Plody slovenskej kinematografie sa medzi divákmi nezriedka potýkajú so skepsou. Zasvätení i diváci sa prekárajú, kto môže za dlhodobo nízke renomé tunajšej produkcie. Netreba však byť prehnane kritický. O tom, že u nás vznikali a stále vznikajú pozoruhodné filmové diela nie sú totiž žiadne pochybnosti.
Dôkazom nech sú snímky, ktoré sme zaradili do Closer zoznamu najlepších slovenských filmov histórie.
Invalid
2022, Jonáš Karásek
Dostupné na: Netflix, VOYO
Slovenský film, ktorého uvedenie spôsobilo nevídaný rozruch a do kín prilákalo aj ich sporadických návštevníkov. Slovenský film, ktorý provokuje a zároveň dokáže autenticky zabaviť široké publikum, je len málo vídanou udalosťou. Ak je navyše bez zreteľných kompromisov a plný čierneho, vulgárneho či nekorektného humoru, môžeme právom hovoriť o fenoméne.
Jonáš Karásek v Invalidovi rozpráva pomerne banálny príbeh, avšak robí to vtipnejšie ako ktokoľvek v živej pamäti našej kinematografie. Na rozdiel od spýtavých pohľadov sprevádzajúcich nejeden miestny pokus o komédiu, sa Invalidovi vďaka svižnému štýlu rozprávania a skvelému obsadeniu darí odpaľovať salvy smiechu. Nevídané.
Nech je svetlo
2019, Marko Škop
Dostupné na: HBO Max, KVIFF TV
V ťaživom filme zo zamrznutej Oravy sa stretávame s modelovou slovenskou rolou, ktorej hlavu predstavuje azda náš najobsadzovanejší herec Milan Ondrík. Jeho postava príde na to, že jej syn je ako člen polovojenskej skupiny zapletený do šikanovania a možno aj smrti spolužiaka.
Čím hlbšie sa spolu s hlavnými hrdinami pretĺkame filmom, tým nepríjemnejšie zistenia o súčasnom Slovensku sa dozvedáme. Film si okrem malomeštiackej spoločnosti berie na mušku aj nemorálnosť polície či cirkvi. Tne do živého.
Muzika
2007, Juraj Nvota
Dostupné na: DAFILMS
Príbeh sfilmovanej novely legendárneho spisovateľa Petra Pištanka sa odohráva v socialistickom Československu. Je vyšperkovaný situačným aj konverzačným humorom.
Jeho čaro vyplýva aj z výborného castingu, spájajúceho množstvo hviezd vtedy nastupujúcej generácie vrátane Ľuboša Kostelného a Táni Pauhofovej.
Trpký tragikomický príbeh rozpráva o nemožnosti naplniť ambíciu zažiť v súdobom režime skutočnú slobodu. Na pozadí vtipných scén sa pritom odohráva v skutočnosti omnoho ponurejšia osobná dráma hlavnej postavy.
Papierové hlavy
1995, Dušan Hanák
Dostupné na: DAFILMS
Jeden z najzásadnejších filmov prvých rokov samostatného Slovenska reflektuje podmanivou a nanajvýš originálnou formou stále ešte len čerstvo prekonaný režim. Hybridný dokument používa mix archívnych materiálov, dobových svedectiev ale aj štylizovaných hraných sekvencií.
Ikona slovenskej (nielen) dokumentárnej tvorby divákovi servíruje emocionálne silné svedectvo o vzťahu jednotlivcov a spoločnosti v pohnutej dobe neslobody.
Tento filmový mix obsahuje veľké množstvo rôznych elementov a jednoznačne si zaslúži, aby si ho pozrel každý, kto sa chce dozvedieť o špecifických krutostiach bývalého režimu.
Obchod na korze
1965, Ján Kadár a Elmar Klos
Dostupné na: Netflix, VOYO, KVIFF TV, DAFILMS
Táto absolútna klasika zďaleka nestojí za pozornosť len preto, že ide o dosiaľ jediný slovenský film s Oscarom na konte. Okrem umeleckého rozmeru a hereckej bravúry, oplýva aj nadčasovým edukačným potenciálom.
Na príbehu bežných ľudí opisuje mechanizmus arizácie židovských podnikov v prostredí Slovenského štátu.
Mrazivý a zároveň tragikomický film je natočený podľa skutočných udalostí a zdobia ho špičkové výkony Idy Kaminskej a Jozefa Kronera. Ani po 60 rokoch nestratil nič na sile z bolestivého zobrazenia tragédie malých nepripravených ľudí, ktorí sa ocitnú v zomletí veľkých dejín.
Záhrada
1995, Martin Šulík
Dostupné na: KVIFF TV, DAFILMS
Poetická komédia v sureálnom šate vykresľuje osud strateného tridsiatnika, ktorý sa nevie vysporiadať s nástrahami vlastného života a radšej sa rozhodne ujsť do vidieckeho domu.
Miestne prostredie funguje podľa svojských zákonitostí a oplýva tajuplnosťou symbolikou. Hlavný hrdina Jakub sa tu stretáva s nevšednými osobami, vďaka ktorým sa dostáva čoraz ďalej od vlastných problémov.
Absencia priamočiareho deja na úkor atmosferickej transcendentálnosti môže pre niektorých divákov predstavovať prekážku. Martin Šulík však filmom umne zdôrazňuje dôležitosť nazerania za hranice bezprostrednej reality. Záhrada preto patrí k najlepším filmom samostatného Slovenska.
Učiteľka
2016, Jan Hřebejk
Dostupné na: VOYO, Apple TV+, DAFILMS
S falošnou a zákernou učiteľkou bol v školských laviciach konfrontovaný nejeden z nás. Až s odstupom času si uvedomujeme, že na vine bolo skôr naše skreslené videnie sveta. Vypočítavá potvora, ktorú vo filme českého režiséra bravúrne stvárnila Zuzana Mauréry, je v skutočnosti niečo nevídané.
Aj keď je dráma so silnou a uhrančivou hlavnou postavou, zasadená do obdobia socializmu, má potenciál zasiahnuť každého, vrátane mladšej generácie. Rozpráva o manipulácií, morálnych kompromisoch a neschopnosti rodičov vzbúriť sa voči očividnej nespravodlivosti.
Medená veža
1970, Martin Hollý ml.
Dostupné na: VOYO
Kultový film, ktorý si vyslúžil aj dve pokračovania, patrí k nenápadným klenotom československej kinematografie. Dramatický príbeh o priateľstve horolezcov vo Vysokých Tatrách, ktoré je narušené romantickým vzťahom jedného z nich, je plný nádherných scenérií.
Na pozadí našich veľhôr sa odohrávajú konflikty, ktoré vďaka citlivému scenáru a bezchybnému herectvu Ivana Mistríka, Štefana Kvietika, Ivana Rajniaka, Michala Dočolomanského a Emílie Vašáryovej vyznievajú mimoriadne ľudsky. Film exceluje v tom, ako dokáže vytvoriť ponorkovú atmosféru uprostred vzdušnej krásnej scenérie.
Boxer a Smrť
1962, Peter Solan
Dostupné na: KVIFF TV, DAFILMS
V jednom z najsilnejších filmov našej histórie, bojuje hlavný hrdina v podaní Štefana Kvietika o život v prostredí koncentračného tábora. Jeho pozícia je pritom skutočne nevšedná, ako boxerského "sparingpartnera" si ho obľúbi miestny šéf nacistickej administratívy.
Autentickú atmosféru priamočiaremu príbehu o utrpení na telesnej aj psychickej úrovni dodáva nemčina, v ktorej je veľká časť filmu. Táto psychologická dráma pôsobí skľučujúco nielen vďaka desivým kulisám prostredia vyhladzovacieho tábora, ale aj vďaka existenciálne bezvýchodiskovej situácii hlavného hrdinu.
Koza
2015, Ivan Ostrochovský
Dostupné na: KVIFF TV
Životy obyvateľov Slovenska ponúkajú nejeden drsný námet na temné umelecké spracovanie. Žáner sociálnej drámy má preto v našich končinách pomerne silné zastúpenie. Príbeh o bývalom olympijskom boxerovi rómskeho pôvodu patrí k jeho najvydarenejším predstaviteľom.
Koza klame telom. Hoci pôsobí ako dokument, ide o hraný film obsadený nehercami. Rozpráva príbeh finančnej mizérie páru, ktorý húta, čo si počať s ťarchou neplánovaného tehotenstva.
Podmanivé a poetické zábery kontrastujú s celkovou ťaživou atmosférou. V divákovi film zanecháva nevyhnutne zmiešané pocity. Odporúčame aj Ostrochovského druhý film Služobníci.