Jedli sme v reštaurácii Chernomorka: Dáš si tu homára aj kraba, s obsluhou môžeš "četovať" od stola

Sieť reštaurácií sa teraz rozrastá do celej Európy.

(Zdroj: Olha Kopylova, Marko Erd)

Stojím pri bazéniku so živými ustricami. Na rukách mám čierne gumené rukavice a mladý profesionál Ivan Burakov mi do ruky podáva vzácneho mäkkýša a nôž. „Pozor, je poriadne ostrý,“ hovorí Ivan, ktorý sa otváraním ustríc živí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snažím sa nôž plnou silou zaryť do škáry v ulite, no tá nie a nie povoliť. Mám pocit, že ak zaryjem prisilno, ustrica mi vyletí z ruky a za obeť padne aj niekoľko prstov.

Ivan pochopí môj beznádejný pohľad a berie mi ustricu z ruky. Jedným pohybom ju otvorí. Až neskôr sa dozvedám, že na prvýkrát ju nedokáže otvoriť takmer nik. Moje ego je tým zachránené.

SkryťVypnúť reklamu

„Tak, teraz máš 20 minút na to, aby si ju zjedla. Potom umrie,“ podáva mi Ivan slizkú pochúťku. Pokvapkám si ju citrónovou šťavou a vyklopím do úst.

Mojím pôvodným zámerom je nechať ju skĺznuť dole hrdlom, ale ustrica je veľká, a tak ju musím trochu požuť.

Toto morské afrodiziakum je plné zdraviu prospešných látok, no vychutnať si ho surové zvládnu len naozaj silné povahy. Našťastie, som v reštaurácii, ktorá servíruje celý vodný svet.

Nezabudni nás sledovať na našom instagrame a nič ti neujde.

Rybia legenda

Chernomorka je ukrajinská sieť reštaurácií, ktorá sa u našich východných susedov stala legendou. Za jednoduchým heslom „My len vyprážame ryby“ sa ukrývajú desiatky rýb a morských plodov pripravených najrôznejšími spôsobmi.

Dnes majú asi 50 reštaurácií po celej Ukrajine, v Moldavsku aj Poľsku. Sú to rovnaké koncepty, ale niektoré majú inú históriu či príbeh.

SkryťVypnúť reklamu

„Matkou" všetkých Chernomoriek je Olha Kopylova, ktorá investovala do úplne prvej reštaurácie. Ako už napovedá názov, ponuka sa orientovala predovšetkým na ryby z Čierneho mora.

„Bol to risk, pretože na Ukrajine vtedy nebol žiadny podobný koncept. Kto chcel čerstvé ryby, musel ísť do Odessy alebo na Krym,“ hovorí pre Closer majiteľka siete Olha.

Časom sa s pomocou ďalších investorov otvárala jedna Chernomorka za druhou. Veľký krok vpred bol, keď dali zbohom dodávateľom a začali si loviť ryby sami. Tie dodávali nielen do svojich reštaurácií, ale aj do iných prevádzok a obchodov.

Vtedy prudko rástol aj dopyt záujemcov o odkúpenie konceptu. Majiteľka sa však franšízy bála.

„Ak by sme pristúpili na franšízu, nemali by sme prevádzky v rukách my, ale cudzí ľudia. Bola by to veľká zodpovednosť. Báli sme sa, že budú chcieť z Chernomorky spraviť niečo iné a pokazia to, čo sme roky budovali," povedala majiteľka.

SkryťVypnúť reklamu

Niekto ich však napokon prehovoril, a tak vznikla franšíza podobných, no menších reštaurácií s názvom Anchousna (podľa ančovičiek).

Plná vaňa ustríc zadarmo

Po vojne sa Chernomorka rozšírila aj do najbližších krajín. Všetky otvorili v priebehu jedného roka. Slovensko bolo ako blízky sused prirodzenou voľbou, pričom to nie je posledná reštaurácia, ktorú u nás majiteľka plánuje otvoriť.

Slovenskú Chernomorku riadi Olha z Ukrajiny, pričom v Bratislave bola pred otvorením niekoľkokrát. Priestory a tím, zložený zo Slovákov a Ukrajincov, tu hľadala rok.

V deň otvorenia na bratislavskej Mýtnej ulici stál pred reštauráciou dlhý rad ľudí. Vnútri ich totiž „na privítanie“ čakala plná vaňa ustríc zadarmo. Lepší marketing reštaurácia ani nemohla mať a záujem raketovo vystrelil. Dnes tu bez rezervácie nepochodíš.

SkryťVypnúť reklamu

Menu všetkých Chernomoriek zostavil známy brand chef a finalista ukrajinskej šou Masterchef Mykola Lyulko. Mesiac dozeral aj na slovenskú prevádzku, kde školil kuchárov, aby varili presne podľa jeho konceptu.

„Oltárom“ reštaurácie je chladiaci pult plný morských a sladkovodných rýb a darov mora. Od kalamárov a chobotnice, cez lososy a ančovičky až po luxusných homárov a krabov. „Úlovky“ si môžeš obzrieť zblízka a buď si ich vychutnať priamo na mieste, alebo zobrať domov v surovom stave.

Ryby síce nie sú lacný špás, no v Chernomorke vieš pekne ušetriť. Každý deň tu totiž platí zľava na to, čo doviezli v daný deň. V pondelok napríklad dostaneš tretiu porciu mušlí zadarmo, vo štvrtok zas 30-percentnú zľavu na kalamáre.

Okrem toho si tu môžeš každý pracovný deň od 12. do 16. hodiny naložiť poriadnu porciu rybacej polievky zdarma.

SkryťVypnúť reklamu

Ako nám chutil krab?

Majiteľka vraví, že nie je problém zabezpečiť, aby boli ryby čo najčerstvejšie. „Dovážame ich z Francúzska, Holandska, Írska či Islandu. Niektoré ryby každý deň, niektoré len dvakrát týždenne. Zatiaľ analyzujeme, čo sa nám najviac vyplatí.“

Od vypuknutia vojny je to s rybami z Čierneho mora komplikovanejšie. Lovia ich len z Gruzínska, Rumunska či Bulharska a tie, čo ulovia, idú len na Ukrajinu.

Medzi najdrahšie „úlovky“ z pultu patrí homár, morské hrebenatky, morský čert či krab. Môžeš si ich skombinovať s rôznymi omáčkami, prílohami a šalátmi. Ako z návštevy Chernomorky vyťažíš maximum? Príď s priateľmi a objednajte si viacero rýb, predjedál a príloh, aby si ochutnal čo najviac.

My sme okrem iného vyskúšali aj kraba. Tento kôrovec ti žalúdok veľmi nezaplní, ale čas určite áno. A to veľmi zábavným spôsobom. Kraba totiž dostaneš s gumenými rukavicami a malými kliešťami, pomocou ktorých ho sám zbavuješ klepietok.

SkryťVypnúť reklamu

Práve v nich sa nachádza najviac šťavnatého, jemného mäsa. Na záver mu musí najsilnejší stravník „zlomiť“ hlavu, okolo ktorej môžeš rukami povyberať zvyšky mäsa. Radšej popros obsluhu, aby to urobila za teba.

Čakáš dlho? Napíš obsluhe správu

Ak sa nechceš s jedlom priveľmi piplať alebo nad ním premýšľať, odporúčame ti skúsiť rizoto s tigrími krevetami a modrým syrom alebo špagety s morskými plodmi. Počas našej návštevy nám obsluha odporučila aj netradičný burger s tigrími krevetami.

Na obed či večeru si radšej vyhraď viac času. Reštaurácia nebola pripravená na taký veľký nával ľudí a príprava jedla môže chvíľu trvať.

Zaujímavé je, že ak si nespokojný s obsluhou alebo jedlom, môžeš komunikovať s čašníčkou/čašníkom „v priamom prenose“. Od obsluhy dostaneš po usadení k stolu kartičku s QR kódom, ktorý keď naskenuješ, môžeš jej v prípade potreby písať svoje požiadavky.

SkryťVypnúť reklamu

Na získanie hodnotnej spätnej väzby Chernomorka využíva aj „audítorov“ –⁠⁠⁠⁠⁠ ľudí, ktorí dostanú 30-eurový voucher na večeru za to, že potom napíšu podrobnú recenziu svojho zážitku.

Odozva Slovákov na nový rybací koncept v meste je vraj dobrá. „Fungujeme len pár mesiacov, tak možno ešte robíme chyby, ale záujem Slovákov nás veľmi prekvapil,“ hovorí Valeriia Maslii, ktorá spravuje sociálne siete Chernomorky.

Majiteľka má aj naďalej ambiciózne plány. V budúcnosti by rada expandovala aj do Českej republiky či do Veľkej Británie.

Reštaurácia ponúkla jedlo zadarmo pre účely reportáže.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu