Michal Miadok oplýva zmyslom pre humor, ktorý charakterizuje nejedného bývalého humanitárneho pracovníka. Štyridsiatnik dnes pravidelne sleduje, čo sa deje v členských krajinách Únie a v prípade prírodnej katastrofy je pripravený zasiahnuť a koordinovať záchranárske jednotky.
V Bruseli pracuje desať rokov a vie, že si musíme nalievať len z čistého vína. Klimatická zmena zásadne mení podmienky nášho prežitia. Nielenže už dnes Európa čelí zo všetkých kontinentov najzásadnejšiemu otepľovaniu, bude horšie.
Stáročné povodne prichádzajú v rádovo kratších intervaloch. Zosuvy pôdy likvidujú historické mestečká a povodia riek. Lesné požiare pohlcujú čoraz väčšie plochy počas čoraz dlhšieho obdobia.
Prirátajme k tomu epizodické havárie, katastrofy, teroristické hrozby a už vyše dvoch rokov aj vojnu u susedov, ktorej humanitárne dôsledky ignorujú len tí najväčší cynici.
Michal Miadok si užíva deň voľna. Rozpráva erudovane, no uvoľnene. Keďže doma hovorí po nemecky a v práci po anglicky, podchvíľou pátra v pamäti po vhodnom slovenskom slovíčku. Začíname najpálčivejšou otázkou.
Tvoje pracovisko mi pripomína menej vzrušujúcu verziu riadiacej veže z Labkovej patroly. Pozeráš s deťmi tento seriál?
Samozrejme. Nanešťastie. (smiech)
Si hrdý, že deti obľubujú práve fikciu o práci záchranných zložiek?
Som veľmi rád, že deti baví takýto obsah. Kolega svojej štvorročnej dcére vysvetľoval svoju prácu, že je ako šéf záchrannej stanice z požiarnika Sama. Akurát nemonitoruje len mestečko Pontypandy, ale celý svet.

A ako by si vysvetlil prácu európskeho koordinačného centra pre reakcie na núdzové situácie o čosi starším deťom či nebodaj tínedžerom?
Sme operačné centrum v rámci civilnej ochrany. V reálnom čase monitorujeme krízové situácie a následne koordinujeme zásahy pre všetky naše členské štáty.
Vyzerá to v praxi tak, že vaši zamestnanci nepretržite sledujú satelitné výstupy, televízne spravodajstvo a internet?
Presne tak. Priamo v koordinačnom centre pracujeme 365 dní v roku a 24 hodín denne. Kolegovia sa striedajú na dennej a nočnej zmene.
V rámci monitoringu využívajú systém včasného varovania, najmä na povodne, lesné požiare a zemetrasenia. Sledujeme najväčšie spravodajské televízie. Pri zemetraseniach či udalostiach v odľahlých oblastiach používame v prvých momentoch aj sociálne siete.

Koľko operatívcov má neustále prsty na tepe udalostí?
Cez deň minimálne traja a v noci aspoň dvaja. Kedykoľvek vieme v prípade potreby povolať ďalšie kapacity.
Oficiálne poskytnutím kapacít reagujete vždy až po výzve od národných autorít. Platí to aj vtedy, keď nastane situácia, na ktorú máte kompetenciu a prostriedky zareagovať ihneď?