Keď plačem, tak som zlyhal. Mladí Slováci otvorene prehovorili o duševnom zdraví mužov

Na Slovensku vraj muži neplačú.

(Zdroj: Koláž magazínu Closer)

"Skús ako muž niekomu povedať, že máš duševný problém alebo si stratil chuť do života, a nestretneš sa s pochopením," hovorí 24-ročný Tomáš zo Starej Turej.

Tomáš, ktorý pre citlivosť témy nechce zverejňovať svoje priezvisko, trpí obsesívno-kompulzívnou poruchou (OCD). Za svoje nutkavé správanie vraj dostal od najbližšej rodiny "vynadané".

"Rodičia so sestrou mi hovorili, že mi šibe, že s tým mám prestať a správať sa normálne," hovorí. V tom čase si ešte nevedel priznať, že má problém. Odbornú pomoc vyhľadal, až keď sa od rodiny odsťahoval.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa im neskôr pokúsil vysvetliť, čo prežíva, stretol sa s radami typu: "mysli pozitívne", "zabudni na to" alebo "nájdi si nejaký koníček".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O duševnom zdraví sa hovorí málo a u mužov to platí dvojnásobne. Closer sa o problémoch s duševným zdravím porozprával s niekoľkými mladými mužmi. Väčšina z nich bola za svoje citové prežívanie často odsudzovaná.

Niet sa čomu čudovať, keď sa odmalička stretávajú so stereotypmi ako "muži neplačú", hovorí psychológ Martin Miler. Podľa neho je väčšina emócií – okrem hnevu – u mužov považovaná za istú formu slabosti.

Aj muži sa trápia

Predstavitelia "silnejšieho pohlavia" často nedávajú najavo svoj vnútorný život, no to neznamená, že žiaden nemajú. Oni samotní často netušia, čo sa v nich odohráva a ak aj áno, nevedia, ako to dať najavo.

SkryťVypnúť reklamu

Tomáš si myslí, že ak má žena depresiu či úzkosti, je to akceptované. No u mužov panuje všeobecný názor, že problémy jednoducho nemajú.

"Ľudia si myslia, že muž má byť silný, akékoľvek problémy sú prejavom slabosti. Ak mám o nich hovoriť, cítim sa trápne, akoby som bol niekomu na ťarchu," rozpráva a dodáva, že z minulosti si nesie veľa duševných zranení.

"Už sa mi stalo, že som sa jednému blízkemu viackrát zveril so svojím trápením, no nedostal som žiadnu odozvu," dopĺňa.

Aj muži bojujú s duševnými problémami, ich neriešenie môže mať fatálne následky.

Podľa poslednej metaštúdie Ligy za duševné zdravie z januára tohto roka je pomer samovrážd mužov a žien v Európe 4:1, no na Slovenku je až 6:1. Vo vekovej skupine od 25 do 35 rokov je to dokonca až 9:1.

SkryťVypnúť reklamu

"A ak muž cíti iba hnev, je veľmi ľahké obrátiť ho aj proti sebe," vysvetľuje psychológ.

Ako ukazuje prieskum Centra pre kontrolu chorôb a prevenciu z USA, muži sú však na rozdiel od žien oveľa menej ochotní vyhľadať odbornú pomoc. Prieskum z Veľkej Británie zas ukázal, že až 40 percent Britov sa priznalo, že by zvažovalo psychológa až pri myšlienkach na sebapoškodzovanie či samovraždu.

Nevyzeráš, že by ti niečo mohlo byť...

Iba 19-ročný Peter Beňo z Levíc sa sám s niečím podobným stretol. "Bál som sa svojich myšlienok, stále som myslel na samovraždu. Nevedel som, ako mám tieto pocity objasniť svojmu okoliu. Sám som im nerozumel a dosť som sa za ne hanbil," spomína mladý študent.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAR7J na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu