V bratislavskej Mlynskej doline celý večer výdatne prší. Pred klubom 39 dopadajú marcové kvapky na staré plagáty lákajúce na koncert rapera Pil C. Zmáčajú aj zaparkovanú elektrickú kolobežku a hromadu drevených lavíc.
O tom, že sa schyľuje k mítingu prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, svedčí krátko pred šiestou len skupinka študentov z Občiansko-demokratickej mládeže (ďalej len ODM), ktorá začína rozmiestňovať stoličky, utierať podlahu a kontrolovať listinu zúčastnených.
ODM, v ktorej radoch kedysi pôsobil aj Ivan Mikloš, sa hrdí statusom najstaršej a najväčšej nezávislej mládežníckej politickej organizácie v krajine.
Hoci sa ODM rozhodla registráciu návštevníkov z kapacitných dôvodov ukončiť niekoľko dní pred mítingom, miest na balkóne či pri bare je v sychravý pondelok dostatok. Do hárkov s vopred vytlačenými menami tak pribúdajú nové, napísané perom.
V miestnosti sú 59-ročný Ivan Korčok a 46-ročný moderátor večera Ludwig Bagin suverénne najstarší.
Uvoľnený outfit a uvoľnený večer
Herec a zabávač, ktorý s Korčokovým tímom križuje predvolebné Slovensko, sa v bielej mikine s obrysom rámu okuliarov a mottom "Vidím to nádejne" necíti komfortne.
Aby sa farebne zladil so svojím respondentom, prezlieka sa do tmavomodrého variantu s nápisom "Bude to korčOK".
Kým prezidentský kandidát absolvuje posledné úpravy zovňajšku, moderátor protivládnych protestov glosuje, ako počas návštevy neďalekej zoo zazrel bilbord "kandidáta s krvavočervenými očami" Petra Pellegriniho.
Okrem spornej práce grafika ho pobavilo aj to, že pútač sa nachádzal pri výbehu medveďa, symbolu Ruskej federácie.
"Hneď vedľa zoo je diaľnica vedúca na Západ, ktorá je nádejou mnohých mladých. Som rád, že vy ste do Brna ani Prahy nepokračovali a ostali v Bratislave," privíta publikum.

V priebehu večera sa dozvieme, že volaniu cudziny neodolali obaja synovia Ivana Korčoka, ktorí sa po štúdiu v Mníchove, v Bavorsku natrvalo usadili.
Neformálny charakter večera z úvodu nastolí výzva moderátora k objednávkam na bare. Sám si dáva doniesť polliter čapovaného piva. Ivan Korčok, ktorý v čiernom neformálnom outfite vystúpi na pódium za hlasného potlesku, sa uspokojí s pohárom vody.
Kariérny diplomat sa hneď na úvod priznáva, že v študentskom mestečku bol naposledy pred 40 rokmi. "Neberte to ako predvolebnú kortešačku, ale pre mňa ste najväčšou motiváciou vy, mladí ľudia," prihovorí sa.
Študentom odcituje aj z prieskumu, podľa ktorého má až 84 % mladých pocit, že sa o nich politici nezaujímajú. Chce ich presvedčiť, že je v tomto ohľade iný.
Bývalý volejbalista si užíval nahrávky na smeč
Inscenovaný dialóg na pódiu sa v hrubých kontúrach neodlišuje od predošlých päťdesiatich zastávok. Nechýba uistenie, že prítomný kandidát pochádza zo skromných, no kutlivovaných pomerov. Za zmienku stojí aj jeho dlhoročné a šťastné 36-ročné manželstvo.
Nacvičený rozhovor začína dopytovaním sa na osobnú motiváciu kandidáta. V rôznych variáciách odznie kampaňové motto o službe ľuďom a nie politikom.
Ivan Korčok vyjadrí presvedčenie, že mladých trápi grobianstvo a agresivita politikov. Súčasná koalícia je podľa neho opitá mocou. V prípade zvolenia sľubuje zlepšenie politickej kultúry.
Všíma si aj výsostne aktuálnu tému umelej inteligencie.
"Na Slovensko túto debatu vytláčame, zatiaľ čo celý svet si uvedomuje, že AI čoskoro zmení náš život na nepoznanie. Nemôžeme stratiť modernizačný kontext," nalaďuje sa na signál, na ktorý mladí počúvajú.
V duchu modernizácie Korčok nazerá aj na ďalšiu tému blízku mladým, stav slovenského školstva. Jeho dnešná podoba vraj nezodpovedá požiadavkám pracovného trhu budúcnosti.
Odchod mladých do zahraničia za lepším vzdelaním nepovažuje za zásadne problematický. "Je však neprípustné, aby nad Slovenskom lámali palicu a zabuchli dvere, lebo sa hanbia za to, čo vidia vo verejnom priestore," hovorí sústredenému obecenstvu.
Počas disciplíny otázok z publika sa mikrofónu často zmocňujú študenti z radov organizátora ODM. Ich otázky sú výsostne nekonfliktné. Týkajú sa najmä zahraničnej politiky a diplomacie.
Korčok pripomína, že Slovensko má šancu na prosperitu jedine na Západe a súčasnú vládu viní z katastrofálnej zahraničnej politiky. "Hovoria o politike štyroch svetových strán, no nevedia, kde je sever," glosuje.
Kariérny diplomat medzi mladými v klube 39 nečelí počas asi 45 minút jedinej kritickej otázke z publika. Nemusí argumentovať ako nedávno v Trnave, keď odmietol označiť izraelskú agresiu, ktorá v Gaze zabila vyše 30-tisíc ľudí, za genocídu.
Vrchol nekritickosti v dopytovaní dosahuje mladík, ktorí sa s drinkom v ruke zdôverí, že Ivan Korčok na neho vizuálne aj charakterovo pôsobí ako "ideálny prezident" a "neváhal by si vylepiť jeho plagát".
Keď spomenie, že čierne okuliare na ňom navyše vyzerajú "sexi", Korčok neskrýva pobavenie.
Otázku ukrajinského študenta Lubomira na kultúrnu diplomaciu dokonca sám ako bývalý volejbalista prirovná k nahrávke na smeč.
"Vlajku slovenského umenia a kultúry by som ako prezident držal vysoko, aby sme ňou zakryli tú hanbu, ktorú máme na čele ministerstva kultúry. Ak by som chcel niekomu vysvetliť, čo je opakom kultivovanosti, ukážem na vedenie ministerstva," hovorí do burácajúceho potlesku.
K ostatným dvom konštantám slovenskej národnej hrdosti, prírode a športu, sa dostávame počas súťaže o kampaňové mikiny. Obecenstvo háda, za aký čas Ivan Korčok na skialpinistických lyžiach vyšliape na Chopok.
"Môj čas je hodina päťdesiat, v závislosti od toho, čo sa deje noc predtým, občas kolíše," vraví.

Z hľadiska suvenírov nezostávame len pri mikinách. Zatiaľ čo Ivan Korčok absolvuje selfie seansu, si študenti odnášajú perá, reflexné pásiky, nálepky a tabuľky čokolády rebrandovanej na "korčokoládu".
Presviedčanie presvedčených
Je otázne, koľko z divákov sa počas večera Ivanovi Korčokovi podarilo presvedčiť. Cestu do klubu 39 v sychravý marcový večer si podľa vrúcnej reakcie aj bezvýhradne nekonfliktných otázok našli prevažne Korčokovi sympatizanti.
Podobná symbióza nie je v kampani ničím výnimočným. Ani stretnutia Petra Pellegriniho či ikonické MDŽ Smeru nie sú práve mraveniskami hodnotovej a ideovej rozmanitosti.
V klube 39 sa najhlasnejší spontánny potlesk ozýval práve pri odkazoch na vyhýbavý štýl kampane a upokojujúcu rétoriku Petra Pellegriniho.
"Slovensko nepotrebuje pokoj. Slovensko stagnuje a tak potrebuje pridať. Ak sa bude šíriť téza pokoja, pripomínajúceho 'klídeček', a nevyvetraný stuchnutý 'smrádeček', budeme sa naďalej pozerať na chrbát nielen Nemcom, ale aj Čechom a Poliakom," burcoval mládež Korčok.
V kontexte utlmenej kampane prebiehajúcej v sociálnych bublinách vopred presvedčených, bude, zdá sa, najdôležitejšie, ako s materiálom z mítingov narábajú tímy kandidátov na sociálnych sieťach.
Šikovná postprodukcia dokáže aj z komorného večera naplneného predovšetkým diplomatickými floskulami a vzájomným pritakávaním vytvoriť ilúziu podnetnej diskusie.
Absencia priamych debát medzi protikandidátmi podľa Korčoka škodí predovšetkým občanom. Pellegriniho rozhodnutie ignorovať štandardný postup mediálnych konfrontácií považuje "za nesmierny prejav arogancie a opovrhovanie občanmi".
Aj moderátor Ludwig Bagin si uvedomuje, akým hendikepom je pre Korčoka absencia televíznych debát. Na konci hodinu a pol trvajúceho stretnutia asi stovku zúčastnených vyzýva na "evanjelizáciu" v rodinách aj na internátoch.
"My všetci potrebujeme tieto voľby vyhrať, kamaráti. Chcem, aby moja dcéra dospela v krajine, za ktorú sa nemusím ako dedko hanbiť," hovorí na konci.
K víťazstvu Ivana Korčoka medzi mladými voličmi môže stačiť doteraz samozrejmý dôraz na prozápadnú orientáciu krajiny. "EÚ nie je bezchybný projekt, no skúste si predstaviť jeden deň bez EÚ," vyzýva kandidát, ktorého snaženie podporila medzi mladými najpopulárnejšia strana PS.