Kristína krátko po svojom rozchode začala chodiť s mužom zo svojej kamarátskej partie. Dnes už ten vzťah otvorene nazýva nezdravým, no vtedy to vnímala pozitívne. Bol jej blízky, denne jej volal a pýtal sa jej, ako sa má.
„Vtedy som ešte nevidela to toxické, nevedela som, že bude vo vzťahu vyžadovať, aby vedel, kde som, v každej minúte každého dňa,“ spomína si.
Spätne to vníma tak, že tento muž sa cielene stal jej najbližším kamarátom, aby mohol po rozchode využiť jej zraniteľnosť a začať s ňou chodiť.
Namiesto lásky a pokoja prežívala manipuláciu, nátlak či cielené vyvolávanie konfliktov. Takéto správanie môže poukazovať na nezdravé vzťahy.
Uvedomiť si, že ide o nezdravý vzťah, je náročné. Lektorka vzťahovej a sexuálnej výchovy Radka Mikšík radí medzi dôvody manipuláciu a kontrolu aj nedostatočné vedomosti o zdravých vzťahoch, silnú emocionálnu väzbu. Niektoré druhy nezdravého správania sú navyše vo vzťahoch spoločensky normalizované.
Násilie je jedným z nich.
Closer sa rozprával s troma mladými ženami, ktoré sa z takýchto vzťahov vymanili. Opísali nám moment, keď napokon spoznali, že ich vzťah nie je zdravý a ako sa skončil.
Vzhľadom na citlivosť témy a tiež v niektorých prípadoch na obavu z reakcií zo strany bývalých partnerov neuvádzame pravé mená pri príbehoch. Redakcia však totožnosť respondentiek pozná.
Obmedzoval jej vzťahy. Kričal, kým sa nerozplakala
Kristína si všimla prvé varovné znamenia počas študijného pobytu v zahraničí.
„Povedala som mu, že mu večer zavolám, ale zaspala som. Zobudila som sa s plným inboxom, mala som od neho 27 zmeškaných hovorov.“ Muž argumentoval tým, že vzťah je čerstvý a len sa bál, či je v cudzej krajine v poriadku.

Chvíľu bol pokoj a vzťah bol príjemný. Ale keď spolu odišli pracovať na projekte, začalo sa obdobie hádok. „Zvaľovala som to na prácu, samu seba som upokojovala, že sa hádame iba pre stres z pracovného prostredia.“ A dôvody, prečo sa im nedarí, počas nasledujúcich rokov hľadala aj v sebe.