Cestu lemujú obrovské kocky stlačeného plastu. Na jednej strane sú nahromadené PET fľaše, na druhej svietia známe značky z drogérie – zjavne ide o obaly pracích gélov a aviváží.
Po vonkajšom pracovisku sa pohybuje niekoľko ľudí v neónových vestách, jednu „schytám“ aj ja. V jednej ruke držím helmu, v druhej svoju techniku a pri hluku triediacich liniek dúfam, že mi tam nespadne iPhone.
„Dnes tu veľmi nebude smrdieť, väčšinu odpadu už odviezli, než ste prišli,“ hovorí mi Zuzana Balková, manažérka externej komunikácie v OLO.
Zberová spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) si svojím videoobsahom získava srdcia ľudí na instagrame už mesiace. Darí sa im spájať humor a vzdelanie.
Téme triedenia odpadu zabezpečujú takú pozornosť, akú sme v školách na prednáškach o odpade nevedeli udržať. Aj preto sme v Closeri chceli navštíviť tento mestský podnik a hovoriť s ľuďmi, ktorí za obsahom stoja.
Nechala som sa nimi previezť po dotrieďovacom závode, zblízka si pozrela technológie, ktoré umožňujú vytriediť a poslať na recykláciu čo najviac odpadu zo žltých kontajnerov. S tvorcami videí sme sa rozprávali o tom, ako vznikol prvotný nápad a prečo aj po rokoch informačných kampaní ľudia stále nevedia ako triediť.

Ako vyzerá dotrieďovací závod
Veľká dotrieďovacia hala má viacero stanovíšť. Odpad, ktorý prichádza, najskôr prechádza prvotným triedením, kde z linky vyhadzujú ľudia všetko, čo na ňu nepatrí. To, čo nevyradia ručne, pokračuje po linke ďalej.
Prekvapene pozerám na predmety, ktoré vylúčia z linky ako nevhodný odpad.