Po horore zväčša siahneme, keď túžime po silnej emócií. Inokedy si ho pustíme paradoxne vtedy, keď chceme relaxovať. Aj keď zhruba vieme odhadnúť, čo nás bude vo filme tohto žánru čakať, padáme opakovane do rovnakých pascí.
Mykne nami, zatneme prsty do opierky kresla a podvedome prižmúrime oči. Po vyprchaní nárazového napätia pokrútime hlavou a vyčítame si vlastnú naivitu, že sme opäť naleteli.
V histórii žánru pritom existujú výnimky, pri ktorých mali tvorcovia aj iné ako len prvoplánové ambície. Predstavujú desivé paralelné svety a inokedy zas obsahovo či formálne naštrbujú bežné šablóny hororového žánru.
Vyháňač diabla (The Exorcist)
1973, William Friedkin
Dostupné na: Apple TV+
Vyháňač diabla bol prvým hororovým filmom, ktorý dokázal úspešne aplikovať prístup umeleckej vízie do atmosféry každodenného sveta. Williamovi Friedkinovi sa v nadčasovo desivej snímke darí prirodzene striedať snové nadnesené sekvencie s brutálnymi naturalistickými scénami.
Hlavným cieľom filmu bolo už v čase uvedenia divákov predovšetkým šokovať, vydesiť a vyviesť z miery. Fakt, že niektoré scény dokážu aj o vyše 50 rokov neskôr zapôsobiť na o poznanie ostrieľanejšie publikum, svedčí o výnimočnej technickej aj scenáristickej stránke.
Uteč (Get Out)
2017, Jordan Peele
Dostupné na: SkyShowtime, Apple TV+
Ak hľadáš horor s presahom do súčasných spoločenských problémov, Get Out je tou správnou voľbou. Jeden z najoriginálnejších počinov ostatných rokov si na paškál berie tému rasizmu a stereotypov.
Snímka Jordana Peeleho sa s divákom výborne hrá a občas ho žánrovo zmätie komickými prvkami. V konečnom dôsledku len buduje hutné napätie a prekvapujúcu pointu.
Režisér, ktorý svoj originálny prístup potvrdil aj novšími snímkami My a Nope, film zasadil do prostredia bohatých bielych obyvateľov amerického predmestia a vydestiloval z neho pocity neznesiteľnosti. Get Out je bez pochýb jeden z vizuálne najatraktívnejších a najdiváckejších hororov nového tisícročia.
Osvietenie (The Shining)
1980, Stanley Kubrick
Dostupné na: HBO Max, Apple TV+
Len málo filmov zanechalo v histórii kinematografie podobne hlbokú vizuálnu brázdu ako tento Kubrickov atmosferický a psychologický horor. Mnohé scény z tejto ikonickej a úzkosť spôsobujúcej snímky sa dostali do repertoáru najpoužívanejších pop-kultúrnych citácií.
Za všetky spomeňme len záber od chrbta na dvojičky na trojkolkách či šialený výraz Jacka Nicholsona škeriaceho sa zo sekerou rozseknutých dverí. Kultovému režisérovi sa podarilo vytvoriť desivú atmosféru paranoje, aj keď z predlohy Stephena Kinga takmer úplne odstránil duchárske prvky.
Vec (The Thing)
1982, John Carpenter
Dostupné na: SkyShowtime, Apple TV+
Jeden z najzásadnejších hororov zo žánru sci-fi sa možno do histórie zapísal o čosi menej ako podobne ladený Votrelec. Majster hororu John Carpenter v ňom však potvrdil svoje kvality. Atmosféra filmu čerpá maximum z prostredia izolovanej vedeckej stanice na Arktíde. Vec zároveň predstavuje jednu z najikonickejších a súčasne najťažšie uchopiteľných foriem ohrozenia.
Hoci špeciálne efekty, ktorých je vo filme nespočetne, poznačil zub času, atmosféra je aj vďaka hudbe Ennioho Morriconeho aj pri opätovnom pozeraní pôsobivo skľučujúca.
Konkurz (Audition)
1999, Takaši Miike
Dostupné na: Momentálne nedostupné
Japonská kinematografia z prelomu tisícročí sa v hororovom žánri vyznačuje viacerými silnými snímkami. Film Takašiho Miikeho sa od nich líši tým, že má počas väčšiny minutáže podobu celkom nevinne pôsobiacej romantickej "dramédie" o hľadaní lásky.
Miike však v druhej polovice potvrdzuje svoj cit pre zvrátenosť a sériou skutočne nekomfortných scén dokonale narúša zdanie neškodnej idylky. Pod vrstvou scén, v ktorých hrá prím rezanie rôznych telesných časti, môžeme nájsť aj kritiku genderových rolí v súdobej japonskej spoločnosti.
Tí druhí (The Others)
2001, Alejandro Amenábar
Dostupné na: Apple TV+
Podmanivosť filmu Alejandra Amenábara stojí na skvelom výkone Nicole Kidman v kombinácií s doslova i obrazne temnou atmosférou. Vďaka skvelej výstavbe film bez problémov funguje aj pri absencii prvoplánových strašidelných scén.
Naopak počas filmu sa postupne vyrovnávame s kulmináciou nepríjemných pocitov a čakáme, kedy a ako sa vyplní zlá predtucha. Tí Druhí je príklad vyzretého a poctivého psychologického hororu, na ktorý netreba bombastickú produkciu.
Mazacia hlava (Eraserhead)
1977, David Lynch
Dostupné na: Apple TV+
Priblížiť špecifickú poetiku filmov Davida Lyncha je tvrdý oriešok. Platí to aj v prípade filmu Eraserhead, v ktorom režisér legendárneho seriálu Twin Peaks dokazuje, že je predovšetkým tvorcom podivuhodných atmosfér.
V jednom zo svojich prvých filmov podľa ScreenRant reflektuje špecificky odpudivým spôsobom vlastné pocity z novej role otca.
Z filmu, ktorý umelecky čerpá z dedičstva americkej avantgardy cítiť viscerálnu odpudivosť. Na jednej strane znechucuje a rozčuľuje, na tej druhej z neho len tak nespustíte oči.
REC ([Rec])
2007, Jaume Balagueró, Paco Plaza
Dostupné na: Momentálne nedostupné
Európsky zástupca žánru filmov, ktoré predstierajú, že z prvej ruky zaznamenávajú skutočné udalosti, je ešte desivejší ako jeho ideový predchodca Blair Witch či Paranormal Activity. Neznesiteľnú atmosféru neistého nebezpečenstva pritom nevytvára v lese ale v bytovom dome uprostred Barcelony.
Podobne ako mnohé iné filmy, v ktorých sa vyskytujú zoombies, je aj [Rec] krvavý. Jeho výsadou je však atmosféra skľúčenosti, keď spolu s hrdinami postupne odhaľujeme ťažkosti vymanenia sa krutému osudu.
Slnovrat (Midsommar)
2019, Ari Aster
Dostupné na: KVIFF TV
Katalóg štúdia A24 je plný filmov s nevšednou premisou, spracovaním aj pointou. Midsommar je vydareným experimentom na viacerých poliach. Dokáže vtipne reflektovať konflikt modernej generácie a starodávnych, často desivých tradícií.
Režisérovi Hereditary Ari Asterovi sa perfektne darí využívať kontrast medzi vnemami pod vplyvom drog s celkom bežnou a civilnou krutosťou. Hrozivé scény sa vo filme, v ktorom je takmer po celý čas svetlo, odohrávajú celkom prirodzene a preto neúprosne.
Kruh (The Ring)
2002, Gore Verbinski
Dosupné na: Apple TV+
Jeden z výnimočných príkladov, keď americký remake prekonal originál. O štyri roky mladšia verzia japonskej kultovky ponúka okrem veľkorysejšej produkcie aj mrazivejšiu atmosféru. Kruh ponúka ucelený a napínavý príbeh vyšetrovania záhadných javov spätých s prekliatou videokazetou.
Tento film predstavoval na začiatku milénia skutočný kultúrny fenomén. Ide o špičkový mysteriózny psychologický thriller, ktorý dokáže strašiť dlho po tom, ako z obrazovky zmizne zlovestná Samara.
BONUS: Noc živých mŕtvych (Night of the Living Dead)
1968, George A. Romero
Dostupné na: SkyShowtime, Apple TV+
Keď pátrame po stavebných kameňoch hororového žánru, klasiku od George A. Romera rozhodne neradno opomenúť. Ide o prvého úspešného predstaviteľa populárneho sub-žánru zombie vyvražďovačiek s poriadne silným koncom.
Hoci efekty a s nimi aj schopnosť naháňať strach už poriadne zostarli, film dokáže stále zapôsobiť a jeho sledovanie odporúčame predovšetkým záujemcom o pochopenie vývoja výrazových prostriedkov hororu.