Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš ôsme vydanie newslettra Happy hour. Každý týždeň ti porozprávam o dianí v popkultúre, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.
Dnes o tom, čo je také úžasne na Met Gala - akcii, kde sú zakázane smartfóny aj petržlen. Ale aj o tom, prečo by sme mali tetovanie nad zadkom prestať označovať ako "tramp stamp".
Ak je jedna udalosť, kam by som sa chcela ísť pozrieť, je to určite Met Gala. Nemám však medzinárodný status celebrity a nekamarátim sa so šéfredaktorkou Vogue, Annou Wintour (čo stále nie je záruka, že by som sa tam dostala).
Met Gala je bez rečí najzaujímavejšia módna akcia na svete. Nie nadarmo má prezývku Superbowl alebo Oscary módy. A to aj napriek tomu, že bežný človek z nej vidí len príchod pozvaných hostí.
Všetko ostatné je, ako píše Vogue, tajomstvo.
Ide o charitatívny večer spojený so zbierkou peňazí pre Kostýmový inštitút Metropolitného múzea umenia v New Yorku. Každý rok sa im podarí vyzbierať osemcifernú sumu, píše WWD.
Je tradične spojený s otvorením módnej výstavy múzea. Téma tej tohtoročnej znie Sleeping Beauties: Reawakening of fashion (Spiace krásavice: Prerod módy).
Predstaví približne 250 vzácnych kostýmov zo stálej zbierky Kostýmového inštitútu, ktoré pokrývajú viac ako 400 rokov histórie módy.
Odporúčaný dresscode je The Garden of a Time, inšpirovaný krátkou poviedkou J.G. Ballarda z roku 1962. Čestnými predsedami aktuálneho ročníka sú Zendaya, Chris Hemsworth, Jennifer Lopez a Bad Bunny.
Met Gala nie je však len luxusná poetická zábava pre horných desaťtisíc. Má svoje muchy a kauzičky. Celebrity fajčiace na záchodoch, prísny zasadací poriadok, a tento rok aj Tiktok, ako mediálny sponzor.

Zo skromnej večere párty roka
História Met Gala siaha až do roku 1948, keď vznikol Kostýmový inštitút. Vtedajšia módna redaktorka Eleanor Lambert vytvorila gala ako schému na zbierku peňazí pre inštitút. Prvé akcie boli výhradne záležitosťou mesta New York a hosťami bola prevažne newyorská smotánka. Vstupenky vtedy stáli 50 dolárov a rátalo sa s ďalším peňažným darom.
V roku 1972 záštitu prevzala vtedajšia šéfredaktorka Vogue, excentrická dáma, Diana Vreeland. Event začal pútať pozornosť v celebritných kruhoch. Medzi hosťami boli Elton John či Cher. Vreeland bola prvá, ktorá gala preniesla zo sál newyorských hotelov do múzea. Pod jej vedením sa tiež objavili prvé akcie s témou a dresscodom.
Súčasná šéfredaktorkaVogue Anna Wintour je v predstavenstve Met gala od roku 1995 a môžeme smelo povedať, že opulentnosť charitatívnej akcie je jej zásluha.
Vstupné sa dnes pohybuje od 50 000 dolárov za osobu a 300 000 dolárov za celý stôl, píše WWD. Počet hostí málokedy presiahne 450. Stôl si môže kúpiť značka, ktorá pozve vybrané celebrity. ALE! Akcia je výhradne na pozvánky a hostí vyberá Anna Wintour osobne. Áno, aj tých pri značkou zaplatenom stole.
Pravidelným darcom múzea sa podľa zdrojov bulvárneho magazínu Page Six zdá suma za vstupenku príliš vysoká. Najmä, ak peniaze inštitúcii darujú po celý rok.
Iní sa zase tak veľmi túžia dostať k 50 tisícovej vstupenke, že neváhajú ponúknuť ešte dodatočný šek ako dar.
A keď už sme pri tých šekoch, ten najvyšší tento rok zrejme vypísal Tiktok. Čínska sociálna sieť sa stala hlavným sponzorom akcie a ide o vskutku nešťastné načasovanie. Najmä, ak sa CEO Tiktoku stal čestným predsedom Met Gala a plánuje sa prejsť po červenom koberci spolu s Annou Wintour.
Americký senát totiž pred dvomi týždňami odhlasoval zákon, podľa ktorého musí čínska firma Bytedance Tiktok predať alebo ho v USA zakážu.
BTW: Ak ťa baví Met Gala, veľa pikošiek, ktoré sa do tohto newslettru nedostali, nájdeš v biografii Anny Wintour. Volá sa Anna a napísala ju Amy Odell.
Čo sa deje vo vnútri?
Bežný smrteľník môže z Met Gala sledovať len príchod hostí na červený koberec. Anna Wintour veľmi umne pracuje s ľudskou zvedavosťou a počas celej akcie majú hostia zakázané používať smartfóny a uverejňovať fotografie na sociálne médiá. Pravidlá sú však na to, aby sa občas porušovali.
Vďaka odvážlivcom ako herečka Keke Palmer sme mohli napríklad vidieť menu. Jedlo nesmie obsahovať petržlen ani cibuľu a podľa Keke nemalo ani chuť. V roku 2021 na instagram uverejnila fotku zvädnutého hubového rizota s popiskom “Toto je dôvod, prečo vám neukazujú to jedlo.”
Časté sú aj záchodové selfiečka, to najznámejšie obletelo svet v roku 2017. Skupinka celebrít medzi nimi Bella Hadid a Paris Jackson si na záchodoch sediac na zemi podávali cigaretu. Samozrejme, v múzeu je zakázané fajčiť.
Výborný dokument zo zákulisia Met gala je The First Monday in May. Uvidíš v ňom napríklad ako prísne prebieha tvorba zasadacieho poriadku. Anna Wintour tvrdí, že event je na to, aby sa ľudia spoznali a navzájom inšpirovali, preto ani manželské páry nikdy nesedia vedľa seba.
Podľa oficiálneho timelinu sa po červenom koberci hostia odoberú na uvítací koktejl, súkromnú prehliadku výstavy a potom nasleduje večera. Celá akcia je naozaj krátka. Po večeri sa končí a začínajú sa afterparties v newyorských kluboch.
Odporúčam aj film Ocean´s 8, ktorého dej sa odohrával práve počas Met Gala. Čo sa vnútri deje, opisuje takmer presne, teda až na ten ukradnutý náhrdelník.
Ale je to hlavne o móde
Ak si odmyslíme celebrity, kauzy a zákazy, Met Gala je v prvom rade sviatok módy. Je oslavou krajčírstva ako remesla a vízie. Pripomína, že móda, akokoľvek povrchná, odráža spoločenské aj politické nálady v každom období. Ukazuje ako štýl a kultúra komunít či jednotlivých národov prerastajú do väčšinového vkusu.
Výstava Punk: Chaos and creation oslavovala punkovú subkultúru a Vivien Westwood. Jedna z najkontroverznejších výstav Heavenly Bodies: Fashion and Catholic imagination zase ukazovala presah kresťanstva a náboženských prvkov do módneho odevu.
Bola takisto spojená s protestami pred múzeom. Niektoré skupiny veriacich sa nedokázali zmieriť s latexovým mníšskym odevom od Gaultiera postaveným vedľa artefaktov exkluzívne zapožičaných Vatikánom.
Dresscode dotvára tému výstavy. Je na celebritách, alebo teda hlavne na ich stylistoch, aby ho čo najlepšie nasledovali. Dobrým príkladom je Rihanna.

V roku 2021 bola témou antológia americkej módy, speváčka prišla v nadrozmernej čiernej bunde od Balenciaga a čiapke beanie, na počesť hiphopovej kultúry.
Tohtoročná téma napovedá, že na červenom koberci uvidíme mnoho romantických outfitov. Dresscode Garden of a Time podľa rovnomennej poviedky sa však dá interpretovať rôznymi spôsobmi.
V skratke, v poviedke vystupuje dobre vyzerajúci, sofistikovaný manželský pár, ktorý žije vo vile. Obklopení sú knihami, umením a kvetinovou záhradou. Za plotom vily nie je nič, len niekde v diaľke číha nepriateľ. Vždy, keď sa priblíži k domu, manžel odtrhne kvetinu a čas sa vráti o niečo späť. Keď odtrhne poslednú kvetinu, manželia sú nútení odložiť knihy a čeliť pohrome.
Záhrada času je metafora na stvorenie a deštrukciu, alebo inak povedané históriu ľudstva. Šiesteho mája (u nás skôr siedmeho ráno) tak budem doma v teplákoch očakávať viac než len kvetinové šaty.

Galériu z Met Gala nájdeš na Closer.sk už v utorok 7.mája ráno. Výstava potrvá od 10. mája do 2. septembra. Ak v tom čase plánuješ výlet do New Yorku, určite ju neobíď. Keď budeš v Egyptskom pavilóne, vedz, že stojíš na mieste, kde 6. mája večeralo najviac celebrít na meter štvorcový.
TLDR:
Tetovanie "tramp stamp" je späť.
Gen Z majú tendenciu vybrať si z módnej histórie to najhoršie, čo sme my Mileniáli vytvorili a tetovanie nie je výnimka. Popri capri nohaviciach a džínsoch s nízkym pásom požadujú aj návrat tetovania nad zadkom.
Popularizované bolo na konci 90-tych rokov a na začiatku milénia. Nosila ho napríklad aj Christina Aguilera. Za svoju existenciu si vybudovalo rovnako veľkú fanúšikovskú ako aj hejterskú základňu.
Tí prví ho vnímajú ako sexi prejav ženskej sily, tí druhí mu venovali pomenovanie “tramp stamp”.Vo voľnom (a veľmi jemnom) preklade to môže byť pečiatka promiskuitnej ženy alebo známka necudnosti.
Zoomeri mileniálom vyčítajú sexizmus a poviem pravdu, nie sú ďaleko od pravdy.
Tatérka Slyvie Pyne pre Hypebae povedala, že ženy s týmto tetovaním boli označované za úbohé a automaticky zaradené medzi “narkomanov a šlapky”. “Je to len dôkaz, ako sexisticky ľudia vnímajú ženy s tetovaním,” dodáva. Zoomeri sa snažia tetovanie nad zadkom očistiť od vymyslenej povesti.
„Nosia ho s hrdosťou a vzdávajú hold minulosti zábavným a kreatívnym spôsobom – od jednoduchých motýľov alebo odvážnych botanických výrobkov, tramp stamp už dávno nie je tetovaním, ktoré by sa dalo skrývať, “ dodáva Pyne.
EŠTE 3 VECI, KTORÉ MA ZAUJALI:
Že Shein chce predávať zubné pasty aj hračky. Fast fashion gigant sa rozhodol, že rozšíri sortiment svojho tovaru o drogériu a hračky, podľa BoF tak chce lepšie konkurovať napríklad Amazonu. Zaujímavé pre mňa bolo aj zistenie, že na americkom trhu už Shein ponúka aj značky ako Cerave, Caudalie či Weledu. Najmä Weleda si zakladá na udržateľnosti a ako vieme, Shein je všetko len nie udržateľné.
Že britská speváčka FKA Twigs chce používať AI, aby nemusela komunikovať s ľuďmi a mohla sa sústrediť na tvorbu hudby. (Geniálne!) Vytvorila svoju AI persónu s menom AI Twigs, ktorá dokáže komunikovať v troch jazykoch a za speváčku vybaví napríklad krátke vyjadrenia k promu nadchádzajúceho albumu. Zároveň však odsúdila zneužívanie AI na krádež hlasov hudobníkov tretími stranami. Niekoľko umelcov v Británii napísalo verejný list, kde vyzvali vládu na lepšiu ochranu.
A tiež Baby Reindeer, alebo Sobík. Seriál na Netlifxe otvára problematiku stalkingu aj sexuálneho zneužívania. Je to prudko binge-watchingová séria, takže pozor na hodinky, ak idete na druhý deň do práce.
Dočítal/a si newsletter Happy hour, ak sa ti páčil, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.