Zubná prax študentov v Bratislave láka na ceny o 50 percent nižšie ako u zubára. Aké sú riziká?

Študenti neustále hľadajú pacientov.

Zubná lekárka počas ošetrenia pacientky - ilustračné foto.Zubná lekárka počas ošetrenia pacientky - ilustračné foto. (Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj)

Za zubné ošetrenie zaplatíš o polovicu menej ako u klasického zubára, no v kresle možno stráviš viac času. Potrebuješ opraviť zubný kaz? Stáť ťa to bude len 20 či 30 eur.

Reč je o praxi študentiek a študentov zubného lekárstva na Univerzite Komenského v Bratislave, ktorí bežnej verejnosti ponúkajú svoje služby.

Na prvý pohľad pritom ide o vzájomne výhodný obchod - študentom treba prax, aby počas štúdia nabrali dostatočné množstvo skúseností priamo s pacientmi, zatiaľ čo pacienti chcú za ošetrenie chrupu zaplatiť menej.

SkryťVypnúť reklamu

Closer preto oslovil študentov zubného lekárstva, pacientov, ale aj samotnú Lekársku fakultu, aby zistil, prečo sa ošetrenie v rámci zubnej praxe stalo najmä v hlavnom meste takým populárnym a či so sebou náhodou neprináša aj riziká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pacientov si treba nájsť

Namiesto zubára, ktorého bežne navštevuješ, si otvoríš facebookovú skupinu, vyhliadneš študentku či študenta zubného lekárstva, ktorý práve ponúka ošetrenie vo vyhovujúcom čase, a dostavíš sa na miesto.

Ošetrenia prebiehajú v Onkologickom ústave sv. Alžbety na Heydukovej 10 v Bratislave.

Skupina Zubná prax študentov LFUK má na Facebooku viac ako šesťtisíc členov. Funguje veľmi priamočiaro. Buď v príspevkoch študenti hľadajú pacienta na konkrétne ošetrenie, ktoré si práve potrebujú natrénovať v rámci praxe, alebo potenciálni pacienti hľadajú ochotného študenta.

SkryťVypnúť reklamu

Dopyt zo strany študentov však nie je vždy uspokojený. Študentka zubného lekárstva Viktória Németh pre Closer vysvetľuje, že prax je podľa nej skvelá, no nájsť si pacienta nie je jednoduchá úloha.

„Študenti si musia nájsť pacientov sami. Slúžia na to rôzne skupiny na Facebooku, ale mnohokrát sa stáva, že nenájdeme pacientov na taký výkon, aký mame absolvovať. Viacerí moji spolužiaci chodia do súkromnej ambulancie, aby videli a učili sa viac a nazbierali si skúsenosti,“ hovorí.

Najefektívnejšie je pre študentov ošetrovať si rodinných príslušníkov, ale ak niekto nebýva pri Bratislave, musia si pacientov hľadať rôznymi spôsobmi.

Študenti nemôžu dookola opravovať napríklad len kazy, pretože počas praxe si musia vyskúšať širokú škálu úkonov.

Študentka Monika Šimeková potvrdzuje, že keby sa povedomie o zubnej praxi zvýšilo, študentom by to veľmi pomohlo. „Veľa ľudí nepozná skupinu Zubná prax študentov na Facebooku. Keby sa rozšírila ešte viac, bolo by ešte jednoduchšie nájsť pacientov,“ konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

Oprava kazu o polovicu lacnejšia

Najväčším lákadlom pre väčšinu potenciálnych pacientov je, pochopiteľne, nižšia cena.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CARJK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu