Ak máte pocit, že politický zápas neutíchol ani po tom, čo si Slovensko vybralo ten mýtický pokoj, máte pravdu. Instagram je temné miesto v týchto dňoch. Influenceri, ktorí v poslednej chvíli naskočili na "kampaňbus", majú menší problém s realitou, ktorú so sebou prináša spoločenská zodpovednosť.
So zápasníkom Véghom ukončil spoluprácu Renault, s Jasmínou Alagič Vrbovskou značka džúsov Rauch radšej ani nezačala. Spoločným menovateľom sú odlišné hodnoty, ktoré influenceri a značky vyznávajú. Vrbovská aj Végh podporili v kampani Pellegriniho, spolu s nimi Rytmus, Plačková či Cibulková. Ani jeden príspevok nebol označený ako platená reklama.
Nadácia Zastavme korupciu však tvrdí, že v prípade Rytmusa, Vrbovskej či Tomiho Popoviča a Plačkovej niesla podpora na sociálnych sieťach známky platenej kampane. Príspevky sa na profiloch objavili v poslednej chvíli, len pár hodín po začiatku moratória.
Na otázky, či kampaň bola zaplatená, reagujú podráždene, spomínajú slobodu slova, právo na vlastný názor a demokraciu. Kladú si otázku: urobili by ste to aj Korčokovým influencerom?
Určite áno.
Ale Korčokove financie sú v poriadku, netreba hľadať každé jedno euro, na transparentný účet nepribúdajú zvláštne sumy tri dni po voľbách. Bože môj, ešte si aj vybral takých influencerov, ktorých, ak sa opýtate, či bola jeho kampaň u nich zaplatená, tak vám odpovedia áno/nie bez toho, aby vaše číslo a mail zverejňovali na sociálnych sieťach.
Navyše, jeho podpora od nich bola súvislá, neobjavila sa náhodou medzi Hermés kabelkami, kolagénom a zmesou na špagety ako blesk z jasného neba.
Tak odpusťte, ale to načasovanie je, prinajmenšom, zvláštne.
Veľa sa tu skloňuje sloboda prejavu, len akosi zabúdame, že ide o round trip. Slobodné je hovoriť a slobodné je sa pýtať, slobodné je dokonca nesúhlasiť a slobodné je aj prestať s niekým spolupracovať.
Neoháňajte sa tu, prosím, komunizmom a šikanovaním. Ešte ste neprišli jeden deň do tej jedinej práce, ktorú máte a nezistili ste, že tam už nepracujete. Bez slušného uvedenia dôvodu. Svoje o tom vedia Martin Benka, ktorý skončil v SHMÚ, či Zuzana Liptáková, ktorá musela odísť z Bibiany.
Určite sa nájdu džúsy, ktoré od vás budú chcieť post na Instagram, nájde sa aj automobilka, ktorá vás posadí do svojho auta. Je plno značiek, ktoré neriešia politickú preferenciu klienta. Toto nie je honba na čarodejnice, nefňukajte spoza státisícových zamknutých profilov, huckajúc svoju armádu fanúšikov na iných ľudí.
Bude to dobré, nebojte sa, prídu iné peniažky a vy už nebudete musieť riešiť politiku, napokon tak ako ste nikdy predtým neriešili politiku.