Unpopular opinion: Labková patrola promuje policajný štát

Schematický seriál je neohrozeným detským favoritom.

(Zdroj: Nickelodeon(upravené))

Chcel by si žiť v krajine, kde nad všetkými vládne pevná ruka nevoleného strážcu poriadku a všetci jej obyvatelia sú pod prísnym dohľadom poriadkových zložiek? Tvoje deti, áno.

Znie to ako dystopická nočná mora, no deti v predškolskom roku nosia logá a portréty predstaviteľov tohto režimu na školských taškách, peračníkoch aj šiltovkách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reč je samozrejme o Labkovej patrole.

Vitaj vo svete osviežujúcej, úzkoprsej, šialenej či celkom do očí bijúcej teórie, podľa ktorej tento populárny detský seriál promuje policajný štát.

SkryťVypnúť reklamu

Neohrozený Ryder sa nikomu nezodpovedá

V USA sa Labková patrola dostala do centra kritiky v dôsledku mediálnej smršte po vražde Georgea Floyda. Okrem skutočných činov a prečinov policajných zložiek vtedy začali kritici prísnejšie nazerať aj na ich glorifikované zobrazenie v pop-kultúre.

Teórie o škodlivej indoktrinácii divákov Labkovej patrole vznikli, ako inak, na internete vo forme mémov. Zatiaľ čo ich mnohí považovali za iróniu a mávli rukou nad "woke" ľavicovými provokatérmi, iní začali nahrávať videá a písať články o tom, do akej miery je Labková patrola skutočne policajnou propagandou.

Partia prácechtivých a poriadkumilovných šteniatok združených pod hlavičkou Labkovej patroly pôsobí v rozprávkovom Adventure Bay. Okrem nich ich obývajú nanajvýš desiatky iných obyvateľov. Nikdy sa nedozvieme, komu sa zodpovedajú ani kto financuje ich nasadenie, špiónske drony, robotov, vozidlá či vznášadlá.

SkryťVypnúť reklamu

Šteniatka ovláda "na zavolanie" chlapec Ryder, ktorý pritom nemá žiadnu oficiálnu funkciu, a teda ani legálnu autoritu. Napriek tomu ho všetci volajú "pane".

Ryder nonstop dozerá z megalomanskej veže pozorným okom na disciplínu v roztrúsenej obci, ktorú neustále zasypáva kaskáda problémov a havárií. Obete musia urobiť jediné: "Stačí šteknúť o pomoc."

Chlapcova moc nad chlpatými žoldniermi je absolútna a šteniatka sú mu neustále k dispozícii. Nepripomína len ministra vnútra či hlavného veliteľa všetkých poriadkových zložiek. Naberá aj kontúry neobmedzeného diktátora či boha.

Napriek jeho neobmedzenej jurisdikcii sa pritom Ryder nikomu nezodpovedá. S roztržitými starostami, ktorých často vykopáva z problémov, má výsostne neformálny vzťah. Labková patrola je podľa všetkých indícií neštátna súkromná spoločnosť, s monopolom na násilie a ničenie majetku.

SkryťVypnúť reklamu

Kritici seriálu považujú za symptomatické, že sa do akcie v epizódach najčastejšie zapája policajné šteniatko vlčiaka Chase, ktorý hral prím aj v nedávnom celovečernom filme. Stredobodom akcie je aj v prípade operácií, pri ktorých by ako policajt nemal mať optimálne kompetencie ani techniku.

Pastelkový autoritarizmus

Z príbehového hľadiska nestoja schematické epizódy seriálu za reč. Ich cieľ je predovšetkým komerčný a priamočiaro namierený na predaj merchandisu a hračiek. Produkty inšpirované seriálom zarábajú ročne vyše dvoch miliárd dolárov.

Dobrodružstva nepoučiteľných a nemotorných obyvateľov sa vyvíjajú v predvídateľnom slede. Detských divákov čičíkajú v predstave, že o nich bude v prípade ťažkostí, vždy postarané.

Podľa detskej psychologičky Tovah Kleinovej deti v predškolskom veku upokojuje pocit, že má niekto veci pod kontrolou. Rydera vnímajú ako neohrozeného lídra na vrchole hierarchie, ktorý deleguje zodpovednosť svojim podriadeným.

SkryťVypnúť reklamu

Deti si aj vďaka seriálu zvykajú na pravidlá, ktoré sú inak v rozpore so zložkami ich osobnosti prirodzene inklinujúcim k tvorivosti a chaosu. Tara Brady z Irish Times tvrdí, že Labková patrola celkom účelovo potláča možnosť slobodnej vôle, ktorá by akokoľvek popierala konanie polície.

Epizódy Labkovej patroly v rastúcom detskom mozočku betónujú predstavu nutného poriadku a stability. Budúcim daňovým poplatníkom pritom vštepujú aj ideu spravodlivého a nevyhnutného trestu.

Vždy v strehu

Je poľutovaniahodné, že tvorcovia seriálu okrem ideí pracovitosti a priateľstva nevyužívajú možnosť kultivovať aj detskú dušu. Psíky v seriály neprekonávajú psychické ani vzťahové úskalia ani ťažkosti. Nebojujú so smútkom, strachom či s nepochopením.

Po emočnej stránke Labková patrola deťom neponúka nič iba ideu nutnosti stopercentnej a nepodmienečnej disciplinovanosti. Deti sa nenaučia nič o ambivalentnosti skutočných medziľudských vzťahov. Záporné postavy sú vždy zlomyseľné a zákerné. Tie dobré naopak prajné a veľkorysé.

SkryťVypnúť reklamu

Deti sa v tupom omámení ponárajú do sveta fixných identít, v ktorom nad pestrosťou a premenlivosťou víťazí uniformný poriadok. Akákoľvek snaha o vybočenie z nalinajkovaných vzorcov pritom ústi do verejného ohrozenia.

Katastrofou epizódy nekončia len vďaka všadeprítomnému dohľadu poriadkových zložiek.

Detský divák si zvyká na to, že nik z obyvateľov nedokáže preukazovať slobodnú vôľu inak ako rizikovým správaním. Nikto si tu nemôže dovoliť vydýchnuť ani snívať.

Príprava na stály pocit ohrozenia

Vo svete Labkovej patroly sa nedeje nič iné ako neustála záchrana a ratovanie slaboduchých a občas vyslovene prihlúplych občanov. Mimoriadna situácia, ktorej sme aj na Slovensku pričuchli počas pandémie, je v Adventure Bay denným chlebíkom.

Z detí vystavených Labkovej patrole samozrejme nevyhnutne nevyrastú bezcitní fanúšikovia autoritárstva.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnej slovenskej spoločnosti je iných a zásadnejších vplyvov a výchovných defektov, ktoré časť populácie bezpečne dovedú k vzývaniu pevnej ruky a krajnej pravice, nespočetné množstvo.

Platí však, že ak sú deti v liberálnodemokratickej spoločnosti mechanicým binge-watchingom vedené k vzývaniu všemohúcnosti súkromnej verzie polície a akceptovaniu stavu neustáleho ohrozenia, mali by sme sa mať na pozore.

Slobodná spoločnosť musí ponúkať priestor na detské sny a prekročovanie noriem. Aj o tom je predsa dospievanie. Na svete je pritom množstvo lepších a prospešnejších rozprávok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu