Oplatí sa ísť do kina na film Miluje ma, nemiluje ma? Tejto oddychovke pekní ľudia nepomohli

Veľa kriku pre nič film dobre vystihuje.

Z filmu Anyone But You.Z filmu Anyone But You. (Zdroj: Sony Pictures)

Hodnotenie

6 / 10

Miluje ma, nemiluje ma

Zhrnutie: Film chcel oživiť obľúbený žáner romantickej komédie. Medzi pôvodné hity sa takmer určite nezaradí.

Romantické komédie nám v uplynulých rokoch chýbali. Novinky v kinách boli často plné superhrdinov alebo založené na epických sci-fi príbehoch a za ľahšou romantikou sme skôr chodili na streamovacie platformy.

Aj preto sme so zvedavosťou očakávali premiéru romantickej komédie Miluje ma, nemiluje ma (Anyone But You), ktorá mala snahu oživiť tento filmový žáner.

Príbeh je voľne založený na hre Williama Shakespeara Veľa kriku pre nič, hlavné postavy stvárnili Sydney Sweeney (Euphoria) a Glen Powell (Top Gun: Maverick).

SkryťVypnúť reklamu

Filmu sa v kinách darí dobre: takmer 190 miliónov dolárov od decembrovej premiéry v USA, podľa Collideru ide o najlepšie zarábajúcu hranú adaptáciu Shakespeara v histórii.

O to väčším sklamaním bol cringefest, ktorý mal nádejný úvod, ale veľmi ploché jadro. V slovenských kinách ti udrú do očí aj titulky, ktoré sa nestránia aj veľmi silných vulgarizmov. Najmä pre mladých ľudí, ktorí sú zvyknutí na pôvodné znenie filmov a seriálov, to môže byť rušivé.

Fuck jednoducho znie našim slovenským ušiam inak ako je**ť a nič s tým neurobíme. Ak sa však prenesieš cez titulky, stojí filmová novinka za tvoju pozornosť?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sľubný začiatok pokazili tým, že sa spoliehali len na krásu

Prvé stretnutie hlavných postáv Beatrice (Sweeney) a Bena (Powell) je uveriteľné. Ľahký, striedmo vtipný úvod, v ktorom Ben vypomôže neznámej žene, ktorá naozaj urgentne potrebuje ísť na toaletu, poznáš zrejme aj z traileru a je to milé. Mali sme dojem, že film sa uberá dobrým smerom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Sony skúša ako ďalej podojiť pavúka. Madam Web sa najlepšie pozerá ironicky Čítajte 

Bea a Ben zažijú tzv. meet cute. Tak sa v angličtine označuje stretnutie, ktoré sa stane osudovým: ľudia si padnú do očí a pretárajú celú noc. Otvoria sa, dôverujú si, cítia sa dobre a zažijú nezabudnuteľný večer, z ktorého má byť obecenstvu jasné, že sú si určení.

Pre hlúpe nedorozumenie sa však na druhý deň rozhodnú, že už ďalšie rande nikdy nebude. Na prvotné motýliky v bruchu zabudnú a miesto lásky medzi nimi vznikne nenávisť.

Nie veľmi uveriteľná, vôbec nie presvedčivá nenávisť, ale so zvedavosťou sme sledovali, kam sa to vyvinie.

Keď sa po mesiacoch znovu stretnú a zistia, že ich blízke (Beina sestra a Benova kamarátka) budú mať svadbu, nenávisť medzi nimi stále prekvitá. A stále pôsobí umelo, lacno a zbytočne.

Na to, že ide o dospelých ľudí – Bea je na výške a Ben už pracuje –, správajú sa ako v ôsmej triede a nedokázali sme im to zožrať.

SkryťVypnúť reklamu

Asi im to nebral ani režisér, pretože od momentu, keď zistíme, že budú títo „úhlavní nepriatelia“ musieť prežiť jeden víkend (!) v jednom dome ich vidíme polovicu času polonahých. Druhú polovicu času majú na sebe oblečenie, z ktorého presne vieme, čo je pod ním.

V snahe rozptýliť nás nám ukážu aj ich rodiny a známych, ktorých spája jedna vec:

Bein ex? Hot.

Beini rodičia? Nádherní.

Beina sestra a jej snúbenica? Dajme ich na titulky všetkých svadobných magazínov.

Je to až únavné, pretože tým sa stráca šarm tých pôvodných rom-coms z 90. a nultých rokov.

Jasné, aj Meg Ryan, Hugh Grant, Sandra Bullock a Tom Hanks sú príťažliví, ale pôsobia realistickejšie. Ich krása je uveriteľná, stráviteľná, vnímaš ju tak, že chápeš, prečo sa do seba zaľúbili. Ale nesnaží sa odpútať pozornosť od deja.

SkryťVypnúť reklamu

Každou ďalšou minútou už bolo jasné, že tú pozornosť proste odpútať museli.

Režisér Will Gluck, ktorý stojí aj za filmom Friends With Benefits s Justinom Timberlakom a Milou Kunis, dal šancu vychádzajúcim hviezdam a až príliš sa spoľahol na to, že ich krása a chémia obecenstvo rozptýli a nevšimneme si, že všetky postavy vo filme sú ploché.

Hups, všimli sme si.

Súvisiaci článok Potrebujeme fenomén short kings, aby sme si začali všímať nízkych mužov? Čítajte 

Ťažko podáš nadpriemerný herecký výkon s takýmto scenárom

Komédia založená na sérii nešťastných omylov a nedorozumení je veľmi starý trik, ale vie dobre fungovať. A treba uznať, že viaceré scény nás rozosmiali, alebo aspoň si vyslúžili náš úsmev.

Príbeh je jednoduchý: počas víkendu sa dve hlavné postavy nenávidia (rozumej, kričia na seba, ale vyzerá to skôr ako predohra než úprimná nenávisť).

SkryťVypnúť reklamu

Kým jedna časť svadobnej partie sa ich snaží dať dokopy, pretože ak budú spolu, aspoň nebudú svojimi hádkami kaziť svadbu, druhá časť chce Beu znovu spojiť s jej bývalým. Konkrétne ide o jej rodičov, ktorí nedokážu prijať, že ich dospelá dcéra sa rozhodla inak než by si to oni predstavovali.

Nechýbajú hojné pokusy o komédiu: „smiešna“ scéna, v ktorej odhalíme Benov strach z pavúkov, ďalšia „smiešna“ scéna, keď zistíme, že nemá dobrú kondičku, hoci má sixpack, tretia, v ktorej sa bojí lietania (vlastne je to klišé hora svalov s celkom ľudskými obavami).

Film však ponúka niekoľko úprimne milých momentov, ktoré sa do tohto žánru naozaj hodili. Veríme, že Bea je ranená, uveríme aj Benovi v momente, keď už je jasné, že sa do nej chtiac-nechtiac zaľúbil. Komickú úľavu prinášajú aj niektoré vedľajšie postavy, nech nekrivdíme, párkrát sme sa zasmiali.

SkryťVypnúť reklamu

Sydney Sweeney aj Glen Powell robili, čo mohli, chémia medzi nimi aj celkom fungovala, no priemerný scenár neuhrali. Ich herecké výkony boli rovnako priemerné, nijako neurazili či nepobúrili, ale ani sme neplakali od dojatia, keď sa konečne dali dokopy (a keďže toto je komédia omylov, tak sa to stane, samozrejme, viackrát).

Vyjadrili by sme sa k hereckým výkonom vedľajších postáv, keby neboli také zabudnuteľné. Bolo to priamočiare a slúžilo len pre zápletku, nenachádzame v nich hĺbku a teda sa o nich pri pozeraní filmu ani veľmi nezaujímame.

Je zjavné, že Bea má so sestrou dobrý vzťah, vidíme tiež, že Ben dokáže nadviazať vzťah aj s Beinimi rodičmi, čo je dobrý green flag do ich potenciálneho vzťahu. Ale pokiaľ s nimi neinteragujú hlavné postavy, tak tie vedľajšie vlastne vo filme ani netreba.

SkryťVypnúť reklamu

Moment, keď sa film premení na muzikál

Už ti niekedy napadlo, ako asi vyzerá natáčanie disneyovských hraných muzikálov typu High School Musical, keď nehrá hudba a herci a herečky iba dabujú pesničky?

Film Miluje ma, nemiluje ma ti prináša exkluzívnu odpoveď. V jednej scéne totiž Bea v snahe upokojiť Bena začne spievať jeho obľúbenú pesničku: Unwritten od Natashe Bedingfield (spolu s Murder on the Dancefloor vítame tento návrat k dobrej popovej hudbe!).

Spieva trošku falošne, je to trošku trápne, potom sa k nej Ben pridá, a pesnička splní účel: zabaví nás a upokojí Bena.

Vydýchli sme si, že je to naposledy, čo bude niekto spievať, predsa len sme na romantickej komédii a trend zatajovaných muzikálov (Wonka, pozeráme sa na teba) odsudzujeme.

Ale nie, režisér mal iné plány, a pesnička v celej dĺžke zaznie aj na konci. Nie len ako také žmurknutie a odkaz na tú jednu scénu, ale kompletne celá herecká partia od hlavných postáv až po tie najmenšie sa zapojí.

SkryťVypnúť reklamu

Názory na záverečnú scénu sa líšia. Kým niektorí ju považujú za jedinú dobrú časť filmu, podľa iných sa tam vôbec nehodila.

Nám neprekážala. Spočiatku sme pociťovali zástupnú hanbu, ale platí jedno pravidlo: ak je niečo cringe a chceš to vo filme nechať, tak pridaj. A režisér naozaj pridal, takže z nás napokon vydoloval ešte jeden posledný úsmev, sprevádzaný síce krútením očí, ale vyšlo mu to. Film nás pobavil.

Unaveným mysliam, ktoré chcú po celom dni vypnúť, film zrejme dobre padne. Ale neočakávame, že sa zaradí medzi kultové rom-coms, ktoré tak milujeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu