Večné mesto, ktoré na každom rohu dýcha históriou. Reč je o Ríme, ktorý je obľúbenou destináciou mnohých obyvateľov Slovenska.
My sme preto vybrali 10 miest, ktoré by si v Ríme určite nemal obísť, ak sa chceš o meste, jeho histórii a talianskom spôsobe života dozvedieť čo najviac.
Výhodou je, že väčšina pamiatok sa pri rýchlom tempe dá vidieť za jediný deň, no Rím je mesto ako stvorené na pomalé a postupné spoznávanie. Tento zoznam si najlepšie užiješ za tri či štyri dni, takže niet sa kam ponáhľať.

Koloseum
Návšteva Ríma sa nezaobíde bez toho, aby človek videl najznámejšiu dominantu mesta. Koloseum dýcha históriou a svojou atmosférou rýchlo pohltí každého návštevníka. Nič porovnateľné nenájdeš nikde inde.
V cene lístka do Kolosea je navyše zahrnutá aj návšteva priľahlého komplexu Forum Romanum, kde kedysi prekvital každodenný život Rimanov. Určite si na to vyčleň čas zo svojho programu, keďže túlať sa tam môžeš aj celé hodiny.

Forum Romanum
Z Kolosea sa môžeš presunúť rovno do Rímskeho fóra, ktoré zhromažďuje najvýznamnejšie pozostatky budov z čias Rímskej ríše. Na týchto miestach vtedy stáli trhoviská, chrámy či administratívne budovy, vďaka ktorým Rím fungoval.
Ak sa v Ríme prechádzaš po historickom centre mesta, Forum Romanum si môžeš predstaviť ako pôvodné antické centrum všetkého, čo sa v meste dialo. Je iba málo miest, kde si vieš lepšie predstaviť, ako v tých časoch vyzerala miestna spoločnosť.

Fontána di Trevi
Najznámejšiu fontánu v Ríme musíš vidieť, no netreba pri nej strácať priveľa času. História Fontány di Trevi siaha až do obdobia pred naším letopočtom, ale dnes je z nej snáď najmasovejšia atrakcia večného mesta.
Ak si chceš fontánu, ktorá zdanlivo vyrastá zo skál v stene priľahlého paláca, užiť bez stoviek turistov, spoľahlivou možnosťou je poriadne si privstať a pomotať sa okolo nej už okolo šiestej ráno. Nezabudni do nej hodiť mincu, vraj sa ti splnia sny.

Pamätník Viktora Emmanuela II.
V centre Ríma sa týči obrovský pamätník z mramoru, ktorý postavili na počesť prvého kráľa zjednoteného Talianska Viktora Emmanuela II. Za všetko hovorí, že svojou majestátnosťou dokáže miestami zatieniť aj samotné Koloseum.
Samotný pamätník je dostupný bezplatne, no ak hľadáš parádny výhľad na Rím z výšky, môžeš si priplatiť za vstup na balkón nachádzajúci sa na streche pamätníka. Za vstupenku dáš len pár eur a na tie výhľady nezabudneš.

Panteón
V samotnom srdci Ríma leží pamiatka, ktorá najlepšie podčiarkuje veľkoleposť niekdajšej Rímskej ríše. Panteón postavili pred naším letopočtom a turistom dodnes vyráža dych. Okolo neho vyrástlo moderné mesto, no s ním to nepohlo.
Panteón svojou veľkoleposťou zaráža ľudí nielen zvonku, ale aj zvnútra. Cez kupolu dovnútra dopadá svetlo, ktoré postupne osvetľuje jednotlivé časti interiéru od vchodu až po hrobky talianskych velikánov ako kráľ Viktor Emmanuel II.

Vatikán
Uprostred Ríma stačí urobiť pár krokov a odrazu si v inej krajine. Vatikán na čele s pápežom Františkom stojí za návštevu bez ohľadu na to, či si veriaci alebo nie.
Námestie svätého Petra deň čo deň zaplavujú tisícky turistov a pútnikov, ktorí obdivujú Baziliku svätého Petra ako centrum katolíckeho kresťanstva. Lístky do baziliky si však kúp vopred, pretože inak stráviš čakaním v rade viac ako hodinu.

Vatikánske múzeá
Na návšteve Vatikánu by si nemal obísť ani Vatikánske múzeá. Katolícka cirkev počas celej svojej histórie zbierala vzácne artefakty, starožitnosti a umelecké diela z celého sveta, ktoré teraz vystavuje pre verejnosť vo vlastnom múzeu.
Vatikánske múzeá dnes obsahujú zrejme najpôsobivejšiu zbierku umenia na celom svete, ktoré pápeži nazbierali od 17. storočia nášho letopočtu. Aj v tomto prípade lístky odporúčame kupovať vopred, inak sa dovnútra nemusíš dostať.

Castel Sant’Angelo
Cestou z Vatikánu naspäť do centra Ríma sa oplatí pristaviť pri hrade Castel Sant’Angelo. Ide o dominantu stojacu nad riekou Tiber, ktorá preteká mestom, a postaviť ho nechal cisár Hadrián pred viac ako dvetisíc rokmi.
Hadrián stavbu pôvodne zamýšľal ako svoje mauzóleum, no v minulosti hrad premenili na vojenskú pevnosť či pápežské opevnenie, ktoré dokonca tajnou chodbou spojili s Bazilikou svätého Petra. Oplatí sa vidieť, ak máš čas nazvyš.

Španielske schody
Španielske schody v centre Ríma sú zrejme najznámejším schodiskom na celom svete. Schodisko sa postupom času stalo takým populárnym medzi turistami, že dnes je na ňom zakázané sedieť a neustále ich monitorujú strážnici.
Schodisko postavené v roku 1723 pôvodne slúžilo ako veľkolepé prepojenie námestia Piazza di Spagna s kostolom Trinità dei Monti ležiacim nad ním. Dnes je to jedno z najfotografovanejších miest celého Ríma.

Záhrady Villa Borghese
V prípade, že ťa vyčerpalo chodenie po historickom centre Ríma a chceš si oddýchnuť v parku, najlepšou voľbou sú krajinné záhrady Villa Borghese, ktoré sú dostupné pešo len pár minút od Španielskych schodov.
Rozľahlý park obsahuje množstvo zelene, pamiatok či sôch. Pre milovníkov umenia navyše ponúka galériu rodiny Borghese, ktorá ukrýva diela najznámejších umelcov histórie ako Leonardo da Vinci či Caravaggio.