Desiatky tisíc ľudí si dnes cestovateľský portál Travelistan nevedia predstaviť bez Petra Hliničana, ktorý tvorí nerozlučnú dvojicu s Martinom Navrátilom.
Aj keď Peter v rozhovoroch väčšinou rozpráva o cestách, z ktorých sa práve vrátil, nás tentoraz viac zaujímal prerod najznámejšieho cestovateľského portálu na Slovensku na cestovnú kanceláriu, ktorá ponúka zájazdy do všetkých kútov sveta.

Travelistan svoje zájazdy, ktorých cena sa začína okolo 900 eur a v prípade najväčšej exotiky sa dokáže vyšplhať na viac ako 3500 eur, spustil na začiatku pandémie. Prvý rok a pol museli sprievodcovia sedieť doma.
Keď pandémia utíchla a Travelistan vypredal osem zájazdov na Transsibírsku magistrálu za sebou, Rusko rozpútalo ničivú vojnu na Ukrajine. Ani to ich však nezlomilo. Tento konkrétny zájazd si však u nich nekúpiš.
"Náš najpopulárnejší zájazd, ktorý sa predával ako teplé rožky, už cielene nepredávame," konštatuje Peter so slovami, že sa to nijako nezmení, až kým Rusko vojnu na Ukrajine neukončí.
Súčasťou Travelistanu si sa oficiálne stal len v roku 2019, no dnes si ho bez teba fanúšikovia nevedia predstaviť. Zmenilo ti to život?
S Martinom sa poznám od roku 2013, pretože sme spolu veľa cestovali. V Travelistane som začal pracovať už v roku 2018, ale vtedy to ešte nebolo medializované. Sám neverím tomu, akú obrovskú cestu sme spolu prešli.
Keď si otvorím telefón a prezriem fotky, nechce sa mi veriť, že napríklad za posledné tri mesiace som bol na toľkých miestach. Žijeme si spolu náš sen.
Veľmi nám navyše pomohol podcast Choď do..., vďaka ktorému sme sa dostali bližšie k fanúšikom a sledovateľom. Ťažko uveriť, že pandémia skončila len pred dvoma rokmi a je to iba päť rokov, odkedy som na očiach v Travelistane.
Dlho si premýšľal nad tým, či sa pridáš k Martinovi?
Nikdy som nemal žiadne pochybnosti. Ten návrh pridať sa k Martinovi prišiel odo mňa, lebo som vedel, že okrem blogového projektu má Travelistan potenciál aj ako cestovateľský biznis, z ktorého môžeme žiť.
Začiatok bol ťažký, pretože po prvom roku fungovania, keď sme vybavili všetky byrokratické záležitosti a povolenia, zrazu prišla korona a stopla nás. Našťastie nás to nezastavilo, tvrdo sme makali a informovali sme ľudí, že cestovať sa dá napriek pandémii.
Dostalo nás to tam, kde sme. Pomohli nám k tomu aj netradičné cesty, ktoré podnikal Martin ako veľký popularizátor netradičných či nebezpečných destinácií.

Kedy prišlo rozhodnutie zmeniť cestovateľský blog na cestovnú kanceláriu? Bol si ty od začiatku to biznisové srdce projektu a Martin popularizátor cestovania?
Dalo by sa to tak nazvať. Mali sme stratégiu venovať sa tomu, čo každý robí dobre. Martin je fantastický cestovateľ, ktorý cestovaním žije, dýcha a o ničom inom pomaly nerozmýšľa.
Mňa to baví a fascinuje, ale nepotrebujem ísť až na koniec sveta ako Martin. Keď skončím cestu, nerozmýšľam hneď o ďalšej, lebo si potrebujem trochu oddýchnuť.
Dohodli sme sa, že Martin bude jasnou mediálnou jednotkou a ja sa viac budem starať o biznis. Myslím si, že nám to zatiaľ celkom vychádza.
Založiť si cestovku zo začiatku nebol plán, chceli sme sa skôr venovať poradenstvu a konzultáciám, cestovateľským premietaniam či návrhu itinerárov na mieru.
Množstvo ľudí nás však poznalo z predchádzajúcej práce, veď Martin sprevádzal štrnásť a ja sedem rokov. Máme veľa skúseností, a preto nás začali kontaktovať desiatky ľudí s otázkou, či pre nich nepripravíme zájazd. Tak sme si povedali, že prečo tento záujem nevyužiť.
Bol na začiatku veľký dopyt po vašich zájazdoch?
Ťažko sa mi to hodnotí, lebo som nikdy nepracoval niekde v kancelárii v inej cestovke. Myslím, že náš štart bol rýchlejší, ako by mala nová neznáma cestovka.
Bolo to však náročné obdobie pandémie. Náš prvý zájazd sa mal konať desať dní po uzavretí hraníc Slovenska, takže skôr, ako sme začali, sme rovno skončili.
Prvý rok a pol sme nemali žiadny zájazd, sedeli sme doma, robili online premietania a popularizovali cestovanie. Dávali sme ľuďom nádej, že sa to raz vráti a potom s nami budú môcť hneď vyštartovať. To sa naozaj stalo.
Rozdelili ste si s Martinom regióny, v ktorých sprevádzate?
Máme to rozdelené, ale nie úplne podrobne. Veci sa menia, človek môže napríklad ochorieť, a tak ho niekto musí zastúpiť.
Martin má na starosti prevažne Afriku a časť Ázie, navyše chodí aj do extrémnych destinácií ako Afganistan či Somálsko.
Kolega Samo sa venuje východnej Ázii a ja som odborníkom na Severnú a Južnú Ameriku. V poslednom čase sprevádzam aj arabské krajiny ako Jordánsko, Omán, Irán, Irak, Pakistan či Sýriu.
Všimol som si, že vám do tímu pribúdajú noví ľudia. Je vaším cieľom vybudovať Travelistan do podoby, keď si už budeš môcť vyložiť nohy na stôl a podnikanie bude fungovať samo?