V pohostinstve na trenčianskom sídlisku si Milan objedná pivo a Stano kofolu. V čiernych mikinách Trenchtown Gangsters s logom buldoga a holými hlavami sú z diaľky ľahko zameniteľní.
Ilúzia rýchlo vyprchá, keď si k dlhoročným kamarátom a bývalým spolubývajúcim prisadneme. I keď sú obe tváre poznačené nejedným pästným súbojom, ich črty aj výrazy sa líšia.
"Dať si do držky" patrí dlhodobo aj k životnému štýlu niektorých futbalových fanúšikov. Tvrdé jadrá niekoľkých slovenských klubov svoje rivality okrem lokálpatriotizmu odôvodňujú aj príslušnosťou k politickým ideológiám. Fanúšikovia z Trenčína sú na Slovensku výnimoční priazňou k ľavici, od umiernenej až po extrémnu podobu.
Trenčania Milan a Stano sa poznajú vyše 10 rokov. Patria k asi tridsiatke členov tvrdého jadra futbalových fanúšikov združených v Trenchtown Gangsters. Okrem vášne pre futbal ich spája nenávisť k fašistom a vôľa obhájiť sa ručne-stručne.
Slovenská spoločnosť je v súčasnosti k násiliu prinajmenšom tolerantná. Vypredané športové haly, v ktorých strede tróni osemhranná klietka, sa za ostatné roky stali akceptovaným symbolom zábavy.
K prízemnému fyzickému konfliktu prišlo pred ostatnými parlamentnými voľbami aj medzi novopečeným poslancom za Smer Richardom Glückom a ex-miérom Igorom Matovičom. Pamätáme si aj jeho kopance v aute s Robertom Kaliňákom.
Akú rolu v ich životoch hrá násilie a prečo práve v tvrdom jadre v Trenčíne nájdeme pankáčov, skínov a antifašistov?
Tridsiatnik Stano fandí futbalovému Trenčínu 20 rokov. Na zápasy začal chodiť výhradne zo športovej stránky.
"Politiku som ako decko vôbec neriešil. Sám som si doma maľoval vlajky a na zápasoch som hľadal, ku komu sa pridať. Oslovil ma starší chalan, išiel som s ním do kotla a už v ňom zostal. Postupom času sme to tam vyselektovali," hovorí o začiatkoch.
Práve fakt, že sa už čoskoro celé jadro trenčianskych fanúšikov hlásilo k ľavicovým a antifašistickým myšlienkam, no nestratilo nič na tvrdosti, neskôr zaimponoval aj o päť rokov mladšiemu Milanovi.
"Vyrastal som na sídlisku a vystrájali sme s chalanmi. Inklinoval som k ultras a ako mladému antifašistovi sa mi páčila aj radikálnejšia forma," spomína na svoje začiatky.
Čo je Antifa?
Ľavicové politické neformálne hnutie Antifa má korene v Nemecku 30. rokov. Odpor proti fašizmu, rasizmu či nacizmu jej členovia presadzujú formou protestov, zhromaždení, ale aj priamych zrážok s ideologickými náprotivkami.
Antifa nie je členená hierarchicky a niektoré jej frakcie majú blízko ku komunizmu či k anarchizmu. Dnes je najaktívnejšia v USA, kde sa ju v roku 2020 Donald Trump pokúšal neúspešne zaradiť na zoznam teroristických organizácií.
Mená respondentov sme na ich žiadosť zmenili. Redakcia však ich totožnosť pozná.
Bijeme sa len s tými, ktorí to tiež chcú
Milan sa do prvej bitky medzi nepriateľskými tábormi ultras zapojil ako 16-ročný chlapec. "Udrel som a utekal, udrel a utekal. Odvtedy som vedel, že chcem v živote cítiť tento adrenalín," opisuje začiatky.

Bitky medzi ultras sám označuje vznešene ako prejav "pozitívneho násilia". Dodáva, že nikdy neublížil obyčajným ľuďom. "Keď sa bijem, tak vždy len s ľuďmi, ktorí to tiež chcú. Beriem to tak, že idem ro*****ať náckov," obhajuje násilie statný holohlavý muž.
V tvrdom jadre AS Trenčín sú výhradne muži, ktorí majú vzťah k bitkám a bojovým športom a dokážu limitovať svoju konzumáciu alkoholu. Na to, aby mali vyčlenenú špecifickú "bitkársku" jednotku tzv. chuligánku, akú majú na Slovensku ultras Slovana, Trnavy či Nitry, je ich však príliš málo.
Fyzické potýčky členov Trenchtownu majú, s výnimkou dvoch naplánovaných bitiek s ultras Banskej Bystrice, spontánny charakter. Termíny ani miesta bitiek si na rozdiel od ultras Trnavy, Nitry či Slovana neplánujú.
Podľa Stana vládne medzi väčšinou ultras na našej scéne špecifická forma solidarity. Vraj len málokedy dostane "na hubu" niekto, kto sa nechce biť.
"Samozrejme, že medzi chuligánmi sú aj 'prepáci', ktorí rozbijú desiati dvoch. Osobne som sa však stretol skôr s opakom. V Púchove ma s priateľkou odchytili piati chuligáni a keďže tušili, že môžeme mať problémy, odprevadili nás na stanicu, aby nás niekto iný nezbil," spomína s rešpektom k inak úhlavným nepriateľom.
Najnebezpečnejšia situácia pre trenčianskych "gangstrov" nastala pred asi 15 rokmi, keď priebeh domáceho zápasu Trenčína so Žilinou prerušili asi štyridsiati Slovanisti.
"Vracali sa z výjazdu z Dubnice. Preliezli plot a nabehli na nás v kuklách s nožmi a teleskopickými obuškami. Ukradli nám vlajky a jeden Trenčan odpadol. Bola to veľká aféra. Dnes by sa to už nestalo, štadióny sú prekamerované," rozpamätáva sa so zdesením v hlase Stano.
Trenčín ako bašta ľavicových ultras
Špecifický ľavicový charakter trenčianskych ultras dnes podľa Milana a Stana láka aj fanúšikov z iných miest. Všímajú si, že niektorí sa preto do Trenčína dokonca aj sťahujú.
V minulosti vládli antifáci a pankáči aj tribúnam v Bardejove. Miernejšiu podobu ľavicového fanklubu bez bitkárskych ambícií má dnes vďaka FK Kozmos aj Bratislava.

Podľa Stana je politický charakter kotla v Trenčíne odrazom liberálnosti mladých obyvateľov mesta.
"Keď som vyrastal, bola tu ešte stará fajta echt nacistov a na uliciach to bola vojna. Dnes už náckovia vykapali a zopár nových, čo občas vyskočia, sme zo štadióna vytlačili. Keby sa dnes niekto taký ukázal, mal by životnosť jeden zápas," prognózuje.
Časť pravicovo orientovaných fanúšikov sa podľa "gangsters" preorientovala na hokejovú Duklu, ktorej základňa je podľa Milana rozdrobená na viac rôzne hodnotovo orientovaných skupín.
Trenchtown Gangsters neočakávajú, že by mala pravicová ideológia zo slovenských futbalových tribún v dohľadnom čase miznúť. "Je to, bohužiaľ, zakorenené. Decká sa učia od starších. Aj medzi fízlami vidíš kopu starých náckov. Keď ťa vypočúva fízel s vytetovaným keltským krížom, zbytočne sa s nim budeš rozprávať," pohoršuje sa Milan.
Pred vypuknutím vojny na Ukrajine sa snažili aj o družbu s antifašitami z ukrajinského FC Ľvov. "Bolo to na dobrej ceste. Už nás aj navštívili, ale prišla vojna. Niektorí z chalanov sú dnes, bohužiaľ, mŕtvi," konštatuje smutne Stano.

Pre kamarátov z Ukrajiny tak Trenčania aspoň zorganizovali benefičný koncert, ktorého výťažok zasielajú na účty konkrétnym rodinám.
Medzi iné mimoštadiónové aktivity Gangsters patrí aj organizácia fanúšikovského turnaja vo futbale UAFA. Zvyčajne ho navštevujú antifašistické tímy z celej Európy aj veľké mená antifa hudobnej scény, napríklad skupina RozpoR.
Jedenásť ročníkov turnaja bolo benefičných a výťažky putovali na kontá charitatívnych organizácií.
Členom tvrdého jadra sa nestane hocikto
Členovia trenčianskeho kotla, ktorí by sa aj chceli pobiť, no nemajú na to muskulatúru ani techniku, sú užitoční pri vytváraní atmosféry a tvorbe "chorea" . "Vedia o svojich kvalitách. Dáme im vedieť, že sú užitočnejší, keď namaľujú vlajku alebo skočia zvyšku po pivo," hovorí Milan.
Je bežné, že tvrdé jadrá lákajú aktívnych športovcov. Trenčín nie je výnimkou.

Mnoho členov gangsters pravidelne cvičí bojové športy. "Aj ja roky trénujem. Keď chceme byť antifašisti, niečo nás to stojí. Náckovia nie sú úplní sráči, tak musia vidieť, že nimi nie sme ani my," obhajuje Milan svoju víziu ideologicky podmieneného násilia.
Pre Milanovu inklináciu k fyzickým bitkám sa o neho dlho bála jeho mama. Pracovala na polícii a tak o jeho nebezpečnom správaní vedela. "Nepáčilo sa jej, keď ma navštevovali policajti a dostával som predvolania. Považovala ma za člena gangu. Mal som to ostré, no po 15 rokoch si už zvykla," dodáva.
PR manažér AS Trenčín Martin Galajda tvrdí, že násilie v meste či na štadióne je neakceptovateľné. "Ak si však chlapci dajú po papuli na poli, je to ich osobná vec. Klub s tým nemá nič spoločné a môže to riešiť nanajvýš polícia," dodáva.
Pre futbalových ultras sú tradične atraktívne výjazdy na zápasy v iných mestách. Zatiaľ čo sa v okoliach štadiónov uzatvárajú ulice a hliadkujú ťažkoodenci, medzi znepriatelenými tvrdými jadrami sa stupňujú emócie. Ku konfliktom na štadióne alebo v bezprostrednom okolí, aký nastal napríklad medzi fanúšikmi Slovana a Trnavy v roku 2021, prichádza zriedka.
Stano prekvapuje tvrdením, že to Trenčania napriek vzývaniu opozitných ideologických smerov nemajú počas presunov do iných miest ťažšie ako ostatní ultras.
"Všetci nás majú za feťákov a chcú si do nás kopnúť. Nemáme to však ťažšie ako ostatní. Každý, kto ide na výjazd, musí rátať s nepriateľstvom a tým, že dostane na búdku," vraví Stano.

Ak sa v niečom s ostatnými ultras skupinami dokážu zhodnúť, je to nenávisť k mužom zákona. Ľutujú, že sú nimi na výjazdoch pravidelne sprevádzaní. Polícia si totiž u šéfov oficiálnych fanklubov dopredu telefonicky zistí, koľko členov sa výjazdu zúčastní a akým spôsobom plánujú cestovať. Sprievod znášajú ťažko.
"Tešíme sa, že sa po čase stretneme ako partia, pôjdeme na pivo, pokecáme a zaspievame si. Nakoniec sa nemôžeme ísť ani vyčúrať. Policajti sú navyše arogantní, násilní a správajú sa k nám ako k zvieratám v zoo," hnevá sa Milan, ktorý má vytetované heslo A.C.A.B. (z angličtiny All Cops Are Bastards- všetci policajti sú bastardi, pozn. red.)
Slovenská polícia tvrdí, že rozhodnutia o bezpečnostných opatreniach sú prijímané krajskými riaditeľstvami podľa miesta konania zápasu v súčinnosti s ďalšími orgánmi, ako organizátorom, mestskou políciou alebo obcou.
Krajské riaditeľstvá určujú aj to, ktoré zápasy sú považované za rizikové a vyžadujú si zvýšenú pozornosť a manévre.
"Opatrenia vždy závisia od konkrétnej situácie, okolností aj možností usporiadateľa. Súčinnosť poskytujú aj antikonfliktné tímy, ktorých hlavnou úlohou je zabraňovať vzniku agresívnych prejavov," spresňuje riaditeľ odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru Petar Lazarov.
Svetlice zatemnili vzťahy
Trenčiansky ultras od začiatku sezóny bojkotujú zápasy seniorského tímu. Dôvodom je naštrbenie vzťahov s vedením klubu AS Trenčín. Rozkmotrili sa pre používanie a hádzanie svetelnej pyrotechniky.
Gangsters hovoria o ústnej "džentlmenskej dohode s klubom na používaní svetlíc párkrát za sezónu. PR manažér AS Martin Galajda tvrdí, že žiadna dohoda momentálne neplatí.
Klub sa podľa neho ocitol v nepríjemnej pozícii medzi požiadavkami ultras a políciou . "Jedni chcú, aby sme, aby sme pyrotechniku povolili, a druhí, aby sme poskytovali záznamy, na základe ktorých sa dajú ľudia identifikovať a kriminalizovať," vysvetľuje situáciu.

V čase, keď AS bojuje o dôležité ligové body, si Galajda želá rýchlu dohodu a ukončenie bojkotu. "Aj keď je Trenchtown neformálne združenie, vážime si ich ako partnerov do diskusie. Rešpektujeme ich hodnoty, postoje a v minulosti aj oddanosť klubu. Na zápasoch ich aj niekoľko desiatok dokáže spraviť skvelú atmosféru," vzdáva Galajda hold miestnym ultras.