Biochemik Fipahskin búra mýty v kozmetike: Bakuchiol nie je alternatíva retinolu

Na Instagrame popularizuje vedu.

Vyštudovaný chemik sa venuje popularizácii vedy cez kozmetické témy.Vyštudovaný chemik sa venuje popularizácii vedy cez kozmetické témy. (Zdroj: archív respondenta Fipah)

Biochemik Fipah na svojom instagramovom účte popularizuje vedu a búra mýty spájané s kozmetickým priemyslom. Hoci jeho vzdelanie nie je zamerané výhradne na kozmetiku, vo voľnom čase sa jej venuje, pretože ho téma baví.

Keď mali prvé príspevky veľkú odozvu, nabral odvahu aj skritizovať zavádzajúci marketing konkrétnych značiek či upozorniť na nepresnosti v príspevkoch iných popularizátorov vedy.

„Téma vypadávania vlasov je veľmi citlivá. Mnohých ľudí tento problém naozaj trápi, a preto sú skvelou cieľovkou marketingu,“ hovorí napríklad o vyhajpovanom rozmarínovom oleji.

SkryťVypnúť reklamu

Nedáva si servítku pred ústa a svoje tvrdenia podkladá zdrojmi.

Aj tým si získal obľubu takmer 20-tisícov ľudí, ktorí ho na sociálnej sieti sledujú. Vraví, že ľudia občas uveria predstave o autorite, či už pre veľkosť profilu, alebo pre tituly pred menom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fipah nepracuje vo vývoji ako kozmetický chemik, nie je ani toxikológ či kožný lekár. V rozhovore odpovedá len na otázky, ktorých popularizovaniu sa už venoval a mal tému naštudovanú.

Čo si myslíš o skincare trendoch, ktoré sa šíria cez sociálne siete? Posledné mesiace mal veľký úspech napríklad slugging (aplikovanie hustého produktu, často vazelíny, ako posledného kroku vo večernej rutine) alebo aj skin cycling, čiže striedanie aktív v rutine v cykle retinol-píling-nič dookola.

V kozmetike nie sú čierno-biele odpovede, takže jednoznačne odpovedať nemôžem. Konkrétne slugging je niečo, čo nepotrebujú všetci, ale nie je to nič zlé.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si dáš hydratačný krém, koži dodáš veľmi veľa vody a humektantov (zvhlčujúcich látok, pozn. red.), ale ak máš suchú kožu, nemusí to stačiť. Bez dostatočného množstva okluzantov (uzatvárače, ktoré uzamknú vlhkosť v koži, pozn.red.) krém nepredchádza strate vody z medzibunkového priestoru. Môžeš mať pocit, že je koža stále suchá a napnutá.

Takže slugging je o tom, že si capnem na tvár extra vrstvu okluzantov. Nič viac za tým nie je, pre niekoho to je skvelé, mastný typ pleti to možno nebude potrebovať. Vravím, nie sú čierno-biele odpovede.

Čo sa týka trendov samých osebe, nechcem znieť ako z fantasy knižky, ale pomenovanie danej veci dáva silu. Čiže keby sme ten slugging alebo skin cycling nepomenovali ako trend, ja o tom možno ani neviem.

V tom prípade som zvedavá, čo mi povieš na ďalší trend: používanie rozmarínového oleja na pomoc s rastom vlasov alebo na boj s vypadávaním vlasov. Ty si už na svojom Instagrame v storkách naznačil, že štúdie, z ktorých trend vznikol, nie sú úplne spoľahlivé. Vysvetli mi, ako laičke, prečo.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAQ9Y na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu