Má Kylie Jenner "ozempic face"? Za vpadnuté líca a vačky pod očami vraj môže obľúbený liek celebrít

Hejteri, fanúšikovia aj lekári reagujú.

Kylie Jenner na Vanity Fair Oscar Party v nedeľu 10. marca 2024.Kylie Jenner na Vanity Fair Oscar Party v nedeľu 10. marca 2024. (Zdroj: SITA/Evan Agostini/Invision/AP)

Kylie Jenner v posledných mesiacoch (znovu) čelí nadmernej kritike a internetovým analýzam každého milimetra jej tváre. Dôvodom sú zábery z parížskeho týždňa módy, kde mala viditeľný opuch v oblasti očí a prepadnutú tvár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Do diskusií sa na sociálnych sieťach zapájajú fanúšikovia aj hejteri, ozývajú sa aj plastickí lekári a lekárky s vysvetleniami, v čom by mohol byť problém.

Medzičasom sa však už na verejnosti ustálil termín, ktorý označuje náhlu zmenu v tvári: ozempic face. Čo ten termín znamená, prečo by sme to podľa niektorých prestížnych kliník nemali používať a je možné, že Kylienu zmenu zapríčinili lieky určené na liečby cukrovky, no celebritami hojne využívané na chudnutie?

SkryťVypnúť reklamu

Čo znamená Ozempic face

Ozempic je liek, ktorý obsahuje liečivo semaglutid. Podľa informácií z príbalového letáku pomáha telu znižovať hladinu cukru v krvi len vtedy, keď je hladina cukru v krvi príliš vysoká a môže pomáhať predchádzať ochoreniu srdca.

Ide o jeden z dostupných liekov pri liečbe cukrovky typu 2. Len nedávno ho však pod inou značkou v Spojených štátoch schválili aj pre pacientov s obezitou, ktorí nemajú cukrovku. Pomáha im totiž schudnúť, píše sa vo vedeckom článku na webe Harvardskej univerzity.

Článok tiež vysvetľuje, že výraz "ozempic face" je problematický. Hoci zmeny v tvári môžu po užívaní lieku nastať, rovnaké vedľajšie účinky hrozia aj z iných liekov, ktoré vyvolávajú chudnutie a aj po rapídnom schudnutí bez užívania liekov na predpis.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchle schudnutie môže viesť k strate tuku aj na tvári. Výsledkom môže byť duto pôsobiaca tvár, zmena veľkosti pier, líc a brady, nové vrásky na tvári, vpadnuté oči či ochabnutie okolo čeľuste a krku.

Zrejme preto si ľudia na sociálnych sieťach spájajú práve Kylie s týmito vedľajšími účinkami.

Olej do ohňa prilial aj jej bývalý partner a otec dvoch detí Travis Scott. V piesni BACKR00MS celkom jednoznačne odkazuje na ženu (zrejme na Kylie), ktorá sa snaží zmeniť a berie preto spomínaný liek.

"She doin' ozempic, tryna be different / Tryna be a new woman," zaznieva v piesni.

Kylie sa k podozreniam o tom, že brala ozempic, zatiaľ nevyjadrila.

To, čo sa deje s Kylie, bude zrejme skôr otázkou výplní alebo únavy

Kruhy pod očami sa dajú zvyčajne korigovať výplňami s kyselinou hyalurónovou. Tie vyplnia duté miesto v podočnici a tým nielen vyhladia pokožku (a tým aj vrásky), ale tiež rozžiaria okolie očí. Človek môže po výplni vyzerať oddýchnutejšie.

SkryťVypnúť reklamu

To sa však s Kylie nestalo, na niektorých záberoch z Paríža má práveže viac tieňov pod očami. Dôvodom by mohlo napríklad byť až príliš veľké množstvo výplní.

Tým to odôvodňujú dermatológovia a plastickí chirurgovia, ktorí sa ku kauze vyjadrili na sociálnych sieťach. Ako hovorí jeden z nich, okolie očí je na výplne citlivé a ak ho "naplníš" príliš, paradoxne ti to môže spôsobiť ešte viac tmavých kruhov pod očami.

Loading

@drkassir

Nie je však vôbec jednoznačné, či to Kylie s výplňami naozaj prehnala.

Keďže na needitovaných fotkách z osudného večera vyzerá v rôznom svetle inak, je celkom možné, že sme matku dvoch detí a podnikateľku s preplneným večerným rozvrhom proste príliš rýchlo odsúdili.

Opuch na tvári môže mať hoci aj z nedostatku spánku, z dehydratácie či z veľkého množstva soli.

SkryťVypnúť reklamu

Kylie len nedávno predstavila nový parfum, čoskoro spúšťa predaj vlastných miešaných kokteilov, má pomerne nového frajera a nie je ťažké uveriť, že sa môže cítiť trošku unavená.

Je to prijateľnejšie ako fakt, že niekto s takmer neobmedzeným rozpočtom na skrášľovacie procedúry si zvolí niekoho, kto jej tvár preplní výplňou a spôsobí, že vyzerá staršie.

V minulosti Kylie priznala, že má výplň v perách, iné zásahy do tváre však poprela, takže z jej strany sa zrejme potvrdenia nedočkáme.

Tvár sa rýchlym schudnutím môže zmeniť bez ohľadu na liek

Okrem schudnutia nesie so sebou liek ozempic množstvo iných vedľajších účinkov vrátane nevoľnosti, únavy či tráviacich ťažkostí. Je preto nevyhnutné, aby ho ľudia brali pod lekárskym dohľadom a po podrobnej konzultácii, upozorňujú viaceré medicínske publikácie vrátane Harvardu a Mayo Clinic.

SkryťVypnúť reklamu

"Skutočne starostlivo zvažujeme, aké lieky predpisujeme, najmä tu na Mayo Clinic, pokiaľ ide o jedincov s cukrovkou alebo obezitou," hovorí endokrinologička a špecialistka na cukrovku a reguláciu hmotnosti Aoife Egan z Mayo Clinic.

"Ak liek odporúčame, je to preto, že máme pocit, že potenciálny prínos prevažuje nad rizikami," dodáva.

Lekárke sa nepáči, že sa ozempic začal spájať len s nežiaducim výsledkom na tvári. V článku vraví, že by bola najradšej, keby sa termín "ozempic face" vôbec nepoužíval.

"Myslím si, že to veľmi zľahčuje zdravotné stavy, ktoré liečime, ako sú cukrovka a obezita," hovorí Egan. "Naozaj mám pocit, že to len prispieva k stigme a diskriminácii, ktoré sú spojené s diagnózou obezity."

SkryťVypnúť reklamu

Dodáva, že pri kontrolovanej strate hmotnosti nemusí vôbec dôjsť k drastickým zmenám v tvári. No vekom je koža menej pružná a aj schudnutie bez lekárskej pomoci môže viesť k ovisnutej koži. Lekárka tak dúfa, že obava z výzoru neodradí pacientov, ktorí liek skutočne potrebujú, od vyhľadania pomoci.

Cieľom liečby nie je, aby ľudia vyzerali lepšie, ale aby boli zdravší, dodáva harvardská profesorka Caroline Apovian, ktorá sa tiež venuje manažovaniu hmotnosti, pre ABCnews.

Podľa jej slov v lieku nie je nič, čo špecificky pôsobí na tuk v tvári, a ak dochádza k drastickým zmenám, dôvodom je príliš rýchle chudnutie, ktoré nie je zdravé. Aj pri samotnej liečbe sa začína na veľmi nízkych dávkach: "Používanie týchto liekov by malo byť regulované tak, aby sa zlepšil zdravotný stav pacienta stratou nezdravého tukového tkaniva," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Tuk v tvári teda môžeš stratiť nielen pri užívaní liekov, ale pri akejkoľvek drastickej strate hmotnosti. Tkanivo v tvári tiež ovísa a vytráca sa vekom.

Americká asociácia plastických chirurgov dodáva, že prípadnú stratu hmoty v tvári je možné riešiť dermálnymi výplňami, zvyčajne kyselinou hyalurónovou. Možnosťou je aj transplantácia tuku z inej časti tela do tváre, prípadne kombinácia s kompletným face liftom, ak má človek už na to vek a stav pleti.

Tieto zákroky však už nie sú súčasťou liečby (či už diabetu alebo obezity) a často stoja rádovo v tisíckach na udržanie efektu. Rovnako si vyžadujú podrobnú lekársku konzultáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu