História slovenského rapu je lemovaná desiatkami umeleckých mŕtvol, množstvom jednorázových žoldnierov a len niekoľkými veteránmi zoceleným bojom. Po sídliskových začiatkoch na prelome milénií, keď sa nepatrilo vytŕčať z radu konformity je dnešný rap členitejší ako kedykoľvek predtým.
Svoj subžáner či aspoň obľúbenca si tak nájde takmer každý. Ba čo viac, vďaka MC's ako Majk Spirit, Separ, Ego či Kali sa rap definitívne predral aj do hlavného prúdu. Ročne vychádzajú desiatky nových albumov, avšak zďaleka nie všetky sa dokážu zapísať do histórie. Týmto 10 albumom sa to však podarilo.
Moja Reč – Dobrí chlapci 3 (2011)

Úderka z Handlovej prevyšuje od svojho zjavenia sa na scéne jej zvyšok v často podceňovanej disciplíne story-tellingu. Ich texty vždy dokazovali nadpriemerný pozorovateľský talent.
Tracky na tomto albume nie sú len úderné, dravé a hravé, ale aj vycibrené a okorenené množstvom referencií. Na treťom diele dobrých chlapcov bola lyrická úroveň Supu a Delika na azda najvyššej úrovni. Ich prejav je tu mimoriadne sebavedomý a zároveň osobný. Také niečo sa nepošťastí každému.
Kontrafakt – Navždy (2013)

Vrchol tvorby trojice z Piešťan bol vždy nekompromisne ambiciózny. Album Navždy je skutočným skvostom, ktorý predstavuje zavŕšenie vagabundskej tvorby a načrtáva cesty, ktorými sa trojica vydala v budúcnosti. Počas celej minutáže si album dokáže udržať údernosť.
Ego, Rytmus a Anys na albume zadefinovali zvuk polovice minulého desaťročia. Sebavedomo a priamočiaro prezentujú prvky spevu a predovšetkým prvý menovaný v sebe definitívne prebúdza experimentátora v oblasti frázovania.
Album pôsobí napriek množstvu zdanlivo nezosúladiteľných prvkov vyvážene. Obrovskú zásluhu na tom má, do tej doby neznámy producent Maiky Beatz.
H16 – Čísla nepustia (2008)

Petržalská skupina, z ktorej vystúpil na komerčne úspešnú sólovú dráhu Majk Spirit, patrila počas nultých rokov k tomu najlepšiemu na našej scéne. Z druhého albumu srší sebavedomie a snaha o priamočiary popis skutočnosti.
Album sa hemží vtipnými metaforami či priamočiarymi a inokedy polopatistickými punchlines, s ktorými sa súčasníci zo sídlisk dokázali naplno stotožniť.
Prejav, frázovanie ani hĺbka textov trojice raperov neboli v čase vydania na špičkovej úrovni. Album aj napriek tomu pri spätnom pohľade na rapovú históriu Slovenska, zastáva viac ako len čestné miesto.
Separ – Pirát (2014)

Najpočúvanejší slovenský raper si už nejaký ten rôčik nechce vydýchnuť a poslucháčom sa snaží ponúkať svoje stále čerstvejšie verzie. Čistokrvné chvastúnske či tanečné piesne z ostatných albumov začal tvoriť až po emancipácii od čistokrvného pouličného zvuku.
Práve na albume Pirát dokonal to, čo začal prvou sólovkou Buldozér. Nájdeme tu hlbšie testy a nekompromisné opisy krutej reality. To všetko je pritom ponúknuté dostatočne drsne, autenticky a zároveň v technicky bravúrnej fazóne.
Boy Wonder – Špinavý poet (2012)

Jedna z najoriginálnejších postáv slovenského rapu dokázala hneď svojím prvým albumom to, čo sa mnohým nepodarí nikdy: odlíšiť sa osobnou a úprimnou spoveďou bez kompromisov. Nálada albumu odráža dušu jeho tvorcu, možno aj preto na ňom takmer úplne chýbajú hudobný hostia.
Boy Wonder dokáže zo špecifického pohľadu na svet vyťažiť maximum. Poslucháč sa s úsmevom pochopenia prizerá jeho boju s vnútornými aj spoločenskými démonmi. Je obdivuhodné, že na devízu dokáže raper z Ty Nikdy premeniť aj silný charakteristický trnavský prízvuk.
Rytmus – Bengoro (2006)

Samozvaný kráľ slovenského rapu si počas kariéry vyskúšal množstvo podôb. Azda najlepšie mu však sedelo štylizovanie sa do roly neokrôchaného vagabunda. Okrem vyslovene drsných skladieb, nájdeme na jeho prvej sólovke aj sebaironické a povznesené piesne.
Práve tieto dve polohy si Rytmus aj do budúcnosti rád osvojí. Nečudo, že práve na tento album odkazuje raper aj takmer 20 rokov po vydaní druhým, rozporuplnejším pokračovaním.
Pri vydaní prvej sólovky sa Patrik Vrbovský mohol spoľahnúť na početnú fanúšikovskú základňu Kontrafaktu. O jeho ambicióznosti svedčí aj fakt, že v čase vydania bolo Bengoro s minutážou 74 minút najdlhším tuzemským rapovým albumom.
Gleb – Big Boy FM (2022)

Neopomenuteľný pracant sa z ružinovského parku vypracoval na vrchol scény bez toho, že by musel robiť kompromisy. Technicky nespochybniteľný MC šperkuje svoj prejav každým novým počinom.
Gleb má mimoriadne špecifický prejav a zvuk a spolu s dvorným producentom Komanderom aj cit na hity. Big Boy FM je konceptuálny album, ktorý imituje vysielanie pirátskeho rádia. Bratislavský MC je na ňom sebavedomý, všímavý, nekompromisný a čo je neoceniteľné, aj vtipný.
DMS – Prepáčte (Official) (2018)

Trio, ktoré sa po rozkole s Gramo Rokkaz rozhodlo hudbou predovšetkým baviť, sa na tomto albume rozchádza s tradíciou dikciou Boom bapu. Niet pritom pochýb, že výraz Prepáčte z názvu musíme zobrať ironicky.
DMS si tu nekladie výrazové ani hudobné limity. Texty sú drzé, sebakritické a patrične namyslené, no najmä bez zábran. Tvorivá sloboda dáva zrod špecifickému typu humoru, ktorý nemusí byť každému po chuti. Nedostatok originálnosti mu však nemožno vytknúť.
Tvorbou pod hlavičkou DMS sa Separ, Dame a Smart predovšetkým bavia. Rozvíjajú v nej aspekty, ktoré nedostávajú priestor v ich sólových projektoch.
Vec – Stereo farbo slepo (2012)

Veterán slovenskej rapovej scény neoplýva najčistejšou technikou ani všestrannosťou prejavu. K jeho výsadám, naopak, patrí nadhľad a vôľa hrať sa s významami slov. MC, ktorý na scéne postupom času stráca relevantnosť medzi najmladšími poslucháčmi, však svojimi projektmi dokáže vždy zaujať.
Album Stereo farbo slepo je podobne ako zvyšok jeho tvorby vyvážený a s jasným konceptom a špecifickou náladou. K vrcholom platne patria duetá s Jurajom Benetinom Placebo a Samotár.
FVCK KVLT – Cigán (2023)

Ako sa robí rap s výpovednou hodnotou, prišiel scéne zacyklenej v egotripoch a preberaní zámorských trendov ukázať pankáč z hardcorovej kapely Wilderness. Z tretieho rapového albumu Denisa Banga cítiť autenticitu. Odráža názory významnej časti spoločnosti, ktorá vo zvyšku scény nenachádza rezonanciu.
Jedno z najsvojskejších diel ostatného obdobia sa nevyhýba témam duševného zdravia, drogovej závislosti či citovej zraniteľnosti. FVCK KVLT reflektuje spoločensko-politické otázky a stavia sa na stranu minorít a nekonformných. Hudobne všestranný album skáče medzi punkom, RNB, technom a metalom.