Kto sú boomeri podľa mladých? Privilegovaní rasisti, ktorým chýba empatia

Boomeri sa stali terčom vtipov.

Kaderníčka, ktorá rasistickú a agresívnu boomerku musela vyhodiť zo salónu.Kaderníčka, ktorá rasistickú a agresívnu boomerku musela vyhodiť zo salónu. (Zdroj: Screenshot/Reddit)

Dôchodkyňa kričí na malého chlapca, ktorý pred supermarketom predáva sladkosti. Nemá na to podľa nej žiadne povolenie ani právo, staršia pani ho preto chce spred obchodu vyhnať.

V tej chvíli prichádza muž, ktorý chlapca bráni, kupuje od neho všetky sladkosti, dostáva za to potlesk okoloidúcich a seniorky sa pýta, čo je za človeka, keď jej prekáža malý chlapec so snahou privyrobiť si pár dolárov. Dôchodkyňa však neustupuje, naďalej kričí a rozhorčuje sa.

Súvisiaci článok Mladých ľudí frustrujú protesty, proti Ficovej vláde chcú pritvrdiť. Dalo sa to čakať, tvrdí sociológ Čítajte 

Takto vyzerá ilustrácia príspevkov na Reddite, na ktorých sa zabávajú stovky ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Terčom je generácia baby boomerov - ľudí zo staršej generácie narodenej medzi rokmi 1946 až 1964, ktorí môžu mať problém prispôsobiť sa rýchlemu napredovaniu sveta.

Dôvod? Podľa mladých si myslia, že majú vždy pravdu a nárok na všetko, čo im práve napadne. Zatiaľ čo boomeri vyrastali v čase ekonomickej prosperity a povojnovej eufórie, generáciu mileniálov či Gen Z hnevá, že musia obracať každý dolár či euro.

Napriek tomu, že často ide o výsmech, sekcia na Reddite je aj miestom, kde sa mladí ľudia neboja zverejňovať svoje traumy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na boomeroch sa dá zabaviť aj rozhorčiť

Sekcia Boomers Being Fools na diskusnom fóre Reddit sa v posledných týždňoch stala obrovským hitom. Momentálne má 289-tisíc členov, pričom ide najmä o Američanov, keďže pomenovanie "boomer" vzniklo v USA. Celá komunita je mimoriadne aktívna - mnohé príspevky majú tisíce komentárov.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšina videí zachytáva seniorov vo chvíľach, keď vykrikujú rasistické reči, snažia sa na niekoho fyzicky zaútočiť alebo žiadajú, aby im zamestnanec okamžite zavolal manažéra.

Rozhorčené staršie osoby dostali od mladých pomenovanie "Karens".

Ako vysvetľuje The Guardian, meno Karen označuje "bielu ženu v strednom veku s asymetrickým účesom, ktorá žiada, aby sa mohla porozprávať s manažérom". Väčšinou teda ide o ignorantskú osobu, ktorá si myslí, že má nárok na všetko.

Skvelým príkladom je najpopulárnejší príspevok celej sekcie Redditu, ktorý má takmer 50-tisíc lajkov. Seniorku vo videu musia vyhodiť z kaderníckeho salónu, pretože rasisticky dourážala pracovníčku mexického pôvodu, ktorú poslala "naspäť do svojej krajiny". Následne sa pokúsila kaderníčku udrieť do hlavy.

SkryťVypnúť reklamu

Mladá kaderníčka sa jej snaží vysvetliť nevhodnosť tohto správania, na čo seniorka vykríkne, že má aktuálne v živote veľa stresu a zo salónu odchádza.

Používatelia si z nej v komentároch robia žarty, niektorí jej nadávajú, ale predovšetkým ďakujú kaderníčke za konštruktívne riešenie konfliktu.

Nejde len o výsmech

Na prvý pohľad môže Reddit Boomers Being Fools vyzerať ako miesto, kde sa stretáva mládež, aby sa mohla vysmievať seniorom.

Je pravda, že tisíce ľudí sa do tejto komunity iba chodia pobaviť, lenže toto diskusné fórum funguje aj ako bezpečné miesto, kde môžu mladí ľudia hovoriť o svojich pocitoch.

Obrovskú časť z tisícok komentárov pod videami tvoria traumatické spomienky ľudí na detstvo, ale aj aktuálne situácie, ktoré zažili so svojimi rodičmi - často práve boomermi.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký rozruch na Reddite spôsobil napríklad príspevok, ktorý tvrdí, že rodičia boomeri svoje deti síce milujú, no v skutočnosti ich nemajú veľmi radi.

Mladá žena vo videu vysvetľuje, že s rodičmi nemá vybudovaný dobrý vzťah, pretože jej v detstve zakazovali koníčky, hračky či filmy, ktoré ju robili šťastnou.

Aj keď má tento príspevok "len" 12-tisíc lajkov, pribudlo pod ním už 7,5 tisíca komentárov plných zážitkov.

"Môj otec boomer mi nadával za všetko, čo sa nám v detstve so súrodencami páčilo. Nezáležalo na tom, či to bola hudba, seriály, alebo knihy - ak sa nám to páčilo, preňho to bola hlúposť," spomína v komentári používateľ Which-Height-1933.

"Mám dve malé deti a myslíte, že s nimi rád pozerám Labkovu patrolu alebo Bublinové Guppy? Vôbec nie. Sedím a dookola to s nimi pozerám? Áno, pretože tie seriály sú dôležité pre moje deti a ja chcem byť súčasťou ich života," konštatuje.

SkryťVypnúť reklamu

Generácii boomerov často vyčítajú, že nemá dostatok empatie a emocionálnej kapacity pochopiť to, čo prežívajú mladí ľudia.

Môže za to fakt, že rodičia boomerov prežili hrôzy druhej svetovej vojny a traumu potom posunuli na svoje deti? Alebo to spôsobil fakt, že boomeri sa museli spoliehať sami na seba, pretože v 50. a 60. rokoch najmä v USA neexistovala takmer žiadna inštitucionalizovaná forma pomoci, či už psychologickej, alebo sociálnej?

Na všetkom môže byť kúsok pravdy, hovoria experti.

"Baby boomeri majú vo všeobecnosti skeptický prístup k duševnému zdraviu, rovnako ako k psychologickej liečbe a terapii. Množstvo boomerov považuje za najväčšiu prioritu schopnosť spoľahnúť sa sám na seba. Vyhľadanie liečby duševných ochorení často vnímajú ako osobné a morálne zlyhanie namiesto zdravotného problému," vysvetľuje psychologička Diane Warns z iniciatívy Therapist.

SkryťVypnúť reklamu

V žiadnom prípade by sme však boomerov nemali zovšeobecňovať na generáciu plnú hrozných ľudí.

Pozor na ageizmus

Rozdielnym pohľadom na svet medzi mileniálmi, Gen Z a generáciou baby boomerov sa v roku 2023 zaoberala štúdia Národnej univerzity v Singapure.

Výskumníci Reuben Ng a Nicole Indran v štúdii preskúmali 673 videí publikovaných na Tiktoku, ktoré dohromady nazbierali viac ako 5,4 miliardy pozretí.

Cieľom bolo zistiť, do akej miery sa v príspevkoch označených heštegom #okboomer vyskytuje ageizmus, teda podporovanie stereotypov a diskriminácie ľudí v staršom veku.

Štúdia konštatuje, že až 49,3 percenta príspevkov obsahovalo negatívne stereotypy naviazané na vek.

"V polovici videí boli starší dospelí stereotypne zobrazení mladšími ľuďmi ako osoby s presvedčením a hodnotami, ktoré sú v rozpore s tými, ktoré majú oni," uvádza záver štúdie, podľa ktorej môže ísť o "obranný mechanizmus" mladých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky podľa výskumníkov ukazujú, že mladí ľudia majú často tendenciu vnímať staršiu generáciu ako osoby, ktoré sa snažia zabrzdiť a obmedziť ich progresívnejšie vnímanie sveta v oblastiach ako rod, sexualita či rasa.

Autori štúdie upozorňujú, že šírenie prevažne negatívnych pohľadov na staršiu generáciu môže u mladých ľudí už vopred vyvolávať snahu vyhýbať sa akejkoľvek interakcii s baby boomermi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu