The Three Body Problem (Netflix)
Na Netflixe sa ocitol ďalší pôvodne "nesfilmovateľný" sci-fi príbeh. Seriál Problém troch telies je inšpirovaný medzinárodne uznávaným rovnomenným románom (autor Liu Cixin), ktorý je súčasťou trilógie.
Za seriálom stoja tvorcovia David Benioff a D.B. Weiss, ktorí vytvorili aj všetky série Game of Throne, spolu s Alexanderom Woom, ktorý okrem iného produkoval fantasy seriál True Blood.
Prvá séria nie je iba adaptáciou prvej knihy, tvorcovia do nej namiešali aj trochu deja z ďalšej knihy, predovšetkým pre zjednodušenie časových línií. Celá trilógia sa odohráva naprieč miliónmi rokov, vo viacerých galaxiách aj dimenziách, preto ide o veľmi ambiciózny kúsok už len svojím rozsahom.
Dokázali to Dan & Dave (& Alex) spracovať pre Netflix v kvalite, na akú sme od nich zvyknutí?
Veda prestáva dávať zmysel a ľudstvo čaká najväčšia výzva v dejinách
Urýchľovače častíc po celom svete začali ukazovať nezmyselné dáta. Desaťročia výskumu sa vedcom a vedkyniam rozpadávajú pred očami a desiatky z nich to dovedie k samovražde – aspoň to navonok ako samovražda vyzerá.
Vyšetrovania sa chytí Clarence Shi (Benedict Wong), ktorého nadriadeným je Thomas Wade (Liam Cunningham). Nejde len o to, čo spôsobuje, že vedci a vedkyne prichádzajú o život, ale aj čo spôsobuje, že ľudská technika prestáva fungovať podľa zákonov fyziky, ktorým sme doteraz rozumeli a využívali ich.
Zistiť, čo sa vlastne deje, sa snaží aj teoretická fyzička Jin Cheng (Jess Hong) spolu so svojimi štyrmi blízkymi priateľmi z Oxfordu. Spája ich spoločná učiteľka fyziky Vera Ye (Vedette Lim), dcéra vedkyne Ye Wenjie (Rosalind Chao), ktorá kedysi žila v Číne a potajomky "pracovala" na vládnom programe. Rozumej, bola tam väzenkyňou a nemala na výber.
Jej životný príbeh sa čoskoro ukáže byť zlomový pre zvyšok sveta (doslova), a bez spoilerov ti len ťažko dokážeme povedať viac. Jej osud sa však začne prepletať s "oxfordskou päťkou", do vyšetrovania sa zamotajú ľudia, ktorí dokážu zmiznúť z kamerových záznamov, vedecký výskum je ohrozený skrz nefunkčné prístroje a krátko po začiatku ťa seriál vystaví aj mimozemským hrozbám.
Tempo je pomerne rýchle, a hoci sú prítomné isté skoky medzi časovými líniami, sledujú sa jednoducho a niektoré "odhalenia" odhalíš možno skôr ako ich Netflix oficiálne potvrdí.

Obstojný úvod do zložitého príbehu
Krízu v prítomnosti rozpútalo rozhodnutie mladej vedkyne Ye Wenjie (v mladosti ju stvárňuje Zine Tseng). Jej rozhodnutie zmení všetko a hoci vychádza z vlastných skúseností a vedomostí, práve na jej príbehu sa ukazuje škála, s akou autor Liu v knihách pracoval.
3 Body Problem
UK, 2024, 8 epizód
Réžia: Derek Tsang (101, 102), Andrew Stanton (103), Minkie Spiro (104-106), Jeremy Podeswa (107, 108)
Hrajú: Benedict Wong, Jovan Adepo, John Bradley, Rosalind Chao, Liam Cunningham.
Dostupné na Netflixe od 21. marca 2024
Jedno rozhodnutie totiž môže ovplyvniť celú planétu.
Seriál sa však tejto téme až tak nevenuje. Nejde do hĺbky rozoberať, ako môžu činy jednotlivca ovplyvniť skupinu.
Namiesto toho po úvode a vysvetlení kontextu preskočí rovno na globálne prípravy na nadchádzajúcu vojnu o Zem. Zasadá rada OSN, spájajú sa krajiny, zbierajú sa peniaze, vznikajú kulty... celkom klasická príprava na dystópiu, ktorá zrejme prichádza.
Zmeny vo svete sleduje aj staršia Ye, ktorá až v starobe pochopí, čo svojím rozhodnutím spôsobila. Ohrozila totiž budúcnosť ľudstva, ktoré sa pôvodne snažila zachrániť.
Seriál zrejme nechtiac trošku tempom pripomína Dunu. Najskôr si vychutnáme vykreslenie kontextu, pokocháme sa krásnym vizuálom a spoznáme postavy. Niektoré sa nám aj zapáčia. Ale záver série je unáhlený a plný akčnejších scén, filozofia a vedecké špekulácie sú tak trochu bokom a keďže k vojne príde až o stovky rokov, prvá séria sa tak končí mnohými nezodpovedanými otázkami.
Tvorcovia natočili stráviteľný sci-fi seriál, pri ktorom nemusíš byť fanúšik tohto žánru a ani nemusíš pozorne sledovať, aby ti náhodou niečo neušlo. Všetko je vysvetlené tak, že to pochopíš aj bez diplomu z fyziky. Možno dokonca aj s mobilom v ruke.

Aj preto zatiaľ o porovnávaní s Game of Thrones, o ktorom hovorili pred premiérou titulky magazínov, nie sme presvedčení. Náznaky, predpovede alebo iné symboly tu nie sú až také hojné, a keďže Netflix na nás vysypal osem epizód naraz, nestihli sme si ani užiť búrlivé internetové debaty o jednotlivých častiach.
Na druhej strane, seriál sme "zhltli" naraz, a to niečo o jeho pozerateľnosti vypovedá. Treba uznať, že knižná predloha je zrejme najvedeckejším románom vedeckej fantastiky a nevychŕliť na divákov a diváčky všetko naraz môže byť pre dlhodobú životnosť seriálu dobré rozhodnutie.
"Zbielený kasting" napriek kritike seriálu neublížil
Tvorcovia zmenili niekoľko vecí v snahe zrejme zjednodušiť príbeh. Hlavnú postavu vyšetrovateľa zmenili z Číňana na Brita a knižnú postavu Wanga Miaoa rozdrvili na päť hlavných postáv (tzv. oxfordská päťka).
V Číne to ľudia prijali rôzne, časť divákov si zmeny pochvaľuje. Vravia, že výhodou zahraničnej produkcie je fakt, že nespadá pod miestnu cenzúru, takže si môže dovoliť znieť voči Číne kritickejšie. No časť ľudí zmeny neprijíma takto pozitívne.
Podľa Guardianu niektorí ľudia kritizujú "amerikanizáciu" príbehu, ktorý je vraj prílišne zjednodušený a plytký.
Tvorcovia na túto kritiku reagovali tým, že chceli mať čo najviac pestré obsadenie.

Herecky nás najviac opantala dvojica Wong-Cunningham, výborne debutovala aj Zine Tseng v úlohe systémom spútanej vedkyne.
Vizuál seriálu je nádherný, efekty sú na vysokej úrovni a najmä časti, ktoré sa odohrávajú vo virtuálnej realite, stoja obzvlášť za pozornosť. Hru, cez ktorú odhaľujeme, čo znamená problém troch telies a o čo v skutočnosti v príbehu ide, by sme si pokojne zahrali.
Ale nemôžeme si pomôcť, celkový dojem po dopozeraní seriálu je, že Netflix sa (už znovu) pokúsil literárne veľdielo spracovať do ôsmich hodín oddychovej televízie, a to je škoda.
Práve dvojica Dan a Dave predsa už vycvičili viaceré generácie na zložité, vizuálne aj príbehovo nadštandardné seriály. Už roky vznikajú zjemnené sci-fi a fantasy príbehy pre širšiu verejnosť, a hoci rozumieme biznisovému modelu, chýba tu niečo pre "OG fanúšikov" týchto žánrov. Pre tých, ktorí si zvládnu veci spojiť a domyslieť bez rozprávača alebo štylizovaných dialógov.
Ako úvod do príbehu však poslúžil The Three Body Problem dobre. Je to pútavý, miestami násilný a miestami detektívny seriál s prémiovými efektami a dobrým hereckým obsadením. Obstojne otvoril dvere do mysle autora Cixina a hoci nám na konci ostalo viac otázok ako odpovedí, nevadí nám to.
So zvedavosťou očakávame pokračovanie – snáď sa dočkáme.