Expert na konšpirácie Želinský: Smer si na Tiktoku vytvoril mladícku identitu

Aké konšpiračné teórie sledujú mladí Slováci?

Dominik ŽelinskýDominik Želinský (Zdroj: Eduard Starkbauer)

Výskum o konšpiračnom myslení - Pandemické pravdy, ktorý prebehol paralelne vo všetkých krajinách V4, potvrdil, že väčší sklon ku konšpiračnému mysleniu má najstaršia generácia. Mladí ľudia im veria menej. Nie sú však imúnni.

Zatiaľ čo mnohí sa bavia na neškodných teóriách o starovekých mimozemšťanoch, iní si už ako tínedžeri vyberú ultra-konzervatívne tendencie a ako incelovia znevažujú ženy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Konšpiračné myslenie je vlastné úplne každému, mladým aj starým. Keď sa cítime v nevýhodnej situácii alebo podvedene, uvažujeme, kto za to môže," hovorí vedúci výskumu, Dominik Želinský zo sociologického ústavu SAV.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešní tínedžeri a dvadsiatnici sa narodili do celkom globalizovaného a prepojeného sveta. A to často už s mobilom či tabletom na špičkách detských prstov. Táto skúsenosť ich vyformovala inak ako zvyšok populácie.

Pozitívnou správou do budúcnosti môže byť, že medzi mladými Slovákmi je len minimum popieračov klimatickej krízy, vyznávačov antivedeckých názorov a euroskeptikov.

Digitálni domorodci vo svete globálnych konšpiračných príbehov

Prostredie Internetu poskytuje nevyčerpateľnú databázu príbehov. Za konšpiračné považujeme tie, ktoré sú účelovo vykonštruované a neoveriteľné.

Vďaka skorému a dlhodobému vystaveniu internetovému prostrediu má mladšia generácia vyššiu úroveň mediálnej gramotnosti a príbehy vie lepšie filtrovať. Sociológovia o ľuďoch mladších ako 30 rokov hovoria ako o tzv. "digital natives", digitálnych domorodcoch.

SkryťVypnúť reklamu

"Konzumujú rôznorodejší obsah z viacerých médií. Pohybujú sa na sociálnych médiách a informácie vedia prijímať kritickejšie. Starší naopak dôverujú a priori. Často im stačia suverénne názvy ako Hlavné správy alebo Parlamentné listy," všíma si Želinský.

Mladým sa pritom vďaka zbehlosti na sieti a lepšej jazykovej výbave otvára dosiaľ neprístupný svet globálnych konšpiračných teórií.

Na pokútnych internetových fórach v hlbinách siete 4chan či X (predtým Twitter) hľadal odpovede aj 19-ročný vrah zo Zámockej Juraj K..

Spolčil sa svet voči mladým bielym heterosexuálom?

Výborným príkladom typicky "mladistvej" konšpiračnej línie sú tzv. Incels (nedobrovoľne nezadaný, z anglického Involuntary Celibate). Inceli majú pocit, že sa stali obeťami moderného systému na Západe. Presadenie emancipácie a feminizmu im podľa nich priamo znemožňuje nájdenie životnej partnerky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAPWA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu