Môže ti jeden pomaranč zničiť vzťah? TikTok naznačuje, že áno.
Populárna sociálna sieť je momentálne plná videí žien, ktoré žiadajú svojich partnerov o pomaranč. Ide pritom o tajný test, ktorý má preveriť silu ich vzťahu.
Ak ovocie muž ošúpe a podá ho svojej frajerke, tak ju miluje. Ale ak nie, je to vraj dôvod na pochybnosti o pravosti jeho pocitov.
Tak ako napríklad v tomto videu content creatorky Shelby Wilfong, v ktorom muž ošúpanie odmietol a vznikla z toho veľmi nepríjemná hádka.
Nielenže jej nechcel pomaranč ošúpať, ale ešte jej aj vytkol, že „nie je až taká výnimočná“ a že on nie je „dobrý frajer, ale výborný frajer“, a preto jej vraví, aby si to urobila sama.
Loading
@shelbyywilfong
Momentálne je jej instagramový feed, na ktorom má fotky s frajerom (nie je jasné, či s rovnakým, ktorého počuť vo videu), zaplavený komentármi. Ľudia muža kritizujú a vysmievajú sa mu a jej radia, aby sa rozišla a našla si lepšieho.
Pôvodné video na TikToku do dnešného dňa videlo viac ako 27 miliónov ľudí.
Mediálne zdatnejší človek určite vytuší, že nejde o úplne autentické videá, výzva známa ako #orangepeeltheory sa však medzičasom stala virálnou. Videá, v ktorých ženy prosia mužov o jeden pomaranč, pribúdajú denne a mnohé dosahujú niekoľko miliónov videní.
„Takéto testy na sociálnych sieťach môžu viesť k nadmernému premýšľaniu (overthinking) o každom geste alebo čine partnera, čo môže vytvárať nereálne očakávania a prispievať k vzniku nedorozumení a napätia vo vzťahu,“ myslí si klinický psychológ a spoluzakladateľ platformy ksebe.sk Karol Kleinmann.
Pozreli sme sa bližšie na našu posadnutosť kvízovými otázkami a testami, ktoré majú odhaliť pravosť našich citov.
Pre viac obsahu aj o vzťahoch sleduj Closer na Instagrame.

Miláčik, potrebujem utrieť kečup
Pomarančový test je zatiaľ posledný z dlhého radu tiktokových trendov, ktoré povzbudzujú používateľov – najmä ženy v heterosexuálnych vzťahoch –, aby „vyskúšali“ vernosť a lásku zo strany partnerov.
Dôležitejšia ako samotný pomaranč je reakcia partnera. Nahnevane ho hodí alebo ho ošúpe a podá pripravený?
Test, samozrejme, nepreverí pravdivosť alebo hĺbku citov vo vzťahu, ale môže poukázať na naše vlastné obavy, neistoty a túžby.
Ďalšia virálna #ketchupchallenge sa týka upratovania. Žena v rámci nej vyleje trochu kečupu na kuchynskú dosku a nahrá si, ako to zvládne muž upratať.
Treba uznať, že výsledky sú rôznorodné, občas aj bizarne smiešne. Znovu je zrejmé, že viaceré veľmi úspešné videá pod týmto heštegom nie sú autentické.
Napriek tomu sa do výzvy zapája veľké množstvo ľudí.
Loading
@katherinee_310
Je v tých testoch aspoň niečo založené na realite?
Testov tu už bolo mnoho: frajerov sme vďaka internetovým radám testovali podľa toho, či sa pozreli na vtáčika, či by si dali jahodu z poľa, aké zviera vidia v lese ako prvé alebo či sa narodili počas tej správnej fázy mesiaca.
Každý z týchto testov mal za úlohu overiť si niečo iné a pár z nich sa aspoň približuje k veciam, ktoré sú vo vzťahu naozaj dôležité.
Napríklad #birdtest (najznámejšie video má takmer päť miliónov videní) spočíva v tom, že poukážeš na niečo nevinné, napríklad na vtáčika. Ak tvoj partner zareaguje entuziasticky, tak prešiel testom.
Loading
@alyssacardib
Na druhej strane, #strawberryquestion sa snaží až príliš ľahko zistiť, či má tvoj partner nábeh na neveru. Skúška spočíva v nenápadných otázkach: Keby si našiel na poli jahodu, zjedol by si ju? A ak by bola až za plotom, preliezol by si ho?
Ak partner dvakrát odpovie áno, „tak je jasné“, že by ťa podviedol.

Podľa Kleinmanna je dôležité rozlišovať medzi zábavnými, povrchnými testami a serióznymi psychologickými prístupmi k vzťahom.
„Tieto tzv. testy na sociálnych sieťach môžu byť zábavné, ale nemali by byť považované za spoľahlivé alebo presné metódy na hodnotenie kvality či hĺbky vzťahov,“ hovorí pre Closer.
Zdôrazňuje, že väčšina z nich nemá vedecký základ a môže spôsobiť viac škody ako úžitku, vytvárajúc nedorozumenia a neprimerané očakávania vo vzťahoch.
Kleinmann uznáva, že v niektorých testoch sa skrývajú určité aspekty, ktoré sú v psychológii preskúmané.
Napríklad záujem o to, čo púta pozornosť partnera alebo ochotu robiť pre partnera malé služby, nájdeš odzrkadlené v mapách lásky známeho psychológa Johna Gottmana.
Gottman, ktorý pôsobil ako emeritný profesor na Washingtonskej univerzite, sa sa zaoberal najmä tým, ako predpovedať stabilitu vzťahov.
Jeho teórie a výskumy boli založené na pozorovaní správania párov a identifikácii tých vzorcov, ktoré sú indikatívne pre úspešné a dlhodobé vzťahy, vysvetľuje Kleinmann.
„Gottmanova mapa lásky zdôrazňuje dôležitosť prejavov záujmu, empatie a pozornosti voči partnerovi. No výzvy na TikToku sú príliš zjednodušené a nereflektujú komplexnosť reálnych vzťahov,“ dodáva psychológ.
Loading
@julieandcorey
Tiktokové výzvy môžu vzťahom aj uškodiť
Testovaním svojho frajera vytváraš „nepotrebný tlak a napätie, keďže partneri môžu cítiť, že sú neustále hodnotení alebo testovaní“, vraví psychológ.
Navyše, pri zverejnení na TikToku je tu veľké riziko výsmechu a poníženia, s ktorým sa potom muži stretnú. Nehovoriac o tom, že pri týchto testoch neraz chýba súhlas.
„Keď niekto nahráva a dáva videá na internet, niekedy si ani neuvedomuje, že tým môže narušiť súkromie druhej osoby. Často si ľudia neuvedomujú, že bez súhlasu partnera to môže poriadne narušiť dôveru v ich vzťahu,“ upozorňuje odborník.
No samotné zapojenie sa do výzvy môže ublížiť aj osobe, ktorá otázku kladie. Kleinmann hovorí o napríklad o vytváraní si nereálnych očakávaní.
Povrchné otázky môžu navyše zatieniť hlbšie problémy vo vzťahu.
Psychológ zdôrazňuje, že „vzťahy si vyžadujú komunikáciu, vzájomnú dôveru, rešpekt a porozumenie“.
Loading
@jadeswildparty
Prečo si overujeme mužov a potom to hádžeme na internet?
Tieto „testy lásky“ nie sú vecou, ktorá je typická len pre Gen Z alebo sa objavila s nástupom TikToku.
Už pred érou sociálnych sietí si najmä ženy lámali hlavu nad vzťahmi pomocou kvízov a poradenských stĺpčekov v ženských magazínoch.
„Desať vecí, z ktorých zistíš, či sa mu páčiš“ a podobné články boli v každom jednom vydaní.
To, že ľudí tieto kvízy a skúšky lákajú, nie je prekvapujúce. Podľa psychológa jednoducho hľadáme v čase, keď sme nonstop online, jednoduché a zábavné spôsoby, ako sa zabaviť a odreagovať sa od stresu – a to tieto výzvy aj ponúkajú.
„Okrem toho, my ľudia máme prirodzenú zvedavosť a túžbu dozvedieť sa viac o sebe a svete okolo nás,“ vraví Kleinmann. Zdieľaním „výsledkov“ navyše získavame aj pocit komunity a spolupatričnosti.
Namiesto zdieľania videí na TikToku má psychológ lepší nápad: naučme sa o svojich potrebách hovoriť, hoci aj v dospelosti.