"Raz mi jeden fotograf pred fotením napísal, či bude môcť počas toho masturbovať, ak mi zaplatí viac," spomína si influencerka a modelka Natália Muchová na osobnú skúsenosť so sexuálnym obťažovaním.
Je známa tým, že si nedáva servítku pred ústa, otvorene kritizuje sexizmus a hovorí o sexuálnom obťažovaní, násilí alebo všeobecne o sexualite. Na Tiktoku ju sleduje viac ako 186-tisíc ľudí.
Schytáva za to obrovskú vlnu hejtu, no ani ten ju nezastaví. V minulosti kritizovala návrhy zákonov Anny Záborskej, správanie Borisa Kollára či vyjadrenia Martiny Šimkovičovej o "nemiešaní kultúr".
V rozhovore si prečítaš:
- Ako reagovala na nevhodnú žiadosť od fotografa,
- ktoré svoje video spätne ľutuje a dnes by v ňom rozprávala inak,
- ako zvláda vlnu hejtu v komentároch,
- čo si myslí o ženách, ktoré sa naschvál fotia polonahé a ťažia zo svojej sexuality,
- ktoré mýty o sexe a ľudskom tele ju najviac prekvapili.
Väčšina žien, ktorá zažije sexuálne obťažovanie, má tendenciu mlčať. Ty si sa rozhodla o ňom hovoriť na Youtube a Tiktoku. Čo ťa k tomu viedlo?
Ako modelka som chodila pracovať primárne do východnej Ázie, hlavne do Tokia. Vždy som to mesto považovala za bezpečné, v noci som chodila nakupovať potraviny, o štvrtej ráno som v pohode mohla tancovať na ulici a nemať strach, že sa mi niečo stane.
Ale potom som si začala všímať svoje skúsenosti a skúsenosti mojich kamarátok a spolubývajúcich, nejako sa začalo zvyšovať sexuálne obťažovanie. Nemyslím len verbálne prejavy, ale aj prenasledovanie a obchytkávanie.
Dostala som sa do bodu, keď ma to jednoducho už s*alo, že ani v tomto mojom "raji bezpečia" sa už nemôžem cítiť tak bezpečne. Preto som o tom začala hovoriť.
A tá odozva, ktorá prišla, ma potom motivovala pokračovať. Uvedomila som si, aké to je bežné, že takáto skúsenosť je univerzálna a spája ženy v tomto svete.

Kto boli muži, ktorí ťa obťažovali: šlo o ľudí z práce, z brandže, alebo o neznámych ľudí z ulice?
Vyslovene to boli muži z ulice. Stalo sa mi to aj párkrát v branži, ale nikdy nie v takých rozmeroch, v práci ma nikto neobchytkával.
Mám šťastie, že v tých krajinách, kde som robila modelku, sa kladie väčší dôraz na naše bezpečie. Stylistky, ktoré ti pomáhajú obliecť si outfit, vždy odvracali pohľad, dotýkali sa ma jemne, opatrne.
Iba raz som mala muža, a prvá vec, ktorú mi povedal bolo, že sa nemusím báť, že je gej.
(smiech)
Ale kamošky, ktoré robili modeling v Európe, majú iné skúsenosti. Tam sa nedbá až tak na pohodlie modeliek, na pľaci vznikajú nepríjemné situácie.
Ja som síce mala nepríjemné situácie s fotografmi, ale vždy to bolo v štádiu prípravy fotenia.
Aké nepríjemné situácie si zažila?
Komunikácia s niektorými bola sexuálne ladená. Napríklad raz mi jeden fotograf napísal, či bude môcť počas toho masturbovať, ak mi zaplatí viac. Fotenie som zrušila.

Neriskovala si zrušením, že prídeš aj o budúce ponuky?
Ja som vtedy nepracovala pod agentúrou, ale sama za seba, takže som sa mohla rozhodovať, čo vezmem. Nemusela som nikomu vysvetľovať, čo sa stalo.
Ale inak to veľmi záleží od toho, akú má človek agentúru. Viem o prípade z agentúry, s ktorou teraz pracujem, kde fotograf mal podobné nevhodné poznámky a modelka to nahlásila. Ďalšie fotenie s ním už agentúra zrušila.
Ako to majú inde, to neviem. Mám skúsenosti aj s agentúrami, ktoré modelky najmä verbálne zneužívali, zle s nimi zaobchádzali. Ale tieto prípady sa zvyknú ututlávať.
Ako vyzerá takéto zlé zaobchádzanie s modelkami?
Napríklad poznám modelky, ktoré v rámci práce bývali v modelingových apartmánoch, kde bola pleseň, nefungovali poriadne toalety a podobne. Nedalo sa tam fungovať.
Ale keď chceli odísť, tak ich agentúra slušne povedané poslala do riti. Šéf tej agentúry bol muž, ktorý si bol veľmi vedomý svojej moci a rád ju zneužíval.
Vyhrážal sa modelkám tým, že ak teraz odídu, zničia si kariéru a nebudú môcť ďalej pracovať. Dokonca im hrozil aj tým, že budú musieť platiť odškodné.
S tou agentúrou som kedysi spolupracovala, a keď som s nimi chcela ukončiť zmluvu, tak sa vyhrážali aj mne. Bolo to niekoľko veľmi nepríjemných emailov.

Dávate si s kolegyňami echo o tom, ktorí fotografi alebo šéfovia agentúr majú narážky alebo sú inak nepríjemní?
Keď som začínala, tak vôbec. Panovalo rovnaké ticho, ako aj medzi mojimi kamarátkami. Vôbec som nevedela, že im sa také niečo deje. Teraz sme už medzi sebou otvorenejšie, radíme si a aj sa varujeme.
Postupne, ako sa začala tá téma viac riešiť aj na sociálnych sieťach, tak som sa aj ja začala viac dozvedať o iných ľuďoch. Aj o blízkych ľuďoch v mojom živote, ktorých poznám roky a vôbec som netušila, že zažili obťažovanie alebo aj znásilnenie.
Čiže vidíme takto v reálnom živote aj dopad tej práce, ktorú robím nielen ja, ale aj iní ľudia na sociálnych sieťach, že má to zmysel a ovplyvňuje to reálne životy.
Je čas na "me too moment" pre modeling? Medzi obvinenými sú aj veľmi známi muži, napríklad fotograf Terry Richardson či ex-CEO značky Abercrombie & Fitch. Ako sa modelky dozvedia o tom, ku komu radšej neísť?
Existuje napríklad shit model management, to je niečo ako Zomri pre modelingový svet. Oni zdieľali aj taký zoznam fotografov, že týmto sa treba vyhýbať, majú na konte kauzy alebo obvinenia. Ale nevšimla som si, že by to nejako preniklo do takého mainstreamu.
No ty o tom hovoríš pomerne otvorene. Nebojíš sa, že prídeš o peniaze a kariéru?