Fyzioterapeutka radí: Stroje na posilňovanie brucha neodporúčam, brucho cvičíme pri každom cviku

"Nevieš, či máš správnu techniku? Pozri sa na svoje lopatky," hovorí Aneta Hartlová.

(Zdroj: Pixabay)

"Ľudia sa pri cvičení väčšinou zrania buď preto, že si nakladajú príliš veľké váhy, alebo majú nesprávnu techniku," hovorí fyzioterapeutka Aneta Hartlová.

"Muži, ktorí to trošku preháňajú s cvikmi na hornú časť tela, mávajú natiahnuté väzy alebo zapálenú dlhú šľachu bicepsu. Ženy k nám naopak často prichádzajú s bolesťami kolien," dodáva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cvičenie v posilňovni síce nie je tak rizikové na zranenia ako napríklad box či futbal, stále si však pri ňom môžeme poriadne uškodiť.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa, najmä začínajúcich, ľudí zanedbáva základy a namiesto toho sa snaží kopírovať oveľa skúsenejších kamarátov či influencerov na sociálnych sieťach.

Odborníčka v rozhovore vysvetľuje, aké najčastejšie chyby robia ľudia pri cvičení, ktorý stroj vo fitku je najrizikovejší a prečo v skutočnosti vôbec nemusíš robiť cviky na brucho.

V rámci tvojej praxe pomáhaš aj ľuďom, ktorí sa zranili pri cvičení. Ostal ti v pamäti nejaký ukážkový príklad?

Raz ku mne prišiel dobre stavaný muž s traumatickým poškodením platničiek. Mal dobre vyskladaný tréning aj správnu techniku. Prvýkrát si na drepe naložil väčšiu váhu, nemal nikoho, kto by ho podržal a nezvládol to.

V spodnej pozícii drepu, keď už mal zadok naozaj nízko, sa mu podsadila panva. Spadol na zem a odniesli to jeho platničky. Našťastie sme to rýchlo vyriešili.

SkryťVypnúť reklamu

O rok však prišiel opäť, ale s iným problémom. Pri mŕtvom ťahu si zboku kontroloval pozíciu krížov, ako som mu poradila, a popritom ho seklo v krku.

Zrejme mal prítomnú degeneráciu už predtým, ale necítil bolesť, a tak si nevedel dávať pozor. Bohužiaľ, niekedy je to zlomok sekundy a stane sa to aj vtedy, keď máme ten najlepší tréning a bezchybnú techniku.

Aké najčastejšie zranenia vznikajú dôsledkom nesprávneho cvičenia?

Vo fitku vznikajú najmä svalové zranenia, teda svalové natiahnutie alebo natrhnutie, alebo bežné seknutie. K nám chodia najmä klienti so seknutím v krížovej alebo krčnej oblasti .

Nechcem generalizovať, ale často sa nám na klinike opakuje nasledujúci scenár. Muži, ktoré sa sústredia skôr na hornú časť tela, mávajú natiahnuté väzy alebo zapálenú dlhú šľachu bicepsu.

SkryťVypnúť reklamu

Ženy, ktoré naopak častejšie cvičia spodnú časť tela, k nám často prichádzajú s bolesťami v okolí kolien. Nedávajú si pozor na techniku, napríklad drepu.

Čo tieto zranenia najčastejšie zapríčiňuje?

Sú dve možnosti. Buď si cvičenci nakladajú príliš veľké váhy alebo majú nesprávnu techniku.

Stáva sa, že si človek počas cvičenia nevšimne, že sa zranil a bolesť sa objaví napríklad až večer alebo na druhý deň?

Máme dve skupiny pacientov. Prvá ucíti pocity pichnutia priamo počas cviku a hneď vie, že spravili niečo zle. Druhá skupina sú tí, ktorým prichádza bolesť oneskorene, keď svaly vychladnú. Napríklad, keď odchádzajú z fitka alebo až na ďalší deň ráno.

Ktorý posilňovací stroj je z tohto hľadiska najrizikovejší?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom GANBX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu