Nech už klikneš na akýkoľvek e-shop alebo zájdeš do ktoréhokoľvek obchodu, určite tam nájdeš balerínky s jednoduchou prackou v štýle Mary Janes. Môže za to francúzsky módny dom Alaïa, ktorý podľa mnohých vytvoril „perfektnú topánku na prechodné obdobie“.
História Mary Janes siaha až do začiatku 20. storočia, meno dostali po hlavnej postave detského komiksu Buster Brown v denníku New York Herald.
Na jednej z fotografií ich má obuté napríklad aj americká herečka a neskôr diplomatka Shirley Temple, mohla mať vtedy približne tri roky.
Plochá podrážka, okrúhla špička v štýle japonských okobo sandál a úzka pracka z Mary Janes urobili, odpusťte ten stereotyp, „dievčenskú“ obuv. A to, paradoxne, aj napriek tomu, že až do 50. rokov boli určené aj pre chlapcov.
Napriek tomu po nich v priebehu rokov opakovane siahali najznámejšie módne ikony. V 60. rokoch ich nosili Jane Birkin či Twiggy, v 90. rokoch Courtney Love a na začiatku milénia britská módna ikona Alexa Chung.

Staršie mileniálky si budú pamätať, ako ich Carrie Bradshaw v jednej z epizód Sexu v meste nazvala „topánkovým mýtom“, generácia Z ich pozná, ako inak, z TikToku.
Značka Miu Miu do kolekcie spred dvoch rokov zaradila saténové balerínky, ktoré nasadli na vlnu trendu balletcore na spomínanej sociálnej sieti. Všetci nosili ružovú, balerínky a v nich hrubé ponožky. Názor si urobte sami.
Mary Janes verzie sa dočkali aj ikonické topánky Tabi od značky Maison Margiela s typickou rozťatou špičkou. Tabi sú príklad love/hate topánky, ktorú buď miluješ, alebo v tvojich očiach jednoducho vyzerá ako ťaví prst.
Návrat balerínok podľa The Guardian viacerí módni redaktori svetových magazínov pripisujú pandémii. Počas lockdownu sme si zvykli na pohodlie, a aj keď máme tenisiek a papúč dosť, ani dva roky po pandémii sa nám do podpätkov veľmi nechce.
No a čo je také na nich?
Módny dom Alaïa založil Azzedine Alaïa v roku 1964 a napriek tomu, že sa od začiatku stabilne drží na pozícii renomovanej značky, v posledných rokoch zažíva hype ako nikdy predtým. Nie je to len vďaka prepracovanému haute couture ale najmä doplnkom, ktoré sa aj vďaka celebritám okamžite dostávajú do outfitov na ulici alebo na sociálne siete.

Generácia Z je viac naklonená investovaniu do luxusných topánok a kabeliek než jej predchodcovia. Sú najväčšími používateľmi sociálnych sietí a luxusný tovar nakupujú v mladšom veku.
Balerínkové Mary Janes uviedla Alaïa pred dvoma rokmi a ich modely vykladané kryštálmi, zo sieťoviny či z perforovanej jahňacej kože (ktoré tak trochu pripomínajú krojové krpce) sa stali okamžitým hitom.
Okamžitý hit znamená, že krátko po uvedení boli na väčšine e-shopov vypredané a istý čas sa dali zohnať len na luxusných bazároch typu Vestiare Collective či Th Real Real.
Na prvý pohľad extravagantný model je ľahko kombinovateľný s rôznymi štýlmi. Funguje s denimom aj s formálnejším oblečením a to je pri snahe udržať si minimalistickejší šatník veľká výhoda.
Pár Alaïa balerínok zoženieš v cene od 890 eur. Tie zo sieťoviny sú najlacnejšie a čím odolnejšie proti dažďu, tým drahšie. Na TikToku aj napriek tomu nájdeš mnoho unboxing videí, kde sa tiktokerky tešia z luxusného balenia v koženej škatuli (svetské radosti).
Ak hľadáš ľudovejšie ceny, na trend vybíjaných a sieťovinových balerínok naskočilo niekoľko cenovo dostupnejších značiek. V ponuke obchodov nájdeš množstvo variácií, ale aj množstvo fejkov Alaïa.
Pozri si Closer shopping list a vyberaj s rozumom.









