Sedem zaujímavostí o Plzni, ktoré by si mal vedieť. Najstaršia krčma tam funguje od roku 1637

Boli sme na súťaži Pilsner Urquell Master Bartender.

Plzeň nie je len pivo.Plzeň nie je len pivo. (Zdroj: Plzeňský Prazdroj/Instagram/Šenk na Parkánu/Flickr)

Keď sa povie Plzeň, väčšine ľudí napadne skôr pivo ako české mesto, z ktorého toto pivo pochádza. Mesto pritom ukrýva bohatú 700-ročnú históriu a kultúru, ktorá je s pivom neodmysliteľne prepletená.

Občania Plzne v minulosti boli ochotní vzbúriť sa proti autoritám len preto, že miestne pivovary varili celé stáročia pivo pochybnej kvality. Chceli to zmeniť.

Súvisiaci článok Slovenka chodí roky pracovať do Nórska: Za leto tu viete našetriť tisíce, no nie je to pre každého Čítajte 

Closer počas minulého týždňa navštívil súťaž Pilsner Urquell Master Bartender priamo v areáli Plzeňského Prazdroja, ktorá sa už tradične snaží nájsť a oceniť najlepších výčapníkov a výčapníčky z Česka aj Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Získali sme preto unikátny prístup do pivovaru a na vlastné oči sledovali, ako sa finálovými kolami k víťazstvu prebojovali dve ženy. Vo finále sa pritom stretlo 20 najlepších výčapníkov z Česka a 10 najlepších výčapníkov zo Slovenska, ktorí museli porotu zaujať zručnosťami za výčapom, charizmou aj rýchlosťou.

Napriek tvrdej konkurencii na finále v Plzni a Prahe panovala výborná a priateľská atmosféra, súťažiaci si navzájom dopriali úspech, porota bola empatická a všetko to korunoval slávnostný galavečer, kde už boj išiel bokom a všetci sa dobre bavili.

Najlepšou výčapníčkou za rok 2024 sa napokon stala Lucia Kubišová z Banskej Bystrice, v Česku dominovala Klára Brodecká.

Tu je sedem zaujímavostí, ktoré ťa navnadia na výlet do Plzne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Pivo vyliali, potom prišla zmena

Mesto Plzeň založil v roku 1295 kráľ Václav II. z dynastie Přemyslovcov, ktorý ho nechal vybudovať ako kráľovské mesto.

SkryťVypnúť reklamu

História mesta bola od začiatku spojená s varením piva, pretože Václav II. udelil mešťanom "právo várečné", a teda právo variť vlastné pivo. V tom čase išlo o významnú právomoc, ktorú kráľ neudeľoval občanom len tak hociktorého mesta.

Napriek tomu trvalo 550 rokov, kým sa podľa miestnych obyvateľov začalo variť kvalitné pivo. Mešťania s pivom dlho experimentovali, no kvalita kolísala. Štamgasti zostávali nespokojní a v roku 1838 údajne dokonca vyliali pivné sudy do kanála priamo v centre mesta.

Situácia dospela do bodu, keď sa mešťania spojili, aby založili nový pivovar. Inšpiráciu hľadali na západe, konkrétne v Bavorsku, kde sa už dlho varilo pivo technikou spodného kvasenia.

2. Najvyššia veža v celom Česku

V centre Plzne nájdeš najvyššiu kostolnú vežu v celej Českej republike. Miestnu Katedrálu svätého Bartolomeja podľa dobových zápiskov začali stavať približne v čase, keď kráľ Václav II. v roku 1295 založil mesto. Stavba pokračovala až do 16. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Katedrála je dodnes otvorená pre turistov. Viac ako 102 metrov vysoká veža je populárnou atrakciou, pretože za symbolický poplatok sa môžeš popasovať s 300 schodmi a vyliezť až na jej vrch, z ktorého si užiješ parádny výhľad na centrum mesta, ale aj na desiatky kilometrov vzdialené vrchy či lesy.

V prípade priaznivého počasia môžeš z veže dovidieť až na úpätie rakúskych Álp.

3. Pivnú tradíciu v Plzni nezačal Čech

Obyvatelia Plzne si vždy potrpeli na dobré pivo, no začiatkom 19. storočia v meste dobrého piva nebolo dosť. Miestne vrchne kvasené pivo už miestni obyvatelia nechceli piť, a tak hľadali alternatívy z okolitých regiónov a krajín.

Voľba padla na spodne kvasený ležiak z Bavorska. V Plzni vznikol nový pivovar, ktorého majitelia do mesta pozvali bavorského sládka Josepha Grolla, ktorý v roku 1842 uvaril prvé plzenské pivo.

SkryťVypnúť reklamu

Malo zlatistú farbu, v sudoch vydržalo oveľa dlhšie ako vrchne kvasené pivá a miestni obyvatelia si ho rýchlo obľúbili.

Za recept na úspech sa dodnes považuje spojenie plzenskej vody, ktorá nie je zbytočne bohatá na minerály, kvalitný jačmeň a Žatecký chmeľ. Presné znenie originálneho receptu dodnes v hlavách strážia plzenskí sládkovia, ktorí ho dedia z generácie na generáciu.

4. Plzeň oslobodila americká armáda

Málokto si dnes uvedomuje, že Plzeň sa na konci druhej svetovej vojny stala posledným veľkým českým mestom, ktoré oslobodila americká armáda.

Britský premiér Winston Churchill mal obavy z rastúceho sovietskeho vplyvu v strednej Európe, a tak dokonca trval na tom, aby Spojenci oslobodili nielen Plzeň, ale aj Prahu. S touto požiadavkou nepochodil, Sovieti trvali na demarkačnej línii, podľa ktorej Prahu oslobodí Červená armáda

SkryťVypnúť reklamu

Generál George S. Patton sa s armádou vybral smerom na Prahu, no postup musel zastaviť. Plzeň však na Američanov nezabudla.

Dodnes si pripomína význam oslobodenia spod nacistickej okupácie americkou armádou - v meste sa nachádza Pattonov pamätník, ktorý slúži ako vďaka za oslobodenie nielen Plzne, ale celých juhozápadných Čiech.

5. Zoo s najväčším počtom druhov

Ak sa ocitneš na výlete v Plzni, vyhraď si čas na Zoologickú a botanickú záhradu, rozhodne stojí za to. V Česku sa pýši titulom zoo, ktorá chová najväčší počet živočíšnych druhov.

Vstupné pre dospelú osobu je necelých devať eur, pričom najväčšími lákadlami zoologickej záhrady sú napríklad levy, tigre, tučniaky, nosorožce, ale aj žirafy, šimpanzy či trpasličie hrošíky liberijské.

O kvalite plzenskej zoo svedčí hodnotenie 4,7 z 5 hviezdičiek spomedzi viac ako 16-tisíc recenzií na Google. Zoo je otvorená od ôsmej ráno až do siedmej večer, vďaka čomu si môžeš jej návštevu prispôsobiť svojmu programu v Plzni.

SkryťVypnúť reklamu

6. Trinásťkilometrové podzemie

Katedrála svätého Bartolomeja v centre Plzne je obklopená historickými budovami, no máloktorý turista vie, že pod zemským povrchom sa ukrýva až 13 kilometrov chodieb, pivníc, skladov aj studní.

Podzemné chodby začali pod Plzňou vznikať už v 13. storočí. Pod mestom obyvatelia vybudovali labyrint chodieb siahajúcich do hĺbky viac ako 10 metrov.

V minulosti sa vďaka konštantnej teplote okolo 6 stupňov Celzia podzemné pivnice a tunely využívali na skladovanie potravín, piva, ale napríklad aj ľadu, ktorý bol dôležitý práve v procese výroby piva. Okrem toho sa v podzemí nachádzajú stovky studní, z ktorých obyvatelia čerpali vodu.

7. Najstaršia krčma má 387 rokov

Výlet do Plzne by sa nezaobišiel bez tradičného českého jedla. Plzeň si pritom potrpí na kvalitné podniky, o čom svedčí fakt, že najstarší pub v centre U Salzmannů vznikol v roku 1637. Nielenže ti tu načapujú dobré pivo, ale ochutnať môžeš aj klasiky ako sviečková, knedlo vepřo zelo či kôprovka.

SkryťVypnúť reklamu

V meste budeš mať na výber toľko pubov a reštaurácií, že si nebudeš vedieť vybrať. Šenk na Parkánu je napríklad priamo spojený s Pivovarníckym múzeom a načapujú ti v ňom aj nefiltrované pivo.

Medzi gastronomické stálice v Plzni patria aj prevádzky ako Šenk a Restaurace Lékárna, Švejk Restaurant U Pětatřicátníků, Lokál Pod Divadlem či Plzeňka Pilsen. Ak si vyberieš akúkoľvek z nich, neurobíš krok vedľa a zažiješ typickú plzenskú pivnú atmosféru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu