Fenomén Eufória: seriál s najvulgárnejším slovenským dabingom sa možno nedočká tretej série

Toto nie je prvý apríl.

Happy HourHappy Hour (Zdroj: Koláž Closer)

Ahoj, moje meno je Radka a ty čítaš tretie vydanie newslettera Happy hour. Každý týždeň ti porozprávam o dianí v popkultúre, o ktorom (ne)potrebuješ, ale tak trochu chceš vedieť.

Dnes o tom, čo sa deje so seriálom Eufória, kto sú „nepo-buyers“, ale aj o tom, ktorý obyčajný (mnohí povedia, že aj škaredý) kus nábytku sa dostal na zoznam ikon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ach, Eufória, seriál, ktorý ohúril milióny ľudí generácie Z aj mileniálov. Seriál, ktorý ukázal život tínedžerov inak ako len tradičnou hollywoodskou romancou či tínedžerskou prekáračkou o to, kto je na škole populárnejší. Seriál kontroverzný, plný drog, sexu a depresií, pre ktoré sa niektorí rodičia báli, že ich deti inšpiruje k užívaniu drog.

SkryťVypnúť reklamu

(Skromne dodám, že na mňa to malo opačný efekt. Po dvoch sériách som sama zvažovala, či vôbec potrebujem ibalgin. )

A v neposlednom rade, seriál s najvulgárnejším slovenským dabingom. Piatu epizódu druhej série pozeraj, len ak máš nad 18 rokov a podľa možností bez detí!

Eufória patrila od prvej série v roku 2019 medzi najsledovanejšie seriály platformy HBO Max. Finále druhej série v roku 2022 ju dokonca zaradilo na druhé miesto najsledovanejších seriálov od roku 2004 hneď za Hry o tróny. (V roku 2004 sa zmenil spôsob zisťovania sledovanosti a HBO odvtedy predstavilo niekoľko streamovacích služieb)

Okrem bombastických ratingov potešil tvorcov aj fakt, že z Eufórie sa stal popkultúrny fenomén. Beauty značky sa predháňali v limitkách produktov inšpirovaných očnými linkami a farebnými tieňmi na oči zo seriálu. A soundtrack od Labrintha hral na Spotify ešte dlho po skončení prvej série.

SkryťVypnúť reklamu

Seriál navyše priniesol pozornosť dlhodobo neriešeným problémom duševného zdravia tínedžerov či šikanovania.

Klapka tretej série mala padnúť na jar tohto roka. HBO Max však spolu s režisérom Samom Levinsonom začiatkom minulého týždňa oznámili, že výrobu posúvajú až na rok 2025. Oficiálny dôvod bol, že hercom seriálu dáva priestor na väčšie projekty.

Ten neoficiálny, podľa informácií Variety, že v scenári sú nezhody.

Vyrástli z topánok

Eufória zobrazovala život tínedžerov na strednej škole East Highland. Vyrozprávali príbeh krehkých vzťahov medzi mladými ľuďmi, ktorý sa viac menej krútil okolo hlavnej postavy, drogovo závislej Rue Bennetovej. Postavy sa snažia existovať v ére sociálnych médií, skúmajú vlastnú identitu a vyrovnávajú sa s radikálnymi zmenami vo svojom živote.

SkryťVypnúť reklamu

Pre Zendayu, ktorá si za rolu Rue Bennetovej odniesla dve sošky Emmy, bola Eufória odrazovým mostíkom k vážnejším rolám. Po prvej sérii si zahrala v pandemickom filme Malcolm & Marie, v dvoch častiach Spidermana a v neposlednom rade v sci-fi veľkofilmoch Duna.

V súčasnosti patrí medzi najvyťaženejšie mladé filmové hviezdy. Po úspešnom turné k filmu Duna nasadla do promo-kolotoča novej snímky Challengers.

Na Eufórii si kariéru vybudovala aj Sydney Sweeney, ktorá najskôr dostala úlohu v HBO Max projekte White Lotus a momentálne sa teší z megaúspechu romantickej komédie Anyone, but you.

A nemožno zabudnúť na Jacoba Elordiho, ktorý sa vďaka seriálu stal sexsymbolom (aj napriek tomu, že hral agresívneho a mierne psychopatického Natea, ktorý mal problémy so zvládaním hnevu). V minulom roku hral v divácky veľmi úspešnom filme Saltburn.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdy Eufórie tak kariérne prerástli svoju seriálovú „alma mater“ a aj napriek tomu, že údajne naozaj veľmi chcú nakrútiť tretiu sériu, dostať ich späť nie je ľahké. Zendayu čaká pokračovanie Spidermana, Elordi momentálne nakrúca Frankensteina a Sweeney sa chystá na rolu v remaku Barbarelly.

Podľa Variety by nakrúcanie tretej série Eufórie hviezdy „zablokovalo“ na vyše 25 týždňov, čo neradi počujú ich agenti. Aj keď si všetci traja vyrokovali vyššie honoráre, stále je to nič v porovnaní s honorármi z filmov.

Detektívka či náhradná matka?

Tretia séria zlyhala aj pre scenár. Dejovú líniu zabrzdila minuloročná smrť herca Angusa Clouda aj hollywoodsky štrajk.

Sam Levinson a spol. už odsúhlasili, že jej dej sa bude musieť odohrávať v časovom posune niekoľkých rokov, zatiaľ sa hovorí o piatich.

SkryťVypnúť reklamu

Elordi v talkshow Jimmyho Fallona žartoval, že ak budú tvorcovia ďalej čakať, budú na neho musieť použiť nejaké efekty z filmu Podivuhodný prípad Benjamina Buttona.

Scenár brzdia aj kreatívne nápady spoluproducentky Zendaye, ktorá nebola spokojná s plánovaným osudom jej postavy Rue v tretej sérii. Nemá síce právo veta, no môže navrhnúť zmeny. Prišla s nápadom, že Rue by mohla byť náhradnou matkou, prípadne súkromnou detektívkou (WTF?). HBO Max nápady zamietlo aj preto, že sa dostali na twitter, kde ich poriadne vyhejtovali fanúšikovia.

„Nerobte z Euphorie Veronicu Marsovú, to už radšej seriál zrušte,“ znejú hlasy.

Nakrúcanie je teda momentálne na bode mrazu a HBO Max s ním neráta do októbra budúceho roka. Pre režiséra Levinsona je dôležité, aby boli všetci so scenárom spokojní, nie ako pri jeho poslednom seriály Prepadák, pardon, The Idol.

SkryťVypnúť reklamu

TLDR:

Nepo-housing. Viac ako tretina mileniálov a Gen Z čaká, že im rodina pomôže s vlastným bývaním.

Americká agentúra Redfin urobila prieskum medzi generáciou Z (vo veku 12 – 27) a mileniálmi (vo veku 28 – 43) a zisťovali, odkiaľ čerpajú financie na vlastné bývanie. Približne 60 percent mladých si na bývanie sporí z platu, 39 percent je ochotných nájsť si ešte jeden džob, ale až 36 percent respondentov sa vyjadrilo, že očakáva finančnú výpomoc od rodiny (respondenti mohli hlasovať za viacero možností).

Agentúra tak hovorí o „nepo-buyers“. Termín je odvodený od fenoménu nepobabies, celebrít, ktorým cestu ku sláve vyšliapali slávni rodičia. Od roku 2019 sa počet „nepo-buyers“ zvýšil takmer dvojnásobne. Cesta mileniálov a Gen Z k vlastnému bývaniu je oveľa náročnejšia, ako to bolo v prípade generácie X. V USA sú navyše mladí ľudia zaťažení študentskými pôžičkami.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí Číňania nosia do práce „otrasné outfity“.

Denník New York Times zistil, že na čínskych sociálnych sieťach podobných Instagramu a Twitteru trenduje hešteg #grossoutfitstowork (otrasné outfity do práce). Mladí Číňania a Číňanky na siete uverejňujú fotografie svojich outfitov, prevažne to sú pyžamá, crocsy s ponožkami či tepláky.

Trend začala Číňanka Kendou, ktorá si do práce obliekla huňaté papuče a pyžamo. Jej šéf to okomentoval ako „otrasné“.

„Nevidím zmysel v investovaní peňazí do oblečenia do práce, keď tam v ňom len sedím,“ hovorí jedna z respondentiek. Psychologička v texte hovorí, že ide o generačný posun vo vnímaní vlastného pohodlia. Mladí ho jednoducho nebudú obetovať pre prácu. A viete, koľko sa v Číne pracuje, že?

EŠTE 3 VECI, KTORÉ MA ZAUJALI:

Olivia Colman opäť pripomína , že herečky dostávajú menšie honoráre. Britská herečka bola hostkou u Christiane Amanpourovej na CNN v The Amanpour hour. Prezradila, že v Hollywoode sú stále herci platení lepšie ako herečky, dôvodom je vraj mylná predstava, že muži priťahujú väčšie publikum. „Som si istá, že ak by som sa volala Oliver Colman, zarábala by som omnoho viac. Viem o jednom platovom nepomere, ktorý je v rozdiele 12 000 percent, spočítajte si to,“ hovorí. Wau.

SkryťVypnúť reklamu

Stolička, na ktorej raz sedel každý z nás. T Magazine, dizajnový magazín zo skupiny New York Times, si zavolal šiestich expertov na úžitkové umenie a dizajn, aby dali dokopy zoznam 25 kusov nábytku, ktoré definovali posledných 100 rokov. Nájdeš medzi nimi stoličky a kreslá od Le Corbusiera či od Charlesa a Ray Eamsovcov, aj „vlnené“ zrkadlo Ultrafragola, ktoré definovalo selfie kultúru na Instagrame (hoci vzniklo v 70. rokoch).

Veľmi prekvapivo sa do zoznamu ikon však dostala aj klasická plastová stolička. Áno tá, ktorú nájdeš absolútne všade na svete. Pri bistrách na Bali, hocikde v Afrike a aj pred zmrzlinou v Dunajskej Lužnej. Neexistuje krajina, kde by aspoň jednu nemali.

Podľa odborníkov práve táto stolička definovala využívanie plastov vo svete. Paradoxne, jej tvorcu nepoznáme. Najbližšie sa v pátraní po jej pôvode dostávame do roku 1946 k dizajnérovi D. C. Simpsonovi.

SkryťVypnúť reklamu

Vrátil sa cowboycore a môže za to Beyoncé. Jeden by si myslel, že časy kovbojských čižiem a kovbojských klobúkov, ktoré vyzerali mimoriadne hlúpo najmä na slovenských letných festivaloch, sú preč. Ale Beyoncé vydala nový album Cowboy Carter a trend cowboycore má na Tiktoku viac než 11 miliónov videní.

Kovbojskou tematikou sa inšpirovala aj ostatná kolekcia Pharella Williamsa pre značku Lous Vuitton a štýl trenduje aj vďaka Belle Hadidovej. Modelka začala chodiť s Adanom Banuelosom, rodeovým jazdcom. Áno, v súčasnosti stačí tak málo, aby ste na ulici videli kovbojské klobúky.

Dočítal/a si newsletter Happy hour, ak sa ti páčil, zapni si odber a budeš happy každý pondelok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu