Film Fentasy nie je slovenské Pulp Fiction ani Trainspotting. Stojí však za pozornosť

Film je práve v kinách.

FentasyFentasy (Zdroj: BEONMIND)

Hodnotenie

6 / 10

Fentasy

Zhrnutie: Potenciálne interesantná kapitola zo slovenskej drogovej histórie vyznieva vyumelkovane.

O večnej premise, že drogy sú zlé, nás neúnavne presviedča už niekoľká generácia filmárov v poradí. Tematickú filmotéku, ktorej kraľuje Pulp Fiction, Trainspotting či Breaking bad si poctivo napozerali aj tvorcovia slovenskej novinky.

Vidno to. V centre nového filmu Fentasy pritom nefigurujú tradičné látky heroín, kokaín ani metamfetamín, ale na naše pomery exotický fentanyl.

Syntetická droga, ktorej epidémia má na svedomí ostatné roky v USA a Kanade mnohé príšerné ľudské tragédie, sa totiž pred vyše 10 rokmi vyrábala aj v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"V tom období dominoval heroín. Keď nám zrazu začali pribúdať úmrtia, pri analýze vzoriek sme narazili na syntetický fentanyl. V tom čase sme boli prví v strednej Európe. Išlo o vyše štyri kilogramy látky. Stačilo by to na usmrtenie celej slovenskej populácie," spomína tvorca námetu a bývalý policajt Michal Čierny.

Príbeh o fentanyle si režisér Samuel Vičan vybral z Čierneho ponuky štyroch námetov inšpirovaných skutočnými kriminálnymi prípadmi.

Do práce na voľnej adaptácii knihy bývalého protidrogového policajta Prípad Agonista si prizval Anastasiu Hoppanovú, ktorá spracovala aj scenár.

Spätne sa z marketingového hľadiska javí, že Vičan mal pred šiestimi rokmi šťastnú ruku. Kedysi okrajová téma fentanylu sa práve dnes teší zvýšenej mediálnej pozornosti.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Slováci nakrútili svoj Trainspotting - Fentasy, Česi hororovú drámu o svokre
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Súboj medzi efektnosťou a autenticitou končí remízou

Šťastena v podobe dobrého inštinktu tvorcom rozhodne priala aj pri obsadení hlavnej protagonistky Sofie.

Kristína Kanátová zvláda rolu drzého, vypočítavého, lascívneho drogovo závislého dievčaťa s prehľadom a uveriteľne. So cťou, avšak menej pôsobivo svoje postavy stvárnili aj David Švehlík s Noëlom Czuczorom, v úlohách detektíva a "hlavného variča".

V niektorých iných aspektoch si však už tvorcovia zdanie uveriteľnosti, napriek deklarovanej snahe, neudržali. Z pôvodného námetu z detektívneho knihy napríklad vypadli Albánci, ktorých nahradili Rusi.

Fentasy zostáva rozkročený medzi pokusom o autentické vykreslenie drogového biznisu súdobej Bratislavy a štylizovaným generickým príbehom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by sa tvorcovia skutočne držali výhradne realistickej ambície, film by musel vyzerať inak. Viac odpudivo a menej sexy. Z filmového debutu režisérskej dvojice nedýcha chladná špinavá ulica, trýznivé abstinenčné príznaky či existenčné obavy.

Vďaka Čierneho implikácii môžeš čakať aspoň uveriteľné správanie policajtov. "Policajná kancelária nemohla vyzerať ako open office s moderným nábytkom, tak som Sama Vičana zobral do skutočnej," spomína vyslúžený policajt.

Rozhodne nečakaj agóniu, chaos ani brutálne násilie ako v ikonických filmoch zo série Pusher od Nicolasa Windinga Refna.

Konzultant z radov bývalých či súčasných užívateľov na pľaci nebol. Inak by bol viac cítiť devastačný efekt drogy, ktorý podľa Čierneho slov "zmení za mesiac človeka na nepoznanie".

SkryťVypnúť reklamu

Azda v snahe o zasiahnutie širšieho publika sa tvorcovia držia konvenčnej optiky. O odumierajúcej koži tisícok závislých a mŕtvolách po zlyhaní srdca sa iba hovorí. Aj napriek prítomnosti zopár odpudivých scén, sledujeme romancu s prvkami kriminálnej drámy.

Chladné, ale krásne

Na Fentasy sa v kinosále pozerá veľmi príjemne. Kameramani si nekládli zbytočné formálne obmedzenia a strihači sa v postprodukcii rozhodne nenudili.

Po audiovizuálnej stránke sú jednoznačne najpôsobivejšie momenty drogového opojenia. Obsahujú surrealistické mikroskopické zábery telesných funkcií, ktoré šikovnou montážou evokujú efekt opioidov na užívateľa.

"Hľadali sme zábery, ktoré pomôžu podporovať atmosféru. Skúšali sme klasické celky na postavy, budovy a ulice. Nebolo to ono, tak sme si povedali, že pôjdeme opačne. Keď nefunguje makro-, skúsime mikroskopický pohľad, ktorý skombinujme s telesným prežívaním," spomína Vičan.

SkryťVypnúť reklamu

Režisér s úsmevom priznáva, že ho inšpirovali aj scény z animovaného seriálu Bol raz jeden život.

Fentasy stavil na retrospektívny štýl rozprávania, v ktorom sledujeme zväčša už minulý dej. Vo výsledku tým medzi divákmi a postavami vzniká odstup.

Nepokúša sa navodiť dojem, že sme s postavičkami na jednej lodi. Volí opačný prístup ako nedávny český kinohit Banger. Schematické postavy pohybujúce sa až v marketingovo sterilnom prostredí v nás nevzbudzujú túžbu dozvedieť sa o nich viac.

Našťastie nemáme núdzu o napätie. Naša zvedavosť je stimulovaná priamočiarou no dynamickou dejovou linkou, ktorá umne vytvára tušenie dejového zvratu.

Ambícia šíriť osvetu je priznaná

Originálnych slovenských celovečerákov s neopozeranými hercami a iným ako komediálnym, romantickým či typickým ponurým charakterom, nie sú práve priehrštia. Filmov s odvážnym a originálnym námetom je ešte menej.

SkryťVypnúť reklamu

Fentasy je pútavý, no zlyháva v nerozhodnosti. Nevie, či chce byť surovou sondou do drogového podsvetia, alebo moralizátorskou manierou. Môžeme chápať výhrady tvorcov voči amorálnosti hlavných postáv, ich predpojatosť však presakuje do celkovej nálady.

Nemalo by nás to prekvapiť. Keď sa rozhodnete príbeh o narkomanoch a díleroch porozprávať z pohľadu policajného vyšetrovania, schematická stigmatizácia nevyhnutne zvíťazí nad empatiou.

Tvorcovia chceli na plátno dostať vyvážený mix, no ako neskúsení "variči", neodhadli správny pomer látok.

Výsledkom nie je slastné opojenie. Zďaleka však nemôžeme hovoriť ani o "bad tripe". V triezvej 85-minútovej forme dostávame ucelený, prehľadný, napínavý a pôsobivo natočený príbeh.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na kontroverznosť fentanylu by sme však prehryzli aj kontroverznejšie spracovanie filmu. Ale ktovie, možno práve kompromisná a klasická podoba priláka do kina viac divákov.

Tvorcovia sa snahou o osvetu vôbec netaja. "Kríza opioidov sa prenáša do Európy a je správny čas prevziať povinnosť informovať o nebezpečenstve tejto látky. Ak sa nám vďaka filmu podarí zachrániť aspoň jeden život, bude to mať význam," hovorí režisér Vičan.

Aj autor námetu Michal Čierny priznáva, že zámerom filmu bolo vzdelávať. "Keď bude dopyt po fentanyle, príde aj ponuka, nemôžeme byť naivní. Ak sa tvárime, že nejaký problém neexistuje, väčšinou narastá."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu