Ako sa čo najlacnejšie dostať do letiskového salónika? Už to nie je výsada bohatých

Cestovatelia majú viac možností.

Salónik Vienna Lounge na letisku Schwechat.Salónik Vienna Lounge na letisku Schwechat. (Zdroj: Vienna Lounge)

Dve hodiny pred odletom môžeš na letisku stráviť niekde na lavičke alebo v luxusnom salóniku s bezplatným jedlom, nápojmi, miestom na oddych, či dokonca so sprchami. Službu využíva čoraz viac obyčajných cestovateľov zo Slovenska.

"Salóniky boli dlho výsostným právom bohatých ľudí, ale to sa posledné roky zmenilo," vysvetľuje cestovateľ Lukáš Chovan, na Instagrame známy ako Chovi.

Dnes sa podľa neho karta obrátila, salóniky sa stali takými populárnymi, že mnohé kapacitne nestíhajú. Ľudia totiž našli výhodné spôsoby, ako sa do salónika dostať. Na vstup už nemusíš cestovať v prvej či biznis triede.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nielenže máme k dispozícii menší salónik na bratislavskom letisku, ale salónik Vienna Lounge v Termináli 1 na letisku Schwechat získal v ankete Priority Pass Excellence Awards titul najlepšieho salónika roka. Uspel v silnej konkurencii viac ako 1500 salónikov zo 145 krajín sveta.

Jedlo, nápoje a parádny komfort

Letiskové salóniky začali naberať na popularite v posledných rokoch, ani zďaleka však nejde o novinku. Prvý salónik pre prémiových pasažierov vznikol už v roku 1939 na newyorskom letisku La Guardia, založila ho spoločnosť American Airlines.

Vstup do salónika si môžeš jednoducho zaplatiť priamo na mieste alebo využiť výhody kreditnej karty, či členstva v špeciálnych kluboch. Možností, ktoré v konečnom dôsledku nemusia byť pridrahé, je hneď viac.

SkryťVypnúť reklamu

Cestovateľ Lukáš Chovan salóniky začal využívať, pretože pracuje cez internet a často potrebuje svoju prácu vykonávať z rôznych kútov sveta. Živí sa ako lovec lacných leteniek.

"Pracujem online, takže tam mám pokoj, zástrčky, oveľa menej ľudí a viac súkromia. Pre mňa je dôležité, že tam môžem pracovať bez toho, aby som sa cítil nekomfortne a k dispozícii mám jedlo, kávu, vodu a nápoje," vysvetľuje. Zadarmo je k dispozícii aj alkohol.

Podľa Chovana salóniky zvyčajne ponúkajú lokálnu gastronómiu podľa destinácie. "Podľa mňa to v salónikoch vyzerá tak, ako keby si prišiel do päťhviezdičkovej reštaurácie, ale máš ju zadarmo," opisuje najväčšiu výhodu.

V luxusnejších salónikoch na najväčších svetových letiskách sa môžeš osprchovať, prípadne využiť miesto na spanie, kde vieš na pár hodín zložiť hlavu bez toho, aby si si musel rezervovať hotel.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa čo najlacnejšie dostať do salónika?

S rozmachom lacného lietania sa otázka, ako sa dostať do salónika, stala atraktívnou témou. Chovan pre Closer vysvetľuje, že vstup do salónika sa väčšinou neoplatí kupovať priamo na mieste.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CARXN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu