepúšťajú časť okolitého zvuku a pomáhajú aj tomu reprodukovanému.
Všímaj si tieto parametre
Unáhlené rozhodnutia ťa len málokedy privedú k dobrému výsledku. S výberom lacných bezdrôtových slúchadiel ti veľmi nepomôžu ani niektorí výrobcovia, ktorí bývajú skúpi na informácie o základných parametroch.
Informácie o frekvenčnom rozsahu, impedancii či citlivosti ti však pomôžu len v tom prípade, ak sa v technológiách slúchadiel vyznáš. Vo všeobecnosti však platí, že čím väčší je frekvenčný rozsah a čím vyššia je citlivosť, tým lepšie.
Overiť si treba Bluetooth kodeky, ktoré sa starajú o spracovanie a prenos zvuku zo zariadenia do slúchadiel. Ich význam síce narastá hlavne s cenou slúchadiel, no aj pri tých lacnejších by si mal spozornieť. Väčšinou pri nich nájdeš podporu len pre základný kodek SBC, ktorý je najmenej vhodný pre náročnejšieho poslucháča.
Na záver si nezabudni pozrieť, ako dlho ti vydržia slúchadlá hrať na jedno nabitie.
Nedaj sa ale zmiasť celkovou hodnotou, do nej je zvyčajne započítané aj dodatočné nabitie z puzdra. Zo svojho výberu určite vylúč modely s výdržou menej ako štyri hodiny, pri tej kombinovanej žiadaj aspoň 25 hodín.
Čo s nimi spraví voda a prach?
Ak športuješ, tak si všímaj stupeň ochrany. Hodnota IP ti prezradí, či slúchadlá prežijú v daždi a nezničí ich tvoj pot pri náročnom tréningu alebo nebodaj piesok na pláži.
Prvá hodnota za IP ti prezradí, ako veľmi slúchadlám môže ublížiť prach a jemné častice. Písmeno X tu znamená, že zariadenie nie je pred prachom nijak špeciálne chránené. Druhá číslica predstavuje stupeň ochrany pred vniknutím vody.
Číslo 4 označuje ochranu pred striekajúcou vodou a číslo 5 ochranu voči tryskajúcej vode. Obidve hodnoty znamenajú, že so slúchadlami môžeš pokojne kráčať v intenzívnom daždi, no na plávanie si zober len špeciálne na to určené modely.
Niceboy HIVE Podsie 3
Budú ťa stáť len 33 eur, no ako jediné z nášho výberu netrčia z uší. Podsie 3 od spoločnosti Niceboy sú konštrukčne kompaktnejšie slúchadlá do uší, dostupné v bielej a čiernej farbe.
Dostaneš ich v matnom plastovom puzdre spolu s USB káblom a dvoma ďalšími pármi nadstavcov pre rôzne veľké uši. Ich výmena je jednoduchá, čo ale znamená, že ti možno občas nechtiac ostanú v tvojom uchu.
Párovanie so smartfónom nie je veľmi intuitívne. Na krabičke je síce tlačidlo, no s ním si vieš aktivovať len zobrazenie stavu nabitia batérie puzdra. Slúchadlá musíš vybrať z puzdra, odstrániť z nich ochranné nálepky a na obidvoch stlačiť mechanické tlačidlo. Následne ich vo svojom smartfóne spáruješ.