Keď sa vyhádžeš, na pleti sa objavia malé pupienky a silné začervenanie podobné akné alebo rosacey. Týka sa však takmer výhradne okolia úst a nosa. Aj takto sa dá opísať periorálna dermatitída, chronické zápalové ochorenie kože, ktoré trápi predovšetkým ženy.
Práve týmto ochorením už roky trpí aj influencerka a podnikateľka Hailey Bieber. O svojej skúsenosti prehovorila aj na Tiktoku a otvorila tým tému nepríjemnej choroby.
„Je to niečo, čo mám už od devätnástich alebo dvadsiatich rokov, a viem, že s tým bojuje aj veľa iných ľudí. Som teraz celkom vyhádzaná a chcela som sa s vami podeliť o to, čo v takýchto prípadoch používam,“ vraví influencerka vo videu.
Loading
@haileybieber
Choroba, ktorú vieš len manažovať
„Periorálna dermatitída sa nemusí prejaviť len okolo úst, ale aj v okolí očí a nosa,“ vysvetľuje pre Closer dermatovenerologička MUDr. Zuzana Bukovinská. Podľa jej slov môžu prejavy sprevádzať aj svrbenie či pocity pálenia, suchá až šupinatá pokožka.
Medicína dodnes nepozná odpoveď na to, ako presne periorálna dermatitída vzniká. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje u 16- až 45-ročných žien, asi v 5 – 10 percentách ochorenie postihuje mužov, no presný výskyt tiež nie je známy.
Podľa lekárky sa „periorálka“ objaví často v prípadoch, keď je narušená bariérová funkcia kože. Spôsobiť to môže vonkajšie prostredie, no predispozíciu majú aj ľudia s atopickým ekzémom a citlivou kožou.
„Veľmi často sa spája s nadmerným užívaním kortikosteroidov, nielen lokálnych, ale napríklad aj tých využívaných pri liečbe astmy,“ vysvetľuje kožná lekárka Bukovinská.
Výsyp môže spôsobiť aj kozmetika alebo aj prílišné presušenie pokožky, pri ktorom ľudia zvyčajne siahnu po ešte väčšom množstve produktov. Vyvolať to môžu aj fluorizované zubné pasty, mechanická iritácia či hormonálne zmeny, napríklad zmena antikoncepcie alebo hormonálne zmeny v strednom veku, dodáva lekárka.
„Nikdy neviem, čo to spúšťa, a niekedy tomu nedokážem zabrániť,“ priznala Hailey v rozhovore pre Refinery29. „Zobudím sa a okolo úst a pod očami je to celé zle.“ Niekedy sa vyhádzala z nového mejkapu pri fotení, inokedy aj z bežnej obliečky v hoteli.
Čo je ešte horšie? Zbaviť sa jej nedá, periorálna dermatitída sa zvykne vracať a nie je celkom jasné prečo.
Liečba? Najprv skús všetko iritujúce z rutiny vyradiť
Lieči sa podľa toho, aký rozšírený je zápal.
Liečba však často zahŕňa aj tzv. nulovú terapiu, teda vylúčenie kozmetiky a kortikosteroidov. „Pacientom odporúčame úplne základnú rutinu, obklady napríklad z čierneho čaju alebo Jarischov roztok, termálne vody či ichtyolové pasty,“ vraví Bukovinská.
„Treba používať upokojujúce produkty, vysadiť dráždivé látky či príliš ťažké krémy. Ak to nezaberie, treba vyhľadať dermatológ,“ dodáva.
V kožnej ambulancii ti môžu predpísať liečivá, ktoré sa používajú lokálne na kožu alebo aj tabletky na systémovú liečbu, prípadne sa môžeš doobjednať testy na zistenie iných zdravotných problémov.
Práve predpisové krémy užíva aj Hailey.
Hailey vo svojom videu spomína, že na liečbu používa krém s kyselinou azelaovou a tiež antibiotický krém, ktoré sú viazané na predpis. Kožná lekárka vraví, že sú to efektívne produkty, no ku každému pacientovi pristupuje individuálne.
Pri akútnom stave môže každý produkt veľmi štípať a treba rutinu (kozmetickú aj liečebnú) nastaviť tak, aby bola pre človeka aj realizovateľná.
„Máme možnosti pomôcť aj antibiotikami alebo inými metódami, ale je potrebné navštíviť kožnú ambulanciu a tam si nastaviť manažment ochorenia,“ uzatvára Bukovinská.
Hoci periorálna dermatitída nemá systémové následky, môže výrazne ovplyvniť kvalitu života človeka, ktorý s ňou musí chodiť po svete. Má teda vplyv predovšetkým na duševné zdravie. Rozsiahly nález môže za sebou zanechať aj pigmentové škvrny a jazvy, ktoré možno riešiť už len kozmeticky, často tiež v kožnej ambulancii.