Brno sa dá veľkosťou aj počtom obyvateľov porovnať s Bratislavou. Metropola Moravy je od tej slovenskej vzdialená len 120 kilometrov. Má o čosi pokojnejšiu atmosféru a rozvinutejší študentský život. Trvalý či prechodný domov mnohých slovenských rodákov je skvelou destináciou na víkendovú návštevu.
Na návštevu všetkých bodov v našom programe ti vystačia vlastné nohy. Ak sa však unavíš, neváhaj nasadnúť na "šelinu", ako miestny prezývajú električku.
Kostnica u Sv. Jakuba
Po Paríži nájdeš druhú najväčšiu kostnicu v Európe práve v brnenskom podzemí. Počet pochovaných tiel, ktorých kosti tu môžeš obdivovať sa odhaduje na vyše 50 000. Do kostnice boli ukladané pozostatky zosnulých, ktoré boli z kapacitných dôvodov po asi 10 rokoch v zemi, vykopané z miestneho cintorína.

Kosti pochádzajú prevažne z obetí stredovekých morových a cholerových epidémií, tridsaťročnej vojny a švédskeho obliehania.
Počas vskutku unikátnej prehliadky kostnice ťa bude sprevádzať atmosferická hudba, ktorá podčiarkuje pietny charakter priestorov. Vstupenka pre dospelého stojí 160 korún, čiže 6,50 eur.
Okrem kostnice sa do podzemných expozícií Brna môžeš vydať aj v labyrinte pod neďalekým Zelným trhom.
Protiatómový kryt 10-Z
Vojenský bunker, ktorý mal počas 2. svetovej vojny slúžiť ako úkryt pred spojeneckým bombardovaním až pre 500 členov nemeckého Luftschutzu je dnes povinnou zastávkou pre fanúšikov histórie 20. storočia.

Kryt na Husovej ulici našiel využitie aj počas komunizmu. Po prebudovaní na atómový, mal byť od roku 1959 schopný uchrániť najmä predstaviteľov mesta a kraja. Celkovo 65 miestností prepája dovedna až 600 metrov podzemných chodieb.
Počas návštevy krytu, revitalizovaného v roku 2014, sa môžeš kochať nielen dlhočiznými chodbami ale aj technickými pamiatkami, dieselovým agregátom, telefónnou ústredňou, či sofistikovaným filtračným systémom. Vstupné stojí 180 korún, približne 7,30 eur.
Mrazivou súčasťou expozície sú aj dvere z ciel smrti bývalej Krajskej väznice, do ktorých počas stalinských čistiek odsúdenci na smrť vyrývali svoje posledné odkazy.
Kvarteto ikonických víl
Kráľovnou brnenského kvarteta architektonicky aj historicky najvýznamnejších víl je jednoznačne Vila Tugendhat, ktorá je aj na zozname UNESCO. O návštevu miesta, kde sa symbolicky ukul rozkol Česka a Slovenska, je mimoriadny záujem. Odporúčame ti mimoriadne včasnú rezerváciu.

Za návštevu stojí aj Jurkovičova vila z roku 1906, ktorá patrí k vrcholným stavbám stredoeurópskeho secesného folklorizmu. Do sveta prvorepublikovej buržoázie pozýva aj villa textilných magnátov Löw-Beer.
Štvrtá z kvarteta, Vila Stiassni nesie prezývku "vládna". Počas dlhých desaťročí slúžila ako luxusný hotel pre významné štátne návštevy a dochovalo sa v nej množstvo dobových detailov.
Petrov
Ikonická novogotická katedrála svätého Petra a Pavla, ktorá sa týči nad starým mestom nedodáva mestu charakter len z diaľky. Aj jej interiér stojí rozhodne za návštevu. Dnešná podoba svätostánku je výsledkom početných úprav, ktoré započali na prelome 13. a 14. storočia.

V interiéri môžeš obdivovať krásny renesančný oltár z ebenového dreva. Keď sa vyštveráš na vežu, naskytne sa ti luxusný výhľad na mesto aj jeho okolie, vrátane vinárskych regiónov. Vstup na vežu a do klenotnice je spoplatnený 40 korunami (1,60). Dá sa platiť len hotovosťou.
VIDA! Science centrum
Povinná návšteva v prípade, ak do Brna zavítaš v spoločnosti dieťaťa v školopovinnom veku. V tomto múzeu sa totiž učí hrou. Na ploche vyše 6 000 metrov štvorcových je až 180 interaktívnych exponátov, približujúcich princípy prírodných javov.

Návštevníci VIDA! si môžu okúsiť simuláciu zemetrasenia aj povodne či rotujúcu miestnosť. Obdivovať môžu aj precízny model ľudského srdca v nadživotnej veľkosti.
Stála expozícia je rozdelená do celkov Planéta, Civilizácia, Človek a Mikrosvet. Je tu aj detské centrum určené pre deti od 2 do 6 rokov. Vstup pre dospelého návštevníka stojí 250 korún, čiže okolo 10 eur.
Hrad Špilberk
Pôvodne obranný hrad Špilberk je dnes sídlom múzea mesta. Jeho základy datujeme až do 13. storočia. V minulosti sa v jeho rozľahlých a členitých priestoroch nachádzali vojenské kasárne ale aj najprísnejšie väzenie rakúskej monarchie, prezývané "žalár národov".

Návštevníkom je prístupné aj tzv. Lastovičie hniezdo, ktoré počas druhej svetovej vojny slúžilo ako spoločenský priestor pre dôstojníkov nemeckého Wehrmachtu. Brňania sú však najviac hrdí na juhozápadný bastión, ktorý ich predkom v roku 1645 pomohol v úspešnej obrane mesta pred dobyvačnými Švédmi.
Cena kompletnej prehliadky je vo výške 240 korún (9,70 eur).
Zelný trh
Nielen geografické ale aj symbolické centrum mesta je trhovisko na historickom námestí. Keďže slúži ako trhovisku, nájdeš tu lokálne a sezónne produkty. Renomé jeho autenticity sa odvíja od toho, že sem na bežné nákupy chodia aj miestni. Nie je to žiadna pasca na turistov.

Za zmienku nestojí len sprístupnené podzemie, ktoré slúžilo na skladovanie potravín a výrobu piva, ale aj bezprostredné okolie "Zelňáku". Na rohu nájdeš krásnu a cenovo dostupnú predajňu syrov La Formaggeria Gran Moravia , ktorá ťa atmosférou ihneď prenesie do Toskánska. Neďaleko je zaparkovaný aj príves nehorázne lahodného fast-foodu Bücheck.
Kraví hora a Lužánky
Brno je okrem iného aj mestom študentov. Okrem množstva kaviarní a barov ich stretnete aj v najpríjemnejších a najzelenších parkoch mesta. "Kravák" sa rozprestiera v širšom centre mesta na kopci, ktorému kraľuje hvezdáreň a planetárium. V lete je skvelým miestom na pikniky a v zime na sánkovanie.

Mestský park Lužánky je centrálnejší a od roku 1786 si drží titul najstaršieho českého verejného parku. Je lemovaný stáročnými stromami a sochami. Lužánky sú aj centrom mestských športov. Môžeš tu cvičiť jógu, hrať tenis, petanque či volejbal alebo si vyskúšať exteriérovú posilňovňu.
Bar, který neexistuje
Ak po celodennom túlaní sa mestom dostaneš chuť na miešaný drink či prostý pollitrák piva, máš na výber z veľkého priehrštia možností. Od 17:00 otvára svoje brány "Bar, ktorý neexistuje". Najpopulárnejší bar mesta je inšpirovaný newyorskou tradíciou a spĺňa najprísnejšie kritériá.

Okrem špičkového servisu si stavia aj na atmosfére, keďže každoročne skladá nové originálne menu, ktorého položky sú prepojené do celistvého príbehu. Okrem drinkov tu môžeš ochutnať aj špičkové burgre. Dôsledne odporúčame rezerváciu.