LEGO sety sú pozoruhodná investícia. Expertka radí, ako dosiahnuť čo najväčší zisk

Základ je stavebnicu nerozbaliť.

Ľubka Obernauerová ako investorka obľubuje sety Harry PotterĽubka Obernauerová ako investorka obľubuje sety Harry Potter (Zdroj: Archív respondentky Ľ.O.)

Spôsobov ako zhodnotiť svoj finančný kapitál alebo aspoň stlmiť dopady inflácie je mnoho. Líšia sa konzervatívnosťou, rizikovosťou aj neobvyklosťou komodity. Zisky, o akých sa väčšine investorov ani nesníva, ponúka aj celkom ojedinelá komodita: LEGO.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Gabriela Szökeho z občianskeho zduženia AFOL Slovensko, ktoré spája tuzemských dospelých fanúšikov stavebníc, je špekulovanie s nákupom a predajom plastových stavebníc v móde celosvetovo počas ostatných piatich rokov.

"Investovanie sa medzi zberateľmi stalo veľkou témou v dobe, keď sa viac ľudí začalo zaujímať o kryptomeny a rôzne fondy. Ľudia si uvedomili, že investovať sa dá do všeličoho."

SkryťVypnúť reklamu

Set za 1000 eur nemusí byť najrozumnejšia investícia

Ročné výnosy niektorých setov sú neuveriteľné a atakujú tisícky percent. Ide však o výnimky, ku ktorým sa len tak nedostaneš. Aj priemerné úrovne zhodnotenia sú však lákavé.

Ceny vyradených setov vydaných v rokoch 1987 do 2015 dnes na sekundárnych trhoch ročne rastú minimálne o 11 percent, ukazuje štúdia. Je to viac ako pri zlate či dlhopisoch. Najväčšie zhodnotenie vidíme pri vybraných starých exkluzívnych a nerozbalených setoch.

"Poznám rodičov, ktorí stavebnice nakupujú priebežne a svojmu dieťaťu ich dajú už zhodnotené, keď má osemnásť rokov. Je to forma sporenia na budúcnosť," vraví Ľubka Obernauerová, na sociálnych sieťach známa ako investor do kociek.

"Jeden investor mi vravel, že nemá životnú poistku, ale neotvorené sety z rady LEGO Castle. Keď ich raz jeho žena predá, splatí hypotéku," smeje sa.

SkryťVypnúť reklamu

Vybrať si LEGO na investovanie nie je hračka. Kúpa malých a lacných setov sa podľa investorky väčšinou až tak neoplatí. Aj priemerný nárast na úrovni do 10 percent, totiž neprinesie veľa peňazí. Takýto nárast je zaujímavý u setov za niekoľko stoviek.

"Osobne nedržím sety, ktorých cena sa už šplhá k 1000 eur. Môže si ich dovoliť menej ľudí a nárast hodnoty je tak nižší."

Záujem o investíciu stojí pred dôležitou otázkou

Obernauerová záujemcov o investovanie varuje pred bezhlavým nakupovaním akýchkoľvek setov. Vidina často trojciferných ziskov je samozrejme lákavá, ale trh je mimoriadne zradný.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAN97 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu